PODGÓRZ - SPACErkiem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

PODGÓRZ - SPACErkiem

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

W środę 6 grudnia 2023 r. zapraszamy na premierową prezentację trzeciego przewodnika z serii wydawniczej przygotowywanej przez Emporium. Premiera przewodnika odbędzie się na Podgórzu (tomik poświęcony jest tej części Torunia) w zabytkowej kamienicy przy ul. Poznańskiej 96 - najbardziej okazałej, z zachowanych i od początku należącej do rodziny Szeczmańskich. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Inspiracją do sfinalizowania "przewodnikowego" projektu, który autorka, Katarzyna Kluczwajd, planowała od dawna, było wykonanie muralu "Duch Podgórza" według projektu Sary Tomczyk (ul. Poznańska 3), a także jego "społeczne odsłonięcie" 16 września 2023 r., które zgromadziło miłośników historii toruńskiego Lewobrzeża.

Z tekstu przewodnika: Podgórz wita! To zawołanie-powitanie czeka na gości w dwóch miejscach: w centrum samodzielnego niegdyś miasta Podgórza oraz na jego granicy z dawną wsią Stawki. W pierwszym przypadku to kilkuletni "dziki mural" w przyrynkowej przestrzeni, na ścianie odsłoniętej po wielkim wybuchu w 1945 roku; w drugim - nowy mural na osiedlu Nowy Podgórz wykonany z inicjatywy mieszkańców.

Duch Podgórza - coś w tym jest... Genius loci (łac. duch miejsca) sprawia, że ta część miasta fascynuje. Wszak Toruń to nie tylko "gotyk na dotyk" - najcenniejsze historycznie "jądro" miasta; nie tylko Wilhelmstadt - założone przez Prusaków w 1884 roku jako "trzecie miasto" obok dwóch miast średniowiecznych; nie tylko Bydgoskie Przedmieście - rozplanowane w 1889 roku, pełne zabytków architektury i zieleni. To nie tylko Chełmińskie Przedmieście - zmieniające się z racji rozbudowy sieci drogowej i likwidacji domów z pruskiego muru; nie tylko Jakubskie, gdzie nowoczesność wkroczyła z rozmachem; nie tylko Mokre, wieś samodzielna do 1906 roku, o miejsko odmienionym obliczu. Toruński SPACEr, aby poznać cały ten miejski kosmos / SPACE, winien objąć wszystkie historyczne przedmieścia. I osobne niegdyś miasto Podgórz. Duch Podgórza - coś w tym jest...

To właśnie dla Lewobrzeża powstała pierwsza w Toruniu aplikacja służąca poznawaniu miasta (Podgórz Widmo, 2015).

Data: 
06.12.2023 18:00
Miejsce: 
Kamienica przy ul. Poznańskiej 96
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.