Poetycki Erasmus Plus | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Poetycki Erasmus Plus

Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Pamiątkowe zdjęcie uczestników projektu z zastępcą prezydenta Torunia

W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.

19- osobowa grupa uczniów i opiekunów z zagranicy przyjechała do Torunia 26 września i pozostanie u nas do 2 października 2022 r. W planie wizyty są różnorodne zajęcia integracyjne, związane z tematyką projektu. Poza spotkaniami w partnerskiej Szkole Podstawowej nr 11 goście odwiedzili  toruńską starówkę, uczestniczyli w warsztatach piernikarskich w Muzeum Toruńskiego Piernika, zwiedzili też Gdańsk i Malbork.  W kolejnych dniach przepłyną łodziami flisaczymi do Muzeum Etnograficznego w Nieszawce, wybiorą się na Barbarkę oraz do Fortu IV.

30 września uczestnicy projektu zawitali do Urzędu Miasta Torunia, gdzie spotkali się z zastępcą prezydenta Torunia Adrianem Mólem. Obejrzeli krótką prezentację na temat naszego miasta i podzielili się wrażeniami z wizyty w Toruniu. Mieli też okazję opowiedzieć o atrakcjach miast, z których przybyli, m.in. Barcelony czy Utrechtu. Na koniec nie zabrakło wymiany drobnych pamiątek i wspólnego zdjęcia.

Projekt "Erasmus Plus Cultural Colors" jest realizowany od 2020 r. przez szkoły z Polski, Turcji, Estonii i Holandii, która jest koordynatorem przedsięwzięcia. Jest to projekt skoncentrowany na kulturze - na wymianie doświadczeń związanych z kulturą poszczególnych krajów partnerskich. Zgodnie z planem w ramach projektu mają miejsce 3 mobilności uczniowskie: w Holandii, Estonii i Polsce. Każda mobilność poświęcona jest innej dziedzinie kultury. W Holandii był to teatr, w Estonii - muzyka i taniec, w Polsce - poezja. Uczniowie biorący udział w projekcie uczestniczą w szeregu różnych aktywności i wydarzeń kulturalnych, a na koniec tworzą wspólnie produkt nawiązujący do tematu mobilności. W przypadku Torunia efektem spotkania będzie przygotowanie mini tomiku z wierszami uczestników.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.