Plac Czochralskiego przy Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Plac Czochralskiego przy Młynie Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 listopada 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

W piątek (8 listopada) przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie odsłonięta tablica poświęcona pamięci prof. Jana Czochralskiego, słynnego polskiego uczonego, twórcy metody otrzymywania monokryształów krzemu. Tak zwana "metoda Czochralskiego" jest podstawą produkcji układów scalonych.

Decyzja o nadaniu nazwy placu zapadła podczas sesji Rady Miasta Torunia w dniu 25 lipca br. Inicjatorem upamiętnienia prof. Jana Czochralskiego jest prof. dr hab. Bogusław Buszewski, kierownik Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wniosek w tej sprawie złożyła Rada Programowa Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jak można było przeczytać we wniosku: „Postać profesora Jana Czochralskiego znakomicie wpisuje się w działalność Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy a nadanie nazwy placu na parkingu imienia słynnego uczonego będzie znakomitym podkreśleniem jego wybitnego wkładu dla światowej nauki”. Wniosek Rady Programowej CNMW uzyskał wsparcie Toruńskiego Oddziału Societas Humboldtiana Polonorum i Klubu Profesorów im. Ludwika Kolankowskiego, działającego przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

Uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwą "Plac im. prof. Jana Czochralskiego" odbędzie się w najbliższy piątek (8 listopada) o godz. 14:00 przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Przypomnijmy. Prof. Jan Czochralski był polskim chemikiem, metaloznawcą, wynalazcą powszechnie stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu, nazwanej później „metodą Czochralskiego”, podstawy procesu produkcji układów scalonych. Urodził się w Kcyni, wówczas w zaborze pruskim, obecnie w powiecie nakielskim w woj. kujawsko-pomorskim.

Po raz pierwszy z inicjatywną nazwania jednej z toruńskich ulic imieniem prof. Jana Czochralskiego wystąpił w 2015 roku rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - prof. Andrzej Tretyn. Wówczas z powodu braku wydzielonych ulic nie została ona uwzględniona, natomiast wniosek UMK został włączony do rejestru propozycji nazewniczych.

fot. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • MZK - diamentowy lider
    Miasto, MZK
    Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • Park Kultury - plakat
    Kultura, Miasto
    Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.