Placówki zawieszone z wyjątkami | www.torun.pl

Placówki zawieszone z wyjątkami

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 26 października 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Szycie maseczek na potrzeby ochrony przed epidemią

Decyzją wojewody od 27 października 2020 r. do odwołania czasowo zawieszona została działalność  w kilku rodzajach placówek dziennej opieki  nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.

Decyzje wojewody mają związek z wprowadzeniem od soboty 24 października 2020 r. na terenie całego kraju "strefy czerwonej". 26 października 2020 r. Wojewoda Kujawsko-Pomorski uchylił w całości swoją decyzję z 20 października 2020 r. o czasowym zawieszeniu działalności od dnia 21 października 2020 r. do odwołania w: środowiskowych domach samopomocy, dziennych domach i klubach seniora, klubach samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, centach integracji społecznej, klubach integracji społecznej, warsztatach terapii zajęciowej. W to miejsce wydał dwie decyzje administracyjne z mocą obowiązywania od dnia 27 października 2020 r.

Zgodnie z decyzjami wojewody od dnia 27 października 2020 r. do odwołania czasowo zostaje zawieszona działalność w:

 • środowiskowych domach samopomocy,
 • dziennych domach i klubach seniora,
 • klubach samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi,
 • warsztatach terapii zajęciowej
  a także:
 • centrach integracji społecznej,
 • klubach integracji społecznej

przy czym, jeśli chodzi o dwa ostatnie typy placówek, dopuszczono możliwość kontynuowania lub prowadzenia działalności związanej z zapewnieniem organizacji działalności usługowej lub wytwórczej, w związku z ich znaczeniem dla przeciwdziałania negatywnym skutkom epidemii. Działalność ta może się jednak odbywać pod warunkiem spełnienia zasad bezpieczeństwa określonych w aktach prawnych wydanych w związku z wprowadzeniem stanu epidemii.

Decyzje wojewody zostały skierowane do marszałka, prezydentów i burmistrzów miast, starostów oraz wójtów województwa kujawsko-pomorskiego zgodnie z art. 11 h ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem C0VID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Wydział Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, w związku z decyzją wojewody, nadesłał wyjaśnienie związane z funkcjonowaniem w obecnych warunkach środowiskowych domów samopomocy. Mają one zmienić formy działalności w taki sposób, aby uczestnicy nie zostali pozbawieni pomocy i kontaktu ze strony pracowników. Mimo zawieszenia zajęć w tradycyjnej formie, pracownicy placówki powinni wykonywać czynności w celu zapewnienia stałego i systematycznego niesienia pomocy swoim podopiecznym. Może się to odbywać poprzez prowadzenie zajęć w formie zdalnej, realizację alternatywnych form wsparcia uczestników, nawiązywania kontaktów telefonicznych z uczestnikami i ich rodzinami w celu pozyskania informacji o stanie psychofizycznym każdego uczestnika, rozpoznania jego potrzeb oraz przygotowywania i dostarczania posiłków.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu bukiety kwiatów i upominki dla jubilatów
  Miasto
  21 par małżeńskich odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenia wręczył prezydent Torunia podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim w dniu 3 sierpnia 2021 r.
 • Na zdjęciu pielęgniarka szczepi mężczyznę w restauracji
  Koronawirus, Miasto
  Kilkunastu pracowników restauracji „Chleb i Wino” zostało zaszczepionych dzisiaj w miejscu swojej pracy. W ten sposób zainicjowana została pilotażowa akcja szczepienna w toruńskiej gastronomii i hotelarstwie.
 • Na zdjęciu widać salę klasową, puste ławki i krzesła, z przodu na ścianie wisi tablica
  Miasto
  We wtorek 3 sierpnia 2021 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2021/2022 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Na zdjęciu mecz piłki nożnej
  Miasto, Sport
  Prezydent Miasta Torunia ogłosił otwarty konkurs ofert na wykonanie zadań Gminy Miasta Toruń w zakresie rozwoju sportu.
 • Grafika Toruńskiej Platformy Startowej
  Biznes, Miasto
  Toruńska Platforma Startowa to projekt, który zachęca do podejmowania działań zmierzających do tworzenia własnej firmy.
 • Tereny zalesione na os. Jar
  Eko, Miasto
  W rankingu przeprowadzonym przez portal GetHome.pl Toruń znalazł się w czołówce dużych miast polskich, w których znaczną część zajmują tereny zieleni.
 • 4 sierpnia 2021 r. wyruszy z Torunia 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa ponownie odbędzie się w formie sztafety.
 • Piąta edycja Wielkiej Koszykarskiej Fety u Kopernika odbyła się na Błoniach Nadwiślańskich w weekend 31 lipca i 1 sierpnia 2021 r.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (26 lipca - 1 sierpnia) potwierdzono 5 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend sierpnia.
 • 1 sierpnia 2021 r. w Toruniu, jak w całej Polsce, symboliczny dźwięk syren w godzinę "W" dał znak do rozpoczęcia apelu z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • W związku ze spodziewanymi 1/2 sierpnia 2021 r. burzami i ulewami Wisła oraz inne cieki wodne mogą osiągnąć stany wysokie. Możliwe są lokalne podtopienia!
 • Od 28 lipca 2021 r. w Toruniu nazwa "Katarzynka" kojarzyć się będzie nie tylko ze słynnym piernikiem, ale przede wszystkim z wioślarką Katarzyną Zillmann, która tego dnia wraz z Agnieszką Kobus-Zawojską, Marią Sajdak, Martą Wieliczko wywalczyła srebro olimpijskie w czwórce podwójnej.
 • Znamy laureatów konkursu fotograficznego "Zielone kreacje Torunia". Ogłoszony przez Prezydenta Miasta Torunia konkurs zwraca uwagę na urokliwe zakątki toruńskiej zieleni.