www.torun.pl

Płukanie ciepłociągu na Skarpę

Inwestycje
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

W piątek 9 sierpnia 2019 r. po godz. 13:00 rozpoczęto płukanie wybudowanego w tym roku 5-kilometrowego ciepłociągu, prowadzącego od elektrociepłowni do osiedla Na Skarpie.

Płukanie sieci jest czynnością standardową, stanowiącą ostatni etap przed uruchomieniem nowego ciepłociągu i włączeniem go do eksploatacji. We wrześniu br. właśnie tym nowo wybudowanym ciepłociągiem PGE Toruń dostarczy ciepło mieszkańcom wschodnich dzielnic miasta.

Płukanie odbywa się na terenie pomiędzy ulicą Twardą a torami kolejowymi Toruń – Sierpc, biegnącymi blisko elektrociepłowni. Miejsce płukania zostało odpowiednio zabezpieczone i wygrodzone przez wykonawcę (Energoterm). Pierwszy etap płukania potrwa około 4-5 godzin. Drugi odbędzie się w tym samym miejscu w poniedziałek (12.08) w godzinach porannych i również potrwa kilka godzin. W wyniku płukania sieci nastąpi wyrzut strumienia wody, następnie mieszanki wodno-powietrznej, a na końcu samego powietrza.

- Nowy ciepłociąg ma szczególne znaczenie dla mieszkańców osiedli Na Skarpie i Rubinkowo, gdyż dzięki jego budowie budynki osiedli są zasilane w ciepło „pierścieniowo”, czyli z dwóch niezależnych stron - wyjaśnia Julita Karpińska, główny specjalista ds. komunikacji PGE Toruń. - Powstały w wyniku inwestycji system zasilania znacząco poprawia bezpieczeństwo dostaw ciepła dla nie tylko wschodniej części miasta, ale całego Torunia.

Fot. PGE Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.