www.torun.pl

Plac im. prof. Jana Czochralskiego

Miasto
Data publikacji: 25 lipca 2019

Plac przy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie nosił nazwę placu im. prof. Jana Czochralskiego.

Rada Miasta Torunia przyjęła uchwałę, która honoruje prof. Jana Czochralskiego - wybitnego chemika i metaloznawcę, jednego z najczęściej cytowanych polskich uczonych na świecie. W jego dorobku naukowym znajdują się publikacje związane z elektroniką - pierwsze z nich poświęcone zostały zastosowaniu aluminium. Największy rozgłos przyniosła mu jednak odkryta w 1916 roku metoda pomiaru szybkości krystalizacji metali, wykorzystywana obecnie do produkcji monokryształów krzemu. Metoda Czochralskiego jest do dzisiaj powszechnie wykorzystywana w produkcji m.in. komputerów, telefonów komórkowych czy smartfonów.

Nazwanie placu imieniem prof. Jana Czochralskiego pozwoli na popularyzację osiągnięć nauki oraz upowszechni polski dorobek w dziedzinie chemii, co znakomicie wpisuje się w działalność Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Inicjatorem upamiętnienia prof. Jana Czochralskiego był prof. dr hab. Bogusław Buszewski, kierownik Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki UMK. Wniosek o nadanie nazwy placu został również poparty przez członków Toruńskiego Oddziału Societas Humboldtiana Polonorum oraz Klubu Profesorów im. Ludwika Kolankowskiego w Toruniu.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.