Podziękowanie od młodzieży z Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Podziękowanie od młodzieży z Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 23 sierpnia 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Wspólne pamiątkowe zdjęcie prezydenta Torunia z ukraińską młodzieżą

Po miesięcznym, wakacyjnym pobycie Toruń opuszcza grupa młodych wolontariuszy z Ukrainy. 23 sierpnia 2023 r. spotkał się z nimi prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Chcemy serdecznie podziękować mieszkańcom Waszego miasta za wszystko, co robicie dla nas, naszych bliskich, przyjaciół i znajomych. Naród ukraiński nigdy tego Polakom nie zapomnimówiła jedna z dziewcząt, Anastasia Kozlovska.

W dziesięcioosobowej grupie przyjechali do Torunia młodzi ludzie z różnych miast Ukrainy m.in. ze Lwowa, Odessy, Żytomierza, Czernihowa, Mariupola i Połtawy. Pobyt w naszym mieście, choć wakacyjny i z dala od toczącej się wojny, był z nią ściśle związany. Dziewczęta i chłopcy przez miesiąc uczestniczyli w pracach Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie – jednej z kilku działających w Toruniu organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą obywateli Ukrainy. Jak poinformowała koordynatorka sztabu Veronika Matush, młodzi wolontariusze pomagali w pakowaniu i wydawaniu paczek dla uchodźców, wysyłce pomocy do Ukrainy, organizacji manifestacji i konferencji międzynarodowej.

Po zaledwie kilku tygodniach pobytu ukraińska grupa całkiem nieźle radzi sobie z językiem polskim. Na spotkaniu z prezydentem Torunia młodzież odśpiewała wszystkie zwrotki polskiego hymnu, a potem – na prośbę prezydenta – także własnego, ukraińskiego. W podziękowaniu za serdeczne przyjęcie w Toruniu uczestnicy wręczyli Michałowi Zaleskiemu upominki: flagę Ukrainy ze swoimi autografami, statuetkę wykonaną z fragmentu rakiety i nabojów, motankę czyli ukraińską laleczkę w stroju ludowym oraz obrazek z flagą Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie osadzoną na ruinach zrujnowanego miasta. W zamian zostali obdarowani pamiątkami z Torunia.

- Bardzo dziękuję za to dzisiejsze, wzruszające spotkanie i tak piękne, symboliczne upominki - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.  - Moment agresji Rosji na wolną Ukrainę wyzwolił w nas, Polakach poczucie wielkiej odpowiedzialności za tych, którzy potrzebują naszej pomocy, przede wszystkim osoby, które uciekając przed wojną schroniły się w Toruniu. Staraliśmy się im pomóc w miarę naszych możliwości. Organizowaliśmy tę pomoc tutaj na miejscu, ale i bezpośrednio w Ukrainie, wysyłając transporty humanitarne, obecnie już dwanaście, do naszego miasta partnerskiego Łucka, zgodnie z potrzebami, jakie nam zgłaszał jego burmistrz Ihor Poliszczuk - wyjaśnił. - Jestem pewien, że ta wojna wreszcie się skończy i Ukraina odzyska swoją wolność. Życzę Wam szczęścia i pokoju w Waszym wolnym kraju, życzę Wam tego z całego serca – dodał, wskazując na wpięty w klapę znaczek z połączonymi flagami polską i ukraińską.

Fot. Małgorzata Litwin


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.