Plac biskupa Chrapka do konsultacji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Plac biskupa Chrapka do konsultacji

Miasto
Data publikacji: 28 czerwca 2011
Autor: admin_vobacom

Urząd Miasta Torunia wspólnie z Miejskim Zarządem Dróg zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących przebudowy placu bpa Chrapka. Konsultacje rozpoczną się 1 lipca 2011 roku i potrwają do końca miesiąca.

Obecny układ drogowy istniejący na placu bpa Chrapka jest nieczytelny i z niedostateczną widocznością. W ciągu roku dochodzi tu średnio do 42 kolizji i dwóch wypadków. Obszar skrzyżowania jest duży a kierowcy mają duże prędkości przejazdu. Dodatkowo piesi wielokrotnie przekraczają jezdnię, co może prowadzić do wypadków. Plac zajął czwartą pozycję w rankingu Hestii 2009-2010 na najniebezpieczniejsze miejsce w Toruniu. Miasto postanowiło poprawić bezpieczeństwo na placu bpa Chrapka poprzez przebudowę placu. 

 

- Dzięki przebudowie placu bp. Chrapka poprawi się bezpieczeństwo. Chcemy też poprawić czytelność skrzyżowania, bezpieczeństwo w  ruchu pieszych, jednocześnie zachowując dotychczasową, dobrą przepustowośćpowiedział zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu Stefan Kalinowski.

Projektant przedstawił pięć wariantów przebudowy placu bpa Chrapka:

 • wariant I – skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną – korekta geometrii skrzyżowania z zastosowaniem trójfazowej sygnalizacji świetlnej. Minimalizacja przebudowy tramwaju. Brak kolizji tramwaj – samochód. Odsunięcie pieszych poza obszar skrzyżowania. Koszt – 6,7 mln zł
 • wariant II - rondo turbinowe – takiego ronda nie ma jeszcze w naszym mieście. Najczęściej stosowane rozwiązanie w krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii i Holandii. Pierwsze rondo turbinowe w pojawiło się w 2005 roku w Krakowie (rondo Kocmyrzowskie), gdzie spadła liczby kolizji o ok. 80%. Kierowca już przed wjazdem na skrzyżowanie musi ustawić się na właściwym pasie co zmniejsza ryzyko kolizji. Ustąpienie pierwszeństwa tylko przy wjeździe na rondo. Tramwaj przecina tylko jeden pas ruchu, co podnosi poziom bezpieczeństwa. Przepustowość do 3,5 tys. pojazdów  na godzinę. Koszt przebudowy 9,2 mln zł
 • wariant III – rondo dwupasowe – możliwość zmiany pasa ruchu na rondzie – kolizje. Przecięcie tramwaju z dwoma pasami ruchu. Konieczna przebudowa linii tramwajowej na długości 415 metrów bieżących toru podwójnego z peronami. Koszt przebudowy 9,5 mln zł
 • wariant IV – rondo turbinowe + wiadukt – układ zbyt rozbudowany w stosunku do potrzeb ruchowych. Zbyt bliska odległość jezdni od budynków – konieczne wyburzenia. Wiadukt narusz strefę ochrony Stawu Kaszownik. Koszt przebudowy i budowy wiaduktu to 50, 1 mln zł w tym koszt wyburzeń, przesiedleń i trudny do oszacowania koszt społeczny
 • wariant V – skrzyżowanie z wyspą centralną (z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej) - ujednolicenie typu skrzyżowania - nawiązanie do placu Niepodległości (wyspa centralna + sygnalizacja świetlna). Optymalne dostosowanie ilości pasów ruchu i segregacji kierunkowej do struktury ruchu panującej na skrzyżowaniu. Przepustowość najbardziej obciążonego wlotu (S-Przy Kaszowniku) równa 0,8 (przekroczenie powyżej 1,0). Konieczna przebudowa linii tramwajowej na długości ok.  310 metrów toru podwójnego z peronami. Koszt - ok. 5,9 mln zł

- Zarówno Miejski Zarząd Dróg jak i projektant rekomendujemy wariant I, czyli rondo turbinowe oraz wariant II, rondo dwupasowe - dodał Kalinowski.

- Konsultacje społeczne rozpoczynamy 1 lipca i będą one trwać do 31 lipca 2011 roku. W najbliższy piątek ukażą się w prasie ogłoszenia informujące o rozpoczęciu konsultacji w sprawie wyboru koncepcji przebudowy skrzyżowania na placu bpa Chrapka – mówiła koordynator konsultacji społecznych projektów miejskich Magdalena Kamińska.  - Chcemy poznać opinię wszystkich użytkowników skrzyżowania na placu bpa Chrapka, również pieszych, dlatego dla torunian mieszkających w pobliżu placu  przygotowujemy ulotki informacyjne zachęcające do udziału w konsultacjach.

Na stronie www.torun.pl będzie można oddać głos na wybrany wariant przebudowy: rondo turbinowe lub rondo dwupasowe. Wysyłając maila na adres konsultacje@um.torun.pl mieszkańcy mogą wyrazić swoją opinię i sugestie w zakresie konsultowanego tematu. 

14 lipca 2011 roku w Zespole Szkół nr 7 przy ul. Bażyńskich 30/36, o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie dla wszystkich zainteresowanych przebudową placu. Podczas spotkania mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w kwestii przebudowy skrzyżowania, wyrazić swoją opinię i zapytać o zdanie ekspertów.

Dodatkowo 7 i 12 lipca 2011 roku, w godz. 16.00-18.00 odbędą się dyżury konsultacyjne, podczas których pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg będą odpowiadać na pytania i wątpliwości mieszkańców. Dyżury odbędą  się w Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta Torunia, przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych.

>>> ZAGŁOSUJ W SONDZIE INTERNETOWEJ

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.