www.torun.pl

Plany zagospodarowania przyjęte

Miasto
Data publikacji: 12 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Miasto przystąpi do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dwóch terenów na osiedlach Stawki i Kaszczorek.

Decyzja w tej sprawie zapadła podczas 10. sesji Rady Miasta Torunia w dniu 12 września 2019 r.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na osiedlu Stawki dotyczy terenu położonego w rejonie ulic: Stara Droga, Łódzka i Stawki Południowe. Obejmuje od powierzchnię ok. 30 hektarów, na których znajdują się: obszary zabudowy jednorodzinnej, obszary usługowo-mieszkaniowe, obszary usług w zieleni oraz cmentarz.

Aktualnie obowiązujący plan zagospodarowania tego terenu przyjęty został w 2001 roku. Konieczność dokonania w nim zmian wynika z obecnych kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta , a w szczególności klasy techniczno-użytkowej trasy nowomostowej.

Kolejny plan zostanie sporządzony dla rozległego blisko 66-hektarowego terenu położonego w rejonie ulic: Fantazyjnej, międzyrzecze i rzeki Drwęcy. Jest to teren atrakcyjny o walorach turystyczno-rekreacyjnych, który może stać się miejscem wypoczynku dla torunian, podobnie jak popularna Barbarka.

Część terenu objętego planem znajduje się na w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Drwęcy, a część w granicach rezerwatu przyrody „Dolina Drwęcy” – na obu obowiązują określone zakazy i warunki zagospodarowania. Stąd obostrzenia takie, jak: brak zabudowy na szerokości 100 metrów przy brzegach rzeki, określona kubatura łącznie 4 budynków użytkowych wykonanych z drewna, a także określone przeznaczenie terenów.

Zgodnie z planem, na tym terenie, w skład którego wchodzą też tereny prywatne, ma powstać kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny z urządzeniami rekreacyjnymi i turystycznymi, infrastrukturą związaną z turystyką wodną, wiatami i altanami przy maksymalnym zachowaniu istniejących zadrzewień oraz nasadzeń.  

Fot. Błażej Antonowicz

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.
 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Kultura, Miasto
  Bez wątpienia zakończony niedawno EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 r. w zabytkowej Sali Mieszczańskiej.
 • Miasto
  22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego. Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o...
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Trwają nasadzenia krzewów w pasach drogowych. W dniu 22 listopada 2019 r. prace objęły ul. Owsianą. Na powierzchni 1073 m kw. zasadzono tam krzewy gat. tawuła japońska.
 • Na Rynku Staromiejskim trwa montowanie dekoracji świątecznych. Jak co roku zespół staromiejski w okresie bożonarodzeniowym rozbłyśnie piękną iluminacją.
 • Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.
 • Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które odbędą się 30 listopada 2019 r.
 • Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęto dwa programy z zakresu zdrowia i polityki społecznej. Dotyczą one rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 • Gala finałowa konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2019” odbyła się 20 listopada 2019 r. w toruńskim hotelu Bulwar.
 • 18 listopada rozpoczęło się 12-dniowe szkolenie „Leonidas” dla dowódców batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej z całej Polski.