www.torun.pl

Placówki medyczne walczą z epidemią

Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Rozszerza się lista placówek medycznych w województwie kujawsko-pomorskim, w których konieczne stało się zamknięcie lub ograniczenie działalności oddziałów i poradni przyszpitalnych z powodu koronawirusa.

8 kwietnia 2020 r. do Torunia dotarła informacja z zaleceniem o niekierowaniu pacjentów z naszego miasta do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. W placówce tej, w związku z potwierdzeniem u jednego z pracowników zarażenia COVID-19, wstrzymano przyjęcia i wypisy na wszystkich Oddziałach Wewnętrznych, Oddziale Neurologicznym z Pododdziałem Udarowym i Oddziale Medycyny Paliatywnej. Osoby zgłaszający się do tego szpitala są przekierowywane do innych szpitali w regionie, a pacjenci i personel zostali poddani obowiązującym procedurom.

To kolejna placówka medyczna w regionie, w której stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem. W województwie kujawsko-pomorskim ograniczeniami i wyłączeniami objęty jest także Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, gdzie, jak informowały regionalne media, od 28 marca zamknięty został do odwołania Oddział Neurochirurgii. Dotychczasowi pacjenci leczeni są na innych oddziałach. W placówce wstrzymano całkowicie przyjęcia planowe do szpitala i do poradni przyszpitalnych.

Koronawirusa zdiagnozowano również u dwóch pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Podobowicach (powiat żniński). Trafili oni do szpitala jednoimiennego w Grudziądzu, czują się dobrze. Jak poinformował starosta Podobowic Zbigniew Jaszczuk, pozostałych 77 mieszkańców oraz 20 pracowników z nimi przebywających w DPS, ma ujemne wyniki testów. Testy na koronawirusa przeszło też 26 pracowników placówki przebywających w kwarantannie domowej. Część z nich zna już wyniki i są one ujemne.

W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu od 1 kwietnia zamknięty jest Oddział Hematologiczny, od 6 kwietnia Poradnia Diabetologiczna, Urologiczna i Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej, a od 7 kwietnia Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Zgodnie z rozporządzeniem wojewody pacjenci są przewożeni do szpitala jednoimiennego w Grudziądzu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.