Plan zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO - konsultacje | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Plan zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO - konsultacje

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 stycznia 2024
Autor: Marcin Pryka

Przystępujemy do kolejnego etapu prac nad projektem ważnego dla naszego miasta dokumentu, tj. Planu zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia – wpisanego w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dlaczego temat jest ważny?

W wyniku konsultacji pragniemy stworzyć dokument, który wyznaczy kierunki rozwoju obszaru toruńskiej starówki zgodnie z potrzebami zainteresowanych lokalnych grup społecznych przy zachowaniu wytycznych UNESCO w tym zakresie.

Przygotowanie projektu dokumentu było poprzedzone badaniami ankietowymi z szeroką grupą interesariuszy.

Zebrane uwagi, postulaty i sugestie w ramach konsultacji społecznych pozwolą doprecyzować metodykę zarządzania miejscem światowego dziedzictwa i dopasować do zidentyfikowanych potrzeb w zakresie zachowania dziedzictwa zgodnie z oczekiwaniami społecznymi oraz wytycznymi UNESCO.

Co w ramach konsultacji?

Zapraszamy na spotkania konsultacyjne, które odbędą się w dniach:

31 stycznia 2024 r. oraz 1 lutego 2024 r.

Sala kinowa Ratusza Staromiejskiego

Rynek Staromiejski 1

Konsultacje kierowane są do czterech grup:

 • 1) mieszkańców Torunia,
 • 2) organizacji pozarządowych,
 • 3) przedsiębiorców i organizacji reprezentujących ich interesy,
 • 4) przedstawicieli środowiska naukowego.

I dzień 31 stycznia 2024 r. - zapraszamy dwie grupy:

 • a) grupa ekspercka pochodząca ze środowiska naukowego w godzinach 10:30-13:00,
 • b) organizacje pozarządowe w godzinach 13:30 do 17:45,

II dzień konsultacji 1 lutego br. - zapraszamy dwie grupy:

 • a) przedsiębiorcy/użytkownicy nieruchomości w obszarze objętym planem: 10:30-14:00,
 • b) mieszkańcy Torunia: 14:30-19:00.

Konsultacje będą podzielone na sesje trwające po 90 minut. Dla grupy przedsiębiorców i mieszkańców przewidziano trzy sesje, aby jak największa liczba osób mogła wziąć udział w konsultacjach.

Każda sesja rozpoczynać się będzie od 10-minutowej prezentacji Planu. Po prezentacji odbywać się będzie moderowana dyskusja prowadzona przez członków zespołu autorskiego.

UWAGA! Ze względów organizacyjnych, osoby chcące wziąć udział w spotkaniu konsultacyjnym prosimy o wcześniejsze zgłoszenie swojej obecności (zgłoszenia przyjmujemy do dnia 30 stycznia 2024 r.)

Napisz do nas

Osoby, które chciałyby wyrazić swoją opinię lub zgłosić uwagi do treści dokumentu mogą również zrobić to drogą elektroniczną. W tym celu należy wysłać wiadomość na adres: ankiety@torunmiejscemunesco.pl.

Wiadomości anonimowe nie będą uwzględniane w przeprowadzonej korekcie Planu zarządzania.

Na uwagi czekamy do dnia 12 lutego 2024 r.

Więcej informacji w sprawie dokumentu i projektu oraz jego istotnych treści znajduje się na stronie www.torunmiejscemunesco.pl.

Do pobrania:

- projekt Planu zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia

- skrót projektu Planu zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.