www.torun.pl

Piknik pszczelarski w Ogrodzie Zoobotanicznym

Miasto
Data publikacji: 24 lipca 2012
Autor: Mariusz Szefera

W najbliższą niedzielę, 29 lipca 2012 roku w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym, odbędzie się piknik edukacyjny, który mieszkańcy wygrali w głosowaniu na Facebookowym profilu akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Początek o godzinie 12.00. Akcja ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem masowo ginących pszczół i pokazać, jak można je ratować.

Pszczelarze na całym świecie borykają się z problemem masowego wymierania pszczół. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca znane. Jako możliwe powody wymienia się stosowanie pestycydów nowej generacji w rolnictwie (powodują u pszczół zaburzenia orientacji), warrozę - chorobę przenoszoną przez roztocze Varroa destrucor czy osłabienie genetyczne rodzin pszczelich spowodowane zastępowaniem rodzimych, odpornych gatunków pszczół osobnikami z innych ekosystemów, m.in. sprowadzanymi z Chin. Stąd potrzeba działań promujących pszczelarstwo i tworzenie warunków przyjaznych pszczołom.

- Właściwie to nie musieliśmy uczestniczyć w konkursie. Toruń ma tytuł Lidera Ekologii oraz Miasta przyjaznego Środowisku. Od czasów przedwojennych znany jest ponadto jako miasto zieleni oraz dla zwierząt, a to zobowiązuje. Miasto i mieszkańcy chętnie angażują się w inicjatywy ekologiczne, czego doskonałym przykładem jest chociażby wiosenna impreza plenerowa „Śniadanie na Trawie”, która od lat niezmiennie cieszy się wielką popularnością. Nic więc dziwnego, że torunianie okazali się jednymi z najbardziej aktywnych w internetowym konkursie przy okazji tej akcji – mówi dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni, Szczepan Burak. - Dzięki ich głosom w Ogrodzie Zoobotanicznym powstanie wielka rabata w kształcie pszczoły. Głównym punktem programu będzie sadzenie nektarodajnych roślin, ale nie zabraknie także innych atrakcji.

Podczas pikniku można będzie wysłuchać wykładu eksperta i opowieści pszczelarza. Zebrani będą mogli budować domki dla pszczół, a także uczestniczyć w grach i zabawach sprawnościowych oraz edukacyjnych dla całych rodzin.

- Zainicjowana w 2011 r. akcja „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zwraca uwagę na problem masowo ginących pszczół i edukuje na temat tego, w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do ich ratowania. Owady te zapylają 78% roślin na naszej planecie, z których powstaje 1/3 żywności – mówi Rafał Wadlewski, dyrektor ds. marketingu ZT „Kruszwica” S.A. - Tegoroczna edycja kampanii edukacyjnej objęła swoim zasięgiem całą Polskę. Akcję zainaugurował piknik edukacyjny w warszawskim Powsinie, a dziesięć miast z całej Polski - Chorzów, Częstochowa, Kielce, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin i Toruń - w głosowaniu na Facebooku rywalizowało o to, gdzie odbędą się kolejne trzy imprezy. Wygrały je Szczecin, Chorzów i oczywiście Toruń.

- Nic dziwnego. Gród Kopernika musi być przyjazny pszczołom, skoro szczyci się tak piękną zielenią. Jest także przyjazny dla ludzi i wszelkich zwierząt, w tym pszczołowatych. To u nas corocznie sama tylko Gmina sadzi ponad 200 tysięcy kwiatów w przestrzeni publicznej, a dwa razy tyle sadzą mieszkańcy na swych terenach. Mamy konkursy „Toruń ogrodem” i „Toruń w kwiatach”, mamy Ogród Zoobotaniczny, mamy Ogród Różany. Pszczoły i wszystkie pszczołowate czują się u nas dobrze – dodaje dyrektor Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, Beata Gęsińska. - A teraz, poprzez kolejne rabaty z nektarodajnych roślin, damy im jeszcze większe pole do działania.

Na stronie internetowej akcji przez cały czas można zaprojektować wirtualny ogródek lub balkon przyjazny pszczołom, jak również poczytać ciekawostki i przydatne informacje na temat tych pożytecznych owadów.

Zapraszamy na stronę www.pomagamypszczolom.pl oraz profil na Facebooku: www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom

Ambasadorzy akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom 2012”:

 • prof. dr hab. Jerzy Wilde, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
 • dr hab. Paweł Chorbiński, prof. nadzw., Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 • dr Anna Krzysztofiak, dr Lech Krzysztofiak, Wigierski Park Narodowy
 • Maja Popielarska, autorka ogrodniczego programu poradnikowego „Maja w ogrodzie”, prezenterka pogody w telewizji TVN, TVN 24 i TVN Meteo.

Kampanię wspierają: Zespół Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich „POLANKA”, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, Polski Związek Pszczelarski, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. Ogranizatorem akcji są ZT Kruszwica S.A.

>>> TUTAJ znajdziesz program pikniku.

Czy wiesz, że…

 • aby zebrać 1 kg miodu, pszczoły musiałyby oblecieć dwukrotnie kulę ziemską?
 • 1 kg - tylko tyle waży 10 000 pszczół
 • 5 kg - tyle wosku można pozyskać w pasiekach zawodowych od pięciu rodzin pszczelich
 • 30 km/h - z taką prędkością lata robotnica
 • 50-100 g - tyle czystego propolisu, czyli kitu pszczelego, można pozyskać z jednego ula
 • 100-150 - tyle kwiatów odwiedza robotnica w czasie jednego lotu; w ciągu 1 dnia daje to 10 000-15 000 kwiatów
 • 2000 - przez tyle lat uczeni usiłowali rozwiązać zagadkę pochodzenia wosku!
 • 10 000 - tyle razy każda larwa, od chwili złożenia jaja do zasklepienia komórki, odwiedzana jest przez pszczoły karmicielki
 • 20 000 - tyle lotów muszą wykonać robotnice, aby zebrać 1 litr nektaru, z którego powstanie zaledwie 150 g dojrzałego miodu
 • 25 000 - tyle ruchów na minutę w trakcie lotu wykonuje skrzydło pszczele
 • 750 000-3 000 000 - tyle kwiatów muszą odwiedzić pszczoły, aby powstał 1 kg miodu.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.
 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Kultura, Miasto
  Bez wątpienia zakończony niedawno EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 r. w zabytkowej Sali Mieszczańskiej.
 • Miasto
  22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego. Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o...
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Trwają nasadzenia krzewów w pasach drogowych. W dniu 22 listopada 2019 r. prace objęły ul. Owsianą. Na powierzchni 1073 m kw. zasadzono tam krzewy gat. tawuła japońska.
 • Na Rynku Staromiejskim trwa montowanie dekoracji świątecznych. Jak co roku zespół staromiejski w okresie bożonarodzeniowym rozbłyśnie piękną iluminacją.
 • Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.
 • Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które odbędą się 30 listopada 2019 r.
 • Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęto dwa programy z zakresu zdrowia i polityki społecznej. Dotyczą one rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 • Gala finałowa konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2019” odbyła się 20 listopada 2019 r. w toruńskim hotelu Bulwar.
 • 18 listopada rozpoczęło się 12-dniowe szkolenie „Leonidas” dla dowódców batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej z całej Polski.