Pojedziemy nowym fragmentem al. 700-lecia Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pojedziemy nowym fragmentem al. 700-lecia Torunia

Miasto, MZK
Data publikacji: 13 kwietnia 2022
Autor: Sylwia Derengowska
Grafika - przebieg nowej linii tramwajowej

Budowa nowej linii tramwajowej na północ Torunia wchodzi na kolejny etap. W związku z tym czekają nas dalsze zmiany w organizacji ruchu drogowego. Pierwsze już od 19 kwietnia 2022 r. (wtorek) w rejonie Szosy Chełmińskiej od ul. Dekerta do Bema, gdzie udostępniony zostanie nowy odcinek al. 700-lecia Torunia oraz na ul. Watzenrodego. Kolejne na ul. Długiej i Rondzie Czadcy.

- Budowa nowej linii tramwajowej jest realizowana w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”. Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Beneficjentem tego przedsięwzięcia jest Gmina Miasta Toruń, a realizacją zajmuje się MZKmówi prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu sp. z o.o. Zbigniew Wyszogrodzki. - Całkowita wartość projektu to ponad 400 mln zł, a dofinansowanie wynosi ponad 213 mln zł. Cały projekt składa się z ośmiu zadań, dzięki którym usprawniany jest transport publiczny w mieście. Część została już zrealizowanych lub jest w trakcie realizacji, a budowa nowej linii tramwajowej jest największym przedsięwzięciem.

Nowa linia tramwajowa przebiegać będzie z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego do ul. Strobanda. Jej powstanie zapewni dodatkowy transport dla mieszkańców dynamicznie rozwijającego się osiedla. Gdy zostanie zbudowana, długość torów tramwajowych będących w eksploatacji w Toruniu zwiększy się o ponad 20 procent (obecnie w eksploatacji jest ok. 53,6 km toru pojedynczego, a przybędzie ok. 11,5 tys. metrów toru pojedynczego, z czego ponad 3,7 tys. mtp zielonego torowiska).

- Przy tak rozległej inwestycji - by mogło powstać nowe torowisko, nowe przystanki, sieci podziemne, ciągi piesze i rowerowe i cała infrastruktura towarzysząca - nie da się uniknąć zmian i utrudnień w ruchu. Przepraszamy za niedogodności i wraz z wykonawcami prac postaramy się, by były jak najmniej uciążliwe. Za to po zakończeniu budowy na pewno jakość komunikacji tramwajowej i drogowej wzrośniezapewnia Zbigniew Wyszogrodzki. – O kolejnych zmianach będziemy informowali na bieżąco z odpowiednim wyprzedzeniem.


ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU DROGOWEGO

Od 19 kwietnia 2022 r. (wtorek) zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie Szosy Chełmińskiej od ul. Dekerta do ul. Bema. Z uwagi na otwarcie dla kierowców zachodniej jezdni nowo wybudowanego odcinka drogi w al. 700-lecia Torunia, ruch na odcinku Szosy Chełmińskiej od Dekerta do Bema będzie odbywał się jednokierunkowo w kierunku os. Wrzosy. Ruch w przeciwnym kierunku, tj. w stronę centrum, odbywać się będzie jednokierunkowo po nowo wybudowanym odcinku.

- W tym czasie będzie realizowali prace związane z budową torowiska w kierunku skrzyżowania ul. Szosa Chełmińska z ul. Bema/Podgórną wraz z uzbrojeniem podziemnym terenu (sieć wodociągowa, teletechniczna, oświetlenie) oraz prace związane z wykonaniem wschodniej jezdni al. 700-lecia od przecięcia z projektowanym torowiskiem do włączenia w istniejące skrzyżowanie ul. Szosa Chełmińska z ul. Bema/Podgórną. Planowany termin zakończenia tych prac - czerwiec 2022 r.mówi Marek Kamiński, kierownik projektu z ramienia firmy Balzola. - Po dopuszczeniu do ruchu obu jezdni al. 700-lecia na tym odcinku nadal będą trwały prace. Będą one polegały na przebudowie starego śladu ul. Szosa Chełmińska na odcinku od ul. Dekerta do ul. Podgórnej. Przebudowana część ulicy Szosa Chełmińska będzie docelowo obsługiwała posesje zlokalizowane na tym odcinku. Całość prac planujemy zakończyć w sierpniu 2022 r.

ETAP B4 - AL. 700-LECIA


29 kwietnia 2022 r. odcinek zostanie dopuszczony do ruchu lokalnego, możliwe będzie dotarcie nie tylko do posesji, ale także zapewniony będzie bezpośredni dojazd do ul. Mohna, przy czym należy się liczyć z krótkotrwałymi utrudnieniami w ruchu związanymi z robotami torowymi. Całkowite zakończenie realizacji prac na tym odcinku wykonawca planuje w czerwcu 2022 r.


Od 4 maja 2022 r. wykonawca przejdzie z zasadniczymi pracami drogowymi na odcinek ul. Długiej – od Mohna do Ronda Czadcy.

Planowane zamknięcie potrwa do 30 września 2022 r. W tym czasie odcinek będzie nieprzejezdny z wyłączeniem dojazdów do posesji. Ruch poprowadzony zostanie objazdem: Trasą Prezydenta Raczkiewicza oraz Polną.

ETAP B8 - UL. DŁUGA

 

- Na odcinku od centrum handlowego do ul. Hubego od 19 kwietnia zmieni się organizacja ruchu w rejonie wjazdu do centrum handlowego. Ruch kołowy od wysokości wjazdu do centrum w stronę ul. Hubego odbywać się będzie dwukierunkowo jezdnią północną. Wyłączony z ruchu zostanie jednokierunkowy odcinek ulicy Watzenrodego łączący nitkę północną i południową. Dzięki wprowadzonej organizacji ruchu będzie można budować nową południową jezdnię ul. Watzenrodego o długości ok 100 m wraz z połączeniem z jezdnią północną, a także korytować i ułożyć warstwy konstrukcyjne torowiskawylicza kierownik kontraktu z ramienia firmy Intop Jarosław Łukasiewicz.

ETAP A5 - UL. WATZENRODEGO


DO ŚCIĄGNĘCIA


GDZIE PO INFORMACJE?

 • strona internetowa MZK;
 • strona internetowa projektu;
 • formularz kontaktowy dedykowany projektowi BiT-City, który znajduje się na stronie głównej MZK;
 • od dziś rusza dystrybucja 12 tys. ulotek z informacją o planowanych zmianach w organizacji ruchu drogowego na czas trwania najbliższych prac;
 • informacje w środkach komunikacji miejskiej na monitorach;
 • informacje w prasie lokalnej.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.