Pieszo z Turzna do Aleksandrowa Kujawskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pieszo z Turzna do Aleksandrowa Kujawskiego

Miasto
Data publikacji: 27 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Turyści na trasie, fot. OM PTTK

W sobotę 28 maja br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno –Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu "Wędrówek rodzinnych z PTTK".

Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7.45 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd o godz. 7.57 wyjadą pociągiem do stacji Turzno Kujawskie. Trasa wyprawy będzie wiodła z Turzna Kujawskiego, przez Ostrowo, Ośno, Łazieniec, do Aleksandrowa Kujawskiego. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech, a jej długość wyniesie około 17 km.

Ostrowąs – najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1185 roku, wówczas wojewoda mazowiecki Żyron, przekazał ją norbertankom w Płocku. Według regestru poborczego woj. inowrocławskiego z 1583 roku była to wieś kościelna, należąca do zakonników w Płocku. Wieś posiadała ogółem 32 łanów (w tym: kmiecych, wójtowskich, ogrodniczych i komorniczych).  W 1789 roku we wsi znajdował się wiatrak i gospoda. Po likwidacji Księstwa Warszawskiego, w okresie Królestwa Polskiego, Ostrowąs wraz z wieloma innymi miejscowościami wchodził w skład Ekonomii Raciążek. Do czasu kasacji zakonu w 1816 roku należała do klasztoru płockiego. W 1827 roku we wsi znajdowało się 21 domów mieszkalnych z 208 mieszkańcami. W końcu XIX wieku wieś i folwark nad jeziorem o tej samej nazwie. Kościół murowany został zbudowany w 1863 roku ze składek parafian, głównie włościan. Parafia ostrowąska obejmowała okoliczne miejscowości: Ostrowąs, Brzeźno, Słomkowo, Brudnowo oraz Małe i Duże Kroszyno i wchodziła w skład dekanatu nieszawskiego. We wsi można oglądać dawny dwór klasycystyczny z końca XVIII wieku, byłą siedzibę właściciela majątku oraz park dworski z początku XIX wieku.



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.