www.torun.pl

Piknik na festiwalu

Miasto
Data publikacji: 24 kwietnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Młyn Wiedzy włącza się w TFNiS
W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".

Wydarzenie, które rozpocznie się 27 kwietnia, towarzyszy Toruńskiemu Festiwalowi Nauki i Sztuki. 

- Przed budynkiem Centrum wspólnie z uczestnikami Festiwalu będziemy budowali makietę nowoczesnego miasta. Wokół niej będą dostępne stanowiska, na których powstaną elementy składowe makiety - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy

Głównym celem pikniku „Miasto komunikacji - komunikacja miasta” jest zapoznanie uczestników Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki ze złożonymi systemami komunikacji, działającymi w obrębie współczesnego miasta.

- Dzięki zabawie przy makiecie uczestnicy będą mogli zapoznać się  z zagadnieniami dotyczącymi planowania przestrzennego współczesnych miast oraz rozwiązań technicznych, komunikacyjnych i architektonicznych stosowanych w obrębie miast - wyjaśnia Marcin Centkowski. 

Na interaktywnych stanowiskach, które funkcjonować będą obok makiety, edukatorzy toruńskiego centrum nauki poruszą m.in. zagadnienia związane z następującymi obszarami: 
 • komunikacja w transporcie lądowym, lotniczym i rzecznym (morskim), systemy sterowania (zbudujemy modele pojazdów, samolotów, statków, barek),
 • komunikacja w obrębie budynków mieszkalnych, sterowanie systemami działającymi w budynkach (zbudujemy modele różnych budynków),
 • komunikacja w obrębie zakładów przemysłowych i systemy sterowania w przemyśle (zbudujemy modele fabryk, elektrowni, oczyszczalni itd.),
 • komunikacja w obrębie ruchu drogowego (zbudujemy elementy systemu sygnalizacji świetlnej),
 • komunikacja w obrębie urządzeń –  sterowanie maszynami na przykładzie technologii druku 3D,  (zaprojektujemy i zbudujemy różne elementy przy pomocy odpowiedniego oprogramowania,  drukarki 3D, skanera 3D i innych urządzeń wspomagających). 
Piknik „Miasto komunikacji - komunikacja miasta” odbędzie się przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w dniach 27-28 kwietnia w godz. 10:30-17:30. Udział jest bezpłatny. 

Centrum nauki zaprasza również do zwiedzania interaktywnych wystaw. Ekspozycje będą dostępne w godz. 11:00-17:00. Bilety można nabyć w kasach oraz w systemie sprzedaży biletów online

Relacja z pierwszego dnia pikniku odbędzie się na antenie Polskiego Radia PiK w godz. 10:00-12:00 podczas audycji "Wsłuchaj się w Region".

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend toruńskie ulice rozjaśnią się mocą kilkuset światełek podczas Bella Skyway Festival. To jednak nie koniec atrakcji! Czekają na nas również spotkania z historią – piknik w Forcie I, spacer tematyczny pośród kamienic gotyckich, potyczki rycerskie rodzin czy cykl „Wieczory z przeszłością na Zamku Krzyżackim”.
 • Miasto
  26 uzdolnionych uczniów i uczennic uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych lub podstawowych zostało wyróżnionych Nagrodami Prezydenta Miasta Torunia. 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nagrody wręczył i pogratulował wychowankom prezydent Michał Zaleski.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Miasto
  W roku szkolnym 2019/2020 naukę w szkołach toruńskich rozpocznie łącznie 29 290 uczniów oraz przedszkolaków. Szkoły i predszkola są gotowe na rozpoczęcie nowego roku, które nastąpi 2 września.
 • Miasto
  Prezydenci miast województwa kujawsko-pomorskiego spotkali się na konwencie w związku z planowanym ograniczeniem dochodów samorządów.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Trwa drugi etap przebudowy ulicy Płaskiej. Inwestycja obejmuje odcinek 980 metrów i potrwa do maja 2020 roku. Jej realizacja jest finansowana ze środków gminy.
 • Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Trwa procedura wyłaniania realizatora programu szczepień przeciw HPV skierowanego do dziewcząt z rocznika 2006. Realizacja programu jest planowana od października 2019 r. do czerwca 2020 r.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Dworce Miasto i Wschodni zostaną zmodernizowane, a pomiędzy nimi powstanie drugi tor, który zwiększy przepustowość linii - podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji projektu BiT City II.