www.torun.pl

Płukanie ciepłociągu na Skarpę

Inwestycje
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

W piątek 9 sierpnia 2019 r. po godz. 13:00 rozpoczęto płukanie wybudowanego w tym roku 5-kilometrowego ciepłociągu, prowadzącego od elektrociepłowni do osiedla Na Skarpie.

Płukanie sieci jest czynnością standardową, stanowiącą ostatni etap przed uruchomieniem nowego ciepłociągu i włączeniem go do eksploatacji. We wrześniu br. właśnie tym nowo wybudowanym ciepłociągiem PGE Toruń dostarczy ciepło mieszkańcom wschodnich dzielnic miasta.

Płukanie odbywa się na terenie pomiędzy ulicą Twardą a torami kolejowymi Toruń – Sierpc, biegnącymi blisko elektrociepłowni. Miejsce płukania zostało odpowiednio zabezpieczone i wygrodzone przez wykonawcę (Energoterm). Pierwszy etap płukania potrwa około 4-5 godzin. Drugi odbędzie się w tym samym miejscu w poniedziałek (12.08) w godzinach porannych i również potrwa kilka godzin. W wyniku płukania sieci nastąpi wyrzut strumienia wody, następnie mieszanki wodno-powietrznej, a na końcu samego powietrza.

- Nowy ciepłociąg ma szczególne znaczenie dla mieszkańców osiedli Na Skarpie i Rubinkowo, gdyż dzięki jego budowie budynki osiedli są zasilane w ciepło „pierścieniowo”, czyli z dwóch niezależnych stron - wyjaśnia Julita Karpińska, główny specjalista ds. komunikacji PGE Toruń. - Powstały w wyniku inwestycji system zasilania znacząco poprawia bezpieczeństwo dostaw ciepła dla nie tylko wschodniej części miasta, ale całego Torunia.

Fot. PGE Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Miasto
  W ramach obchodów stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia.
 • Miasto
  Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.
 • Kultura, Miasto
  Kto dowodził żołnierzami Dywizji Pomorskiej? Ile aktualnie mamy osiedli w Toruniu? - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Quizu o Toruniu, który odbył się 18 stycznia 2020 r.
 • Miasto
  18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
 • Miasto
  W sobotę, 18 stycznia odbędzie się BAL 100-lecia upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem Balu jest prezydent Torunia – Michał Zaleski.
 • Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert.
 • 18 stycznia 2020 r. odbyła się IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Był to finał trwających od marca zeszłego roku zawodów.
 • Toruń świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości! W obchody wpisuje się wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”, której wernisaż miał miejsce 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.
 • Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.