www.torun.pl

Płukanie ciepłociągu na Skarpę

Inwestycje
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

W piątek 9 sierpnia 2019 r. po godz. 13:00 rozpoczęto płukanie wybudowanego w tym roku 5-kilometrowego ciepłociągu, prowadzącego od elektrociepłowni do osiedla Na Skarpie.

Płukanie sieci jest czynnością standardową, stanowiącą ostatni etap przed uruchomieniem nowego ciepłociągu i włączeniem go do eksploatacji. We wrześniu br. właśnie tym nowo wybudowanym ciepłociągiem PGE Toruń dostarczy ciepło mieszkańcom wschodnich dzielnic miasta.

Płukanie odbywa się na terenie pomiędzy ulicą Twardą a torami kolejowymi Toruń – Sierpc, biegnącymi blisko elektrociepłowni. Miejsce płukania zostało odpowiednio zabezpieczone i wygrodzone przez wykonawcę (Energoterm). Pierwszy etap płukania potrwa około 4-5 godzin. Drugi odbędzie się w tym samym miejscu w poniedziałek (12.08) w godzinach porannych i również potrwa kilka godzin. W wyniku płukania sieci nastąpi wyrzut strumienia wody, następnie mieszanki wodno-powietrznej, a na końcu samego powietrza.

- Nowy ciepłociąg ma szczególne znaczenie dla mieszkańców osiedli Na Skarpie i Rubinkowo, gdyż dzięki jego budowie budynki osiedli są zasilane w ciepło „pierścieniowo”, czyli z dwóch niezależnych stron - wyjaśnia Julita Karpińska, główny specjalista ds. komunikacji PGE Toruń. - Powstały w wyniku inwestycji system zasilania znacząco poprawia bezpieczeństwo dostaw ciepła dla nie tylko wschodniej części miasta, ale całego Torunia.

Fot. PGE Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".