Pojedziemy tramwajem na północ | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pojedziemy tramwajem na północ

Inwestycje, MZK
Data publikacji: 17 kwietnia 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Rondo Czadcy przy zajezdni MZK w Toruniu, fot. K.Kujawski

Coraz bliżej do uruchomienia nowej linii tramwajowej w Toruniu, która połączy centrum z północno-wschodnią częścią miasta, gdzie dynamicznie rozwija się zabudowa mieszkaniowa i usługowa.

Już za kilka miesiący tramwajem będzie można pojechać z centrum na tzw. Jar ulicami: Szosą Chełmińską, Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do nowej pętli przy ul. Heweliusza. Budowa nowej linii tramwajowej jest jednym z zadań realizowanych w ramach projektu "Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II".

Inwestycja obejmuje budowę ok. 12,9 tys. metrów toru pojedynczego torowiska, z czego 5,2 tys. w technologii tzw. zielonego torowiska. Wzdłuż linii powstanie 27 platform przystankowych, w tym 10 w formie "zielonych przystanków". Całość ma być gotowa w połowie 2023 r.

Obecnie, przy sprzyjającej wiosennej aurze, prace są realizowane jednocześnie w kilku punktach miasta, a ich zaawansowanie sięga od 42 do 89 %. Na placu NOT ułożono już rozjazdy tramwajowe i udrożniono wyjazd z Szosy Chełmińskiej w Czerwoną Drogę. Na Szosie Chełmińskiej, na odcinku od Uniwersamu do Dekerta, przebudowano sieci uzbrojenia podziemnego, wybudowano torowisko, a obecnie powstaje tam jezdnia i chodniki.

Na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z ulicami Bema i Podgórną łączone są nowo wybudowane tory i przebudowywany jest układ drogowy. Przypomnijmy, że z tego powodu przejazd w relacji Bema/Podgórna na wprost jest zamknięty, a ruch pojazdów odbywa się tylko w relacji na wprost Szosą Chełmińską (północ - południe)  i w prawo na wyjeździe z ul. Bema oraz Podgórnej. Planuje się, że prace w tym miejscu będą trwały ok. miesiąca. Na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza torowisko jest już połączone.

Na ul. Legionów, od ronda Czadcy do wjazdu do zajezdni autobusowej, ułożono podbudowę pod jezdnię i tory, a teraz trwa układanie warstw bitumicznych. Wzdłuż ul. Legionów, Polnej i Ugory montowana jest sieć trakcyjna, a na rondzie Strobanda prowadzone są prace przy urządzaniu zieleni.

Od ronda Strobanda do nowej pętli przy ul. Heweliusza powstała już większość sieci uzbrojenia podziemnego i fundamenty słupów trakcyjnych. Część słupów już ustawiono, a w budynku, w którym znajdzie się punkt obsługi pasażerów oraz pomieszczenia socjalne dla motorniczych,  rozpoczyna się montaż wewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej.  Na przyszłym torowisku zakończono już układanie drenażu i trwa wylewanie ław pod szyny.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Balzola Polska i Intop Warszawa. Koszt budowy nowej linii to łącznie ponad 213 mln zł, a całego projektu, obejmującego 8 zadań - 461,5 mln zł (poza budową nowej linii jest to m.in. modernizacja 4 odcinków torowisk oraz zrealizowane już zakupy 5 nowoczesnych tramwajów, 14 autobusów hybrydowych i 6 autobusów elektrycznych z infrastrukturą do ich ładowania oraz wozu technicznego i wieżowego). Kwota dofinansowania projektu ze środków unijnych wynosi ponad 238,3 mln zł (65,15%).

Fot. MZK Toruń/Krzysztof Kujawski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...