Pobiegli, aby inni mogli chodzić | www.torun.pl

Pobiegli, aby inni mogli chodzić

Miasto, Sport
Data publikacji: 20 września 2021
Autor: Natalia Przytarska

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim

Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.

Biegacze największej humanitarnej organizacji na świecie tegoroczną akcję rozpoczęli 18 września w Niemczech. Stamtąd udali się do Poznania, aby dzisiaj biegnąc przez Gniezno zakończyć kolejny etap w Toruniu. W charytatywny bieg zaangażowali się także torunianie pokonując symboliczny 5-kilometrowy odcinek. Wśród nich znaleźli się uczniowie i uczennice szkoły podstawowej nr 14 im. Błękitnej Armii.

- Bardzo dziękuję, że przebiegliście toruński odcinek trasy z biegaczami Lions Charity, którzy tą piękną akcją okazują innym serce. Dzisiaj to tylko symboliczne pięć kilometrów, ale to dobry początek – w życiu, również szkolnym, czasami wystarczy drobna koleżeńska przysługamówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziękuję także organizatorom za to, że dają przykład młodym ludziom, jak można pomagać innym. Mam nadzieję, że zainspiruje ich to do dalszego działania i wspierania inicjatyw charytatywnych.

Lions Charity Run to inicjatywa biegaczy z Polski i z Niemiec, członków największej humanitarnej organizacji na świecie Lions Clubs. Hasłem akcji jest We Serve – pomagamy.

Od 2013 r. pod hasłem „We Run We Serve” biegacze przemierzają raz w roku setki, bądź nawet tysiące kilometrów, aby pomóc dzieciom w potrzebie w wielu krajach na świecie i zamanifestować przyjaźń między narodami ponad wszelkimi podziałami.

- Biegniemy już dziewiąty rok. Łącznie przebiegliśmy ponad sześć tysięcy kilometrów w czternastu krajach na trzech kontynentach wyliczał Mariusz Szeib, działacz charytatywny, członek Lions Club. - Biegniemy po to, aby pomóc przede wszystkim dzieciom w różnych krajach: Polsce, Niemczech, na Ukrainie, Łotwie, w Nepalu. Wybudowaliśmy m.in. szkołę w Rwandzie i Tanzanii, kupiliśmy ambulans medyczny dla dzieci uchodźców z Syrii. Staramy się zbliżyć narody.

W tym roku biegacze zbierają fundusze na pomoc dzieciom po udarze mózgowym w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Kliniczny im W. Degi w Poznaniu, dla dzieci z centrum charytatywnego "I believe in a miracle" w Kaliningradzie oraz dla dzieci ze szpitala w Al Hoceima w Maroko. „Biegniemy, aby dzieci mogły chodzić” – to hasło przyświeca tegorocznej zbiórce funduszy.

Warto wspomnieć, że Dawid Tomala, złoty medalista z Tokyo w chodzie na 50 km, został oficjalnym patronem biegu Lions Charity Run 2021. Olimpijczyk osobiście podpisał każdy dyplom uznania dla sponsorów biegu i podziękowania dla darczyńców. Ponadto Dawid zdecydował się przekazać pod licytację rzecz unikalną - koszulkę biegową (może lepiej „chodową”), w której zdobył złoty medal w Tokyo 2021. Wesprzeć bieg i inicjatywę LIONS można pod adresem: https://zrzutka.pl/jhzehm

Fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez grupę dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...