Plan dla starówki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Plan dla starówki

Miasto
Data publikacji: 26 czerwca 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru toruńskiej starowki wraz z otoczeniem. Dokument ten ustala m.in.: jakie są zasady zagospodarowania na konkretnych obszarach, jakie jest przeznaczenie terenów, na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany układ przestrzenny oraz jakie są zasady ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego.

Plan miejscowy dla Starówki w Toruniu ma na celu ochronę zachowanych wartości kulturowych, krajobrazowych i historycznego układu urbanistycznego oraz zachowanie elementów przestrzeni, które decydują o klimacie i atrakcyjności miasta. Plan będzie stwarzał warunki do rozwoju atrakcyjnej przestrzeni o mieszkaniowo-usługowym charakterze, z uwzględnieniem przestrzeni publicznych i obiektów użyteczności publicznej. Będzie rozstrzygał kwestie estetyki przestrzeni publicznych (dróg, ulic, placów i skwerów), określał zasady umieszczania reklam i elementów małej architektury oraz ogródków gastronomicznych. Właściciele nieruchomości otrzymają instrument prawny, określający ramy dla dalszych działań inwestycyjnych. Na podstawie planu miejscowego, zgodnie z jego zapisami, wydawane będą pozwolenia na budowę. Plan miejscowy wpłynie także na skrócenie procedur administracyjnych.

Plan jest uchwalany przez Radę Miasta Torunia. Składa się z dwóch części: tekstowej i rysunkowej. Część tekstowa jest dokładnym opisem planu, w którym określa się przeznaczenie konkretnego terenu, warunki jego zagospodarowania, rodzaj zabudowy i rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Załącznikiem do uchwały jest graficzna postać planu, czyli szkic stanowiący odzwierciedlenie układu ulic i zabudowy oraz planów ich zagospodarowania wraz ze szczegółową legendą.

Ze względu na specyfikę treści planu i duży zakres obszarowy, na potrzeby konsultacji społecznych, obszar objęty mpzp został podzielony na 3 części:

  1. Strefa buforowa - czyli otoczenie Starówki - zieleń i Bulwar Filadelfijski,
  2. Stare Miasto - czyli obszar na zachód od ulicy Podmurnej,
  3. Nowe Miasto - czyli obszar na wschód od ul. Podmurnej.

W ramach tego etapu konsultacji społecznych chcemy zaprezentować projekt planu wg aktualnego stanu, omówić szczegóły, odpowiedzieć na pytania i wątpliwości oraz zebrać kolejne uwagi i opinie mieszkańców, które posłużą do dalszych prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.


Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu przygotowała interaktywną mapę, na której można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami i zapisami mpzp dotyczącymi poszczególnych fragmentów toruńskiej starówki. Wystarczy przejść do mapy (zapoznać się z instrukcją), znaleźć interesujący fragment starówki, kliknąć na niego lewym guzikiem myszki, a następnie wybrać: "Przeczytaj ustalenia dla tego terenu". W oknie, które się otworzy dostaniemy:

  • po prawej stronie informacje szczegółowe dla wybranego obszaru
  • po lewej stronie słownik pojęć i definicji oraz niżej ustalenia ogólne, do których czasami odsyłają zapisy zawarte w informacjach szczegółowych
  • >>> PRZEJDŹ DO MAPY INTERAKTYWNEJ  -
    UWAGA! - po przejściu do mapy zobaczysz najpierw instrukcję korzystania. Aby rozpocząć przeglądanie mapy interaktywnej zamknij instrukcję - kliknij duży czarny znak X w prawym górnym rogu.

Przyjdź na spotkanie

Organizujemy trzy osobne spotkania o charakterze informacyjno-warsztatowym, po jednym dla każdej ze stref opisanych powyżej. Na pierwszym omówimy projekt mpzp dotyczący strefy buforowej, na drugim spotkaniu przedstawimy ustalenia projektu mpzp dla obszaru Starego Miasta, na trzecim spotkaniu porozmawiamy o projekcie mpzp obejmującym Nowe Miasto.

Daty spotkań:

  • 3 lipca 2019 r., godz. 17.00 - teren strefy buforowej - otoczenia Zespołu Staromiejskiego - Bulwar Filadelfijski
    Spotkanie w Centrum Kulturalno-Kongresowym JORDANKI, al. Solidarności 1-3;
  • 23 lipca 2019 r., o godz. 17.00 - teren Starego Miasta
    Spotkanie w Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6;
  • 6 sierpnia 2019 r., godz. 17.00 - teren Nowego Miasta
    Spotkanie w Młodzieżowym Domu Kultury, ul. Przedzamcze 11/15

Ze względów organizacyjnych obowiązują wcześniejsze zapisy na spotkania informacyjno-warsztatowe!

Prosimy o zgłoszenia: telefonicznie 56 611 86 73 lub mailem: konsultacje@um.torun.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...