Pod Toruniem produkują budynki modułowe | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pod Toruniem produkują budynki modułowe

Biznes, Miasto
Data publikacji: 30 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Ministra Klara Geywitz, prezydent Torunia Michał Zaleski i przedstawiciele zarządu fabryki MOD 21

W podtoruńskim Ostaszewie działa od ubiegłego roku nowoczesna fabryka MOD 21, produkująca drewniane budynki modułowe. 30 czerwca 2023 r. zakład odwiedziła Klara Geywitz - ministra mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa Republiki Federalnej Niemiec. Na zaproszenie zarządu firmy w wizycie uczestniczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Fabrykę MOD 21 stworzył ERBUD SA - toruńska firma z 33-letnią tradycją w branży budowlanej, obecnie jako Grupa Erbud podbijająca rynki w całej Europie. W jej najnowszym przedsięwzięciu, zakładzie w Ostaszewie w gminie Łysomice, od listopada ubiegłego roku produkowane są duże budynki modułowe z drewna, przeznaczone dla hoteli, biurowców, akademików, szpitali i budynków użyteczności publicznej. Przy pełnej mocy produkcyjnej firma planuje produkować 375 m2 powierzchni modułów dziennie. W ciągu 10 lat zamierza uzyskać przychód rzędu 1,5 mld zł z tego segmentu przy rentowności operacyjnej minimum 5-10 proc.

Prezesem zarządu fabryki MOD 21 jest Theodor Kaczmarczyk, mający ponad 30-letnie doświadczenie w budownictwie modułowym w Niemczech i dobrze znający ten rynek. To właśnie do klientów niemieckich  adresowana jest w pierwszej kolejności oferta nowego przedsiębiorstwa. Wartość tamtejszego rynku jest szacowana na ponad 3,7 mld euro i według prognoz ma potroić się w ciągu najbliższej dekady. Z tej okazji na zaproszenie wizytę w fabryce MOD 21 zlożyła Klara Geywitz - niemiecka ministra mieszkalnictwa, rozwoju miast i budownictwa.

Podczas spotkania rozmawiano o przyszłości rynku mieszkaniowego w Niemczech i Polsce, a także o rozwoju ekologicznego budownictwa modułowego i jego pozytywnym wpływie klimat i przyszłość. Nie zabrakło ważnego toruńskiego akcentu - postaci Mikołaja Kopernika, którego 550. urodziny obchodzimy w 2023 r.

Fot. Łukasz Szarszewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Burzowa niedziela
  Miasto
  Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.