www.torun.pl

Plany zagospodarowania przyjęte

Miasto
Data publikacji: 12 września 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Miasto przystąpi do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dwóch terenów na osiedlach Stawki i Kaszczorek.

Decyzja w tej sprawie zapadła podczas 10. sesji Rady Miasta Torunia w dniu 12 września 2019 r.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego na osiedlu Stawki dotyczy terenu położonego w rejonie ulic: Stara Droga, Łódzka i Stawki Południowe. Obejmuje od powierzchnię ok. 30 hektarów, na których znajdują się: obszary zabudowy jednorodzinnej, obszary usługowo-mieszkaniowe, obszary usług w zieleni oraz cmentarz.

Aktualnie obowiązujący plan zagospodarowania tego terenu przyjęty został w 2001 roku. Konieczność dokonania w nim zmian wynika z obecnych kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta , a w szczególności klasy techniczno-użytkowej trasy nowomostowej.

Kolejny plan zostanie sporządzony dla rozległego blisko 66-hektarowego terenu położonego w rejonie ulic: Fantazyjnej, międzyrzecze i rzeki Drwęcy. Jest to teren atrakcyjny o walorach turystyczno-rekreacyjnych, który może stać się miejscem wypoczynku dla torunian, podobnie jak popularna Barbarka.

Część terenu objętego planem znajduje się na w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Drwęcy, a część w granicach rezerwatu przyrody „Dolina Drwęcy” – na obu obowiązują określone zakazy i warunki zagospodarowania. Stąd obostrzenia takie, jak: brak zabudowy na szerokości 100 metrów przy brzegach rzeki, określona kubatura łącznie 4 budynków użytkowych wykonanych z drewna, a także określone przeznaczenie terenów.

Zgodnie z planem, na tym terenie, w skład którego wchodzą też tereny prywatne, ma powstać kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny z urządzeniami rekreacyjnymi i turystycznymi, infrastrukturą związaną z turystyką wodną, wiatami i altanami przy maksymalnym zachowaniu istniejących zadrzewień oraz nasadzeń.  

Fot. Błażej Antonowicz

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • Gmina Miasta Toruń sfinansuje szczepienia przeciw grypie mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65. rok życia. Program wystartuje za kilka tygodni.
 • Kultura, Miasto
  Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • 22 września 2019 roku na terenie stacji pomp wodociągowych „Stare Bielany” odbędzie się Święto Chełmińskiego Przedmieścia. Osiedlowy festyn ma łączyć historię i tradycję okręgu z nowoczesnymi formami spędzania czasu wolnego.
 • 42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • 14 organizacji z Torunia i okolic włączyło się w organizację II Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2019 roku w Centrum Targowym Park.
 • W poniedziałek 16 września 2019 r. rusza sprzedaż biletów na miejsca stojące na wyjątkowe wydarzenie - 2019 Revline Toruń FIM Speedway Grand Prix of Poland.