www.torun.pl

Piknik edukacyjny dla osób niepełnosprawnych

Miasto
Data publikacji: 16 września 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

14 organizacji z Torunia i okolic włączyło się w organizację II Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2019 roku w Centrum Targowym Park.

II Toruński Edukacyjny Piknik Osób Niepełnosprawnych i Kujawsko-pomorskie Edukacyjne Spotkanie Osób Niepełnosprawnych odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 13:00. Dla uczestników tego wydarzenia przygotowano szereg atrakcji.

- W tej chwili ponad 300 osób zadeklarowało udział w tym przedsięwzięciu, a na pewno będzie ich jeszcze więcejmówi Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło”, pomysłodawczyni i organizatorka pikniku.W tym roku przygotowując program większą uwagę zwróciliśmy na edukację. Opracowaliśmy specjalny edukacyjny tor przeszkód z różnymi konkurencjami dla naszych niepełnosprawnych podopiecznych.

Na uczestników niedzielnego spotkania czeka masa atrakcji – konkursy z nagrodami, zabawy integracyjne przygotowane przez zespół edukatorów z „Pomysłowego Dobromira” oraz poczęstunek. Nie zabraknie także zumby.

- Tę zumbe mogą zatańczyć także osoby na wózkach inwalidzkich. Rok temu to właśnie ta atrakcja cieszyła się szczególną popularnością i dostarczyła uczestnikom masę wzruszeń. Cała idea pikniku polega na tym, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami integrują się i miło spędzają czas w swoim towarzystwie, bo niestety w towarzystwie "pełnosprawnych" często czują się gorsi. Przez te kilka godzin mogą czuć się sobą i nie muszą nikogo udawać – dodaje Janina Mirończuk.

Gmina Miasta Toruń dofinansowuje organizację Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych.

- W ciągu kilku ostatnich lat bardzo zmieniło się postrzeganie osób niepełnosprawnych, ale edukacja wciąż jest bardzo potrzebnatłumaczy Małgorzata Toruńska z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

W pikniku wezmą udział podopieczni organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi z regionu, ale każda osoba niepełnosprawna może przyjść na niedzielne wydarzenie wraz z opiekunem.

fot. Fundacja "Światło"

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.