Płyną, by zadbać o wodę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Płyną, by zadbać o wodę

Eko, Miasto, Sport
Data publikacji: 05 lipca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu dziewczyna z koszulką Dbajmy o H2O uśmiecha się na przystani w Toruniu

9 dni, 298 km rzek i 12 samorządów przekonanych o potrzebie wspólnych działań na rzecz ochrony wód w Polsce - burmistrz Wąbrzeźna rozpoczął spływ kajakowy pod hasłem „DbajMY o H2O”. W Toruniu zawitał w poniedziałek, 5 lipca 2021 r.

Jak wielkie znaczenie w naszym codziennym życiu ma dostęp do dobrej jakości wody? Czy spełnianie marzeń i aspiracji mieszkańców jest zadaniem dla samorządowca? Na pierwszy rzut oka te bardzo różne od siebie kwestie – czysta woda i realizacja marzeń mieszkańców – stanowią podstawowe potrzeby mieszkańców każdej gminy w Polsce. Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski wraz ze swoim zastępcą Wojciechem Trzcińskim postanowili połączyć obydwa te projekty w jedno odważne zamierzenie i zdecydowali, że popłyną w wymarzony przez mieszkańców spływ z Wąbrzeźna do Bałtyku, przy okazji walcząc o dbałość o najwyższą jakość wód w Polsce.

Spływ postanowiłem połączyć z inicjatywą podpisania wspólnej, samorządowej deklaracji „DbajMY o H2O”. Nikt z nas nie zastanawia się na co dzień, jak ograniczone zasoby wody pitnej posiadamy na ziemi, a ja z wykształcenia jestem inżynierem ochrony środowiska i pamiętam jeszcze z czasów studiów, jak wielkie znaczenie dla prawidłowej gospodarki wodnej miała retencja i poprawa jakości wód powierzchniowych. Dziś, jako burmistrz Wąbrzeźna, mam pewne narzędzia, które mogą pomóc mi zadbać o jakość wód w okolicy, aby mieszkańcy Wąbrzeźna mogli cieszyć się dostępem do czystej i zdrowej wody nawet w okresie suszy czy powodzi. Mają je także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci Bydgoszczy, Chełmna, Gdańska, Gniewu, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza, Lubicza, Solca Kujawskiego, Stegny, Świecia, Tczewa i Torunia. Dlatego podejmuję wyzwanie dziewięciodniowego spływu kajakowego, aby zachęcać samorządy Kujaw i Pomorza do dbałości o wodę w Polsce. Tylko podejmując wspólne działania mamy realny wpływ na wodny ekosystem w Polsce – podkreśla Tomasz Zygnarowski.

Trzy kluczowe działania, które może podjąć każdy samorząd w Polsce, aby zadbać o jakość wód w Polsce burmistrz Tomasz Zygnarowski zebrał w deklarację „DbajMY o H2O” i postanowił, że nie tylko sam podejmie cenne inicjatywy na rzecz poprawy jakości wód w okolicy, ale także namówi do tego innych samorządowców, w tym przedstawicieli Miasta Torunia. Deklarację tę podpisał 5 lipca 2021 r. zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski podczas spotkania z wąbrzeskimi samorządowcami na Przystani Toruń. Wobec tego zobowiązał się podejmować oraz promować działania mające na celu ochronę zasobów wodnych. Kliknij tutaj, aby przejśc do treści deklaracji.

Samorządowców na trasie spływu wspierają wąbrzeźnianie w kajakach, wśród nich najstarszy uczestnik spływu - 77-letni Ryszard Zieliński. Grupę wspiera również Dawid Putto, złoty medalista mistrzostw świata w kajakarstwie, zawodnik Kopernika Bydgoszcz. W Chełmnie do spływu dołączy Lech Flaczyński, polski podróżnik, wspinacz, laureat nagrody Kolosy, a w Gdańsku uczestników spływu powita pod Żurawiem Marek Kamiński, słynny polski podróżnik ekstremalny.

Kliknij tutaj, aby przejść do harmonogramu spływu.

Wyprawa ma jeszcze jeden cel do spełnienia - upamiętnienie obchodów 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.

Spływ kajakowy z Wąbrzeźna do Bałtyku pod hasłem „Dbajmy o H2O” odbędzie się pod honorowym patronatem Koalicji Ratujmy Rzeki.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Program unieszkodliwiania azbestu - plakat
    Eko, Miasto
    Do 13 maja 2024 r. można składać wnioski o dofinansowanie na demontaż i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest z nieruchomości zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.