Piknik pszczelarski w Ogrodzie Zoobotanicznym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Piknik pszczelarski w Ogrodzie Zoobotanicznym

Miasto
Data publikacji: 24 lipca 2012
Autor: Mariusz Szefera

W najbliższą niedzielę, 29 lipca 2012 roku w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym, odbędzie się piknik edukacyjny, który mieszkańcy wygrali w głosowaniu na Facebookowym profilu akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Początek o godzinie 12.00. Akcja ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem masowo ginących pszczół i pokazać, jak można je ratować.

Pszczelarze na całym świecie borykają się z problemem masowego wymierania pszczół. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane. Jako możliwe powody wymienia się stosowanie pestycydów nowej generacji w rolnictwie (powodują u pszczół zaburzenia orientacji), warrozę - chorobę przenoszoną przez roztocze Varroa destrucor czy osłabienie genetyczne rodzin pszczelich spowodowane zastępowaniem rodzimych, odpornych gatunków pszczół osobnikami z innych ekosystemów, m.in. sprowadzanymi z Chin. Stąd potrzeba działań promujących pszczelarstwo i tworzenie warunków przyjaznych pszczołom.

- Właściwie to nie musieliśmy uczestniczyć w konkursie. Toruń ma tytuł Lidera Ekologii oraz Miasta przyjaznego Środowisku. Od czasów przedwojennych znany jest ponadto jako miasto zieleni oraz dla zwierząt, a to zobowiązuje. Miasto i mieszkańcy chętnie angażują się w inicjatywy ekologiczne, czego doskonałym przykładem jest chociażby wiosenna impreza plenerowa „Śniadanie na Trawie”, która od lat niezmiennie cieszy się wielką popularnością. Nic więc dziwnego, że torunianie okazali się jednymi z najbardziej aktywnych w internetowym konkursie przy okazji tej akcji – mówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni, Szczepan Burak. - Dzięki ich głosom w Ogrodzie Zoobotanicznym powstanie wielka rabata w kształcie pszczoły. Głównym punktem programu będzie sadzenie nektarodajnych roślin, ale nie zabraknie także innych atrakcji.

Podczas pikniku można będzie wysłuchać wykładu eksperta i opowieści pszczelarza. Zebrani będą mogli budować domki dla pszczół, a także uczestniczyć w grach i zabawach sprawnościowych oraz edukacyjnych dla całych rodzin.

- Zainicjowana w 2011 r. akcja „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zwraca uwagę na problem masowo ginących pszczół i edukuje na temat tego, w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do ich ratowania. Owady te zapylają 78% roślin na naszej planecie, z których powstaje 1/3 żywności – mówi Rafał Wadlewski, dyrektor ds. marketingu ZT „Kruszwica” S.A. - Tegoroczna edycja kampanii edukacyjnej objęła swoim zasięgiem całą Polskę. Akcję zainaugurował piknik edukacyjny w warszawskim Powsinie, a dziesięć miast z całej Polski - Chorzów, Częstochowa, Kielce, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin i Toruń - w głosowaniu na Facebooku rywalizowało o to, gdzie odbędą się kolejne trzy imprezy. Wygrały je Szczecin, Chorzów i oczywiście Toruń.

- Nic dziwnego. Gród Kopernika musi być przyjazny pszczołom, skoro szczyci się tak piękną zielenią. Jest także przyjazny dla ludzi i wszelkich zwierząt, w tym pszczołowatych. To u nas corocznie sama tylko Gmina sadzi ponad 200 tysięcy kwiatów w przestrzeni publicznej, a dwa razy tyle sadzą mieszkańcy na swych terenach. Mamy konkursy „Toruń ogrodem” i „Toruń w kwiatach”, mamy Ogród Zoobotaniczny, mamy Ogród Różany. Pszczoły i wszystkie pszczołowate czują się u nas dobrze – dodaje dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, Beata Gęsińska. - A teraz, poprzez kolejne rabaty z nektarodajnych roślin, damy im jeszcze większe pole do działania.

Na stronie internetowej akcji przez cały czas można zaprojektować wirtualny ogródek lub balkon przyjazny pszczołom, jak również poczytać ciekawostki i przydatne informacje na temat tych pożytecznych owadów.

Zapraszamy na stronę www.pomagamypszczolom.pl oraz profil na Facebooku: www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom

Ambasadorzy akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom 2012”:

  • prof. dr hab. Jerzy Wilde, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • dr hab. Paweł Chorbiński, prof. nadzw., Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • dr Anna Krzysztofiak, dr Lech Krzysztofiak, Wigierski Park Narodowy
  • Maja Popielarska, autorka ogrodniczego programu poradnikowego „Maja w ogrodzie”, prezenterka pogody w telewizji TVN, TVN 24 i TVN Meteo.

Kampanię wspierają: Zespół Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „POLANKA”, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, Polski Związek Pszczelarski, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. Ogranizatorem akcji są ZT Kruszwica S.A.

>>> TUTAJ znajdziesz program pikniku.

Czy wiesz, że…

  • aby zebrać 1 kg miodu, pszczoły musiałyby oblecieć dwukrotnie kulę ziemską?
  • 1 kg - tylko tyle waży 10 000 pszczół
  • 5 kg - tyle wosku można pozyskać w pasiekach zawodowych od pięciu rodzin pszczelich
  • 30 km/h - z taką prędkością lata robotnica
  • 50-100 g - tyle czystego propolisu, czyli kitu pszczelego, można pozyskać z jednego ula
  • 100-150 - tyle kwiatów odwiedza robotnica w czasie jednego lotu; w ciągu 1 dnia daje to 10 000-15 000 kwiatów
  • 2000 - przez tyle lat uczeni usiłowali rozwiązać zagadkę pochodzenia wosku!
  • 10 000 - tyle razy każda larwa, od chwili złożenia jaja do zasklepienia komórki, odwiedzana jest przez pszczoły karmicielki
  • 20 000 - tyle lotów muszą wykonać robotnice, aby zebrać 1 litr nektaru, z którego powstanie zaledwie 150 g dojrzałego miodu
  • 25 000 - tyle ruchów na minutę w trakcie lotu wykonuje skrzydło pszczele
  • 750 000-3 000 000 - tyle kwiatów muszą odwiedzić pszczoły, aby powstał 1 kg miodu.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Rowerowa Stolica Polski 2024 - plakat
    Miasto, Sport
    Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.