Placówki zawieszone z wyjątkami | www.torun.pl

Placówki zawieszone z wyjątkami

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 26 października 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Szycie maseczek na potrzeby ochrony przed epidemią

Decyzją wojewody od 27 października 2020 r. do odwołania czasowo zawieszona została działalność  w kilku rodzajach placówek dziennej opieki  nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.

Decyzje wojewody mają związek z wprowadzeniem od soboty 24 października 2020 r. na terenie całego kraju "strefy czerwonej". 26 października 2020 r. Wojewoda Kujawsko-Pomorski uchylił w całości swoją decyzję z 20 października 2020 r. o czasowym zawieszeniu działalności od dnia 21 października 2020 r. do odwołania w: środowiskowych domach samopomocy, dziennych domach i klubach seniora, klubach samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, centach integracji społecznej, klubach integracji społecznej, warsztatach terapii zajęciowej. W to miejsce wydał dwie decyzje administracyjne z mocą obowiązywania od dnia 27 października 2020 r.

Zgodnie z decyzjami wojewody od dnia 27 października 2020 r. do odwołania czasowo zostaje zawieszona działalność w:

 • środowiskowych domach samopomocy,
 • dziennych domach i klubach seniora,
 • klubach samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi,
 • warsztatach terapii zajęciowej
  a także:
 • centrach integracji społecznej,
 • klubach integracji społecznej

przy czym, jeśli chodzi o dwa ostatnie typy placówek, dopuszczono możliwość kontynuowania lub prowadzenia działalności związanej z zapewnieniem organizacji działalności usługowej lub wytwórczej, w związku z ich znaczeniem dla przeciwdziałania negatywnym skutkom epidemii. Działalność ta może się jednak odbywać pod warunkiem spełnienia zasad bezpieczeństwa określonych w aktach prawnych wydanych w związku z wprowadzeniem stanu epidemii.

Decyzje wojewody zostały skierowane do marszałka, prezydentów i burmistrzów miast, starostów oraz wójtów województwa kujawsko-pomorskiego zgodnie z art. 11 h ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem C0VID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Wydział Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, w związku z decyzją wojewody, nadesłał wyjaśnienie związane z funkcjonowaniem w obecnych warunkach środowiskowych domów samopomocy. Mają one zmienić formy działalności w taki sposób, aby uczestnicy nie zostali pozbawieni pomocy i kontaktu ze strony pracowników. Mimo zawieszenia zajęć w tradycyjnej formie, pracownicy placówki powinni wykonywać czynności w celu zapewnienia stałego i systematycznego niesienia pomocy swoim podopiecznym. Może się to odbywać poprzez prowadzenie zajęć w formie zdalnej, realizację alternatywnych form wsparcia uczestników, nawiązywania kontaktów telefonicznych z uczestnikami i ich rodzinami w celu pozyskania informacji o stanie psychofizycznym każdego uczestnika, rozpoznania jego potrzeb oraz przygotowywania i dostarczania posiłków.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.