www.torun.pl

Plany zagospodarowania przyjęte

Miasto
Data publikacji: 12 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Miasto przystąpi do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dwóch terenów na osiedlach Stawki i Kaszczorek.

Decyzja w tej sprawie zapadła podczas 10. sesji Rady Miasta Torunia w dniu 12 września 2019 r.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na osiedlu Stawki dotyczy terenu położonego w rejonie ulic: Stara Droga, Łódzka i Stawki Południowe. Obejmuje od powierzchnię ok. 30 hektarów, na których znajdują się: obszary zabudowy jednorodzinnej, obszary usługowo-mieszkaniowe, obszary usług w zieleni oraz cmentarz.

Aktualnie obowiązujący plan zagospodarowania tego terenu przyjęty został w 2001 roku. Konieczność dokonania w nim zmian wynika z obecnych kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta , a w szczególności klasy techniczno-użytkowej trasy nowomostowej.

Kolejny plan zostanie sporządzony dla rozległego blisko 66-hektarowego terenu położonego w rejonie ulic: Fantazyjnej, międzyrzecze i rzeki Drwęcy. Jest to teren atrakcyjny o walorach turystyczno-rekreacyjnych, który może stać się miejscem wypoczynku dla torunian, podobnie jak popularna Barbarka.

Część terenu objętego planem znajduje się na w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Drwęcy, a część w granicach rezerwatu przyrody „Dolina Drwęcy” – na obu obowiązują określone zakazy i warunki zagospodarowania. Stąd obostrzenia takie, jak: brak zabudowy na szerokości 100 metrów przy brzegach rzeki, określona kubatura łącznie 4 budynków użytkowych wykonanych z drewna, a także określone przeznaczenie terenów.

Zgodnie z planem, na tym terenie, w skład którego wchodzą też tereny prywatne, ma powstać kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny z urządzeniami rekreacyjnymi i turystycznymi, infrastrukturą związaną z turystyką wodną, wiatami i altanami przy maksymalnym zachowaniu istniejących zadrzewień oraz nasadzeń.  

Fot. Błażej Antonowicz

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.