www.torun.pl

Piknik na festiwalu

Miasto
Data publikacji: 24 kwietnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Młyn Wiedzy włącza się w TFNiS
W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".

Wydarzenie, które rozpocznie się 27 kwietnia, towarzyszy Toruńskiemu Festiwalowi Nauki i Sztuki. 

- Przed budynkiem Centrum wspólnie z uczestnikami Festiwalu będziemy budowali makietę nowoczesnego miasta. Wokół niej będą dostępne stanowiska, na których powstaną elementy składowe makiety - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy

Głównym celem pikniku „Miasto komunikacji - komunikacja miasta” jest zapoznanie uczestników Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki ze złożonymi systemami komunikacji, działającymi w obrębie współczesnego miasta.

- Dzięki zabawie przy makiecie uczestnicy będą mogli zapoznać się  z zagadnieniami dotyczącymi planowania przestrzennego współczesnych miast oraz rozwiązań technicznych, komunikacyjnych i architektonicznych stosowanych w obrębie miast - wyjaśnia Marcin Centkowski. 

Na interaktywnych stanowiskach, które funkcjonować będą obok makiety, edukatorzy toruńskiego centrum nauki poruszą m.in. zagadnienia związane z następującymi obszarami: 
 • komunikacja w transporcie lądowym, lotniczym i rzecznym (morskim), systemy sterowania (zbudujemy modele pojazdów, samolotów, statków, barek),
 • komunikacja w obrębie budynków mieszkalnych, sterowanie systemami działającymi w budynkach (zbudujemy modele różnych budynków),
 • komunikacja w obrębie zakładów przemysłowych i systemy sterowania w przemyśle (zbudujemy modele fabryk, elektrowni, oczyszczalni itd.),
 • komunikacja w obrębie ruchu drogowego (zbudujemy elementy systemu sygnalizacji świetlnej),
 • komunikacja w obrębie urządzeń –  sterowanie maszynami na przykładzie technologii druku 3D,  (zaprojektujemy i zbudujemy różne elementy przy pomocy odpowiedniego oprogramowania,  drukarki 3D, skanera 3D i innych urządzeń wspomagających). 
Piknik „Miasto komunikacji - komunikacja miasta” odbędzie się przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w dniach 27-28 kwietnia w godz. 10:30-17:30. Udział jest bezpłatny. 

Centrum nauki zaprasza również do zwiedzania interaktywnych wystaw. Ekspozycje będą dostępne w godz. 11:00-17:00. Bilety można nabyć w kasach oraz w systemie sprzedaży biletów online

Relacja z pierwszego dnia pikniku odbędzie się na antenie Polskiego Radia PiK w godz. 10:00-12:00 podczas audycji "Wsłuchaj się w Region".

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • 25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...