Pod Toruniem produkują budynki modułowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pod Toruniem produkują budynki modułowe

Biznes, Miasto
Data publikacji: 30 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Ministra Klara Geywitz, prezydent Torunia Michał Zaleski i przedstawiciele zarządu fabryki MOD 21

W podtoruńskim Ostaszewie działa od ubiegłego roku nowoczesna fabryka MOD 21, produkująca drewniane budynki modułowe. 30 czerwca 2023 r. zakład odwiedziła Klara Geywitz - ministra mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa Republiki Federalnej Niemiec. Na zaproszenie zarządu firmy w wizycie uczestniczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Fabrykę MOD 21 stworzył ERBUD SA - toruńska firma z 33-letnią tradycją w branży budowlanej, obecnie jako Grupa Erbud podbijająca rynki w całej Europie. W jej najnowszym przedsięwzięciu, zakładzie w Ostaszewie w gminie Łysomice, od listopada ubiegłego roku produkowane są duże budynki modułowe z drewna, przeznaczone dla hoteli, biurowców, akademików, szpitali i budynków użyteczności publicznej. Przy pełnej mocy produkcyjnej firma planuje produkować 375 m2 powierzchni modułów dziennie. W ciągu 10 lat zamierza uzyskać przychód rzędu 1,5 mld zł z tego segmentu przy rentowności operacyjnej minimum 5-10 proc.

Prezesem zarządu fabryki MOD 21 jest Theodor Kaczmarczyk, mający ponad 30-letnie doświadczenie w budownictwie modułowym w Niemczech i dobrze znający ten rynek. To właśnie do klientów niemieckich  adresowana jest w pierwszej kolejności oferta nowego przedsiębiorstwa. Wartość tamtejszego rynku jest szacowana na ponad 3,7 mld euro i według prognoz ma potroić się w ciągu najbliższej dekady. Z tej okazji na zaproszenie wizytę w fabryce MOD 21 zlożyła Klara Geywitz - niemiecka ministra mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa.

Podczas spotkania rozmawiano o przyszłości rynku mieszkaniowego w Niemczech i Polsce, a także o rozwoju ekologicznego budownictwa modułowego i jego pozytywnym wpływie klimat i przyszłość. Nie zabrakło ważnego toruńskiego akcentu - postaci Mikołaja Kopernika, którego 550. urodziny obchodzimy w 2023 r.

Fot. Łukasz Szarszewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...