www.torun.pl

Piknik edukacyjny dla osób niepełnosprawnych

Miasto
Data publikacji: 16 września 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

14 organizacji z Torunia i okolic włączyło się w organizację II Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbędzie się 22 września 2019 roku w Centrum Targowym Park.

II Toruński Edukacyjny Piknik Osób Niepełnosprawnych i Kujawsko-pomorskie Edukacyjne Spotkanie Osób Niepełnosprawnych odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 13:00. Dla uczestników tego wydarzenia przygotowano szereg atrakcji.

- W tej chwili ponad 300 osób zadeklarowało udział w tym przedsięwzięciu, a na pewno będzie ich jeszcze więcejmówi Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło”, pomysłodawczyni i organizatorka pikniku.W tym roku przygotowując program większą uwagę zwróciliśmy na edukację. Opracowaliśmy specjalny edukacyjny tor przeszkód z różnymi konkurencjami dla naszych niepełnosprawnych podopiecznych.

Na uczestników niedzielnego spotkania czeka masa atrakcji – konkursy z nagrodami, zabawy integracyjne przygotowane przez zespół edukatorów z „Pomysłowego Dobromira” oraz poczęstunek. Nie zabraknie także zumby.

- Tę zumbe mogą zatańczyć także osoby na wózkach inwalidzkich. Rok temu to właśnie ta atrakcja cieszyła się szczególną popularnością i dostarczyła uczestnikom masę wzruszeń. Cała idea pikniku polega na tym, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami integrują się i miło spędzają czas w swoim towarzystwie, bo niestety w towarzystwie "pełnosprawnych" często czują się gorsi. Przez te kilka godzin mogą czuć się sobą i nie muszą nikogo udawać – dodaje Janina Mirończuk.

Gmina Miasta Toruń dofinansowuje organizację Toruńskiego Edukacyjnego Pikniku Osób Niepełnosprawnych.

- W ciągu kilku ostatnich lat bardzo zmieniło się postrzeganie osób niepełnosprawnych, ale edukacja wciąż jest bardzo potrzebnatłumaczy Małgorzata Toruńska z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

W pikniku wezmą udział podopieczni organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi z regionu, ale każda osoba niepełnosprawna może przyjść na niedzielne wydarzenie wraz z opiekunem.

fot. Fundacja "Światło"

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.