Pieszo z Kamionek do Chełmży | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pieszo z Kamionek do Chełmży

Data wydarzenia
-
Turyści z plecakami na trasie letniej wędrówki
Opis wydarzenia: 

Znad jeziora w Kamionkach przez Grodno i Pluskowęsy do Chełmży poprowadzi sobotnia wycieczka pieszo-krajoznawcza, na którą zaprasza w sobotę 25 czerwca 2022 r. Oddział Miejski PTTK. Impreza odbędzie się w ramach popularnego cyklu "Wędrówek rodzinnych z PTTK".

Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7.30 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.41 wyjadą pociągiem do miejscowości Kamionki (kierunek Kowalewo Pomorskie). Trasa wyprawy liczy około 22 km i będzie wiodła wokół jeziora Kamionkowskiego, przez Grodno oraz Pluskowęsy, częściowo szlakiem pieszym  w kolorze niebieskim, a także zielonym do Chełmży. Przewidziano możliwość kąpieli w jeziorze. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Pierwsza wzmianka o wsi Grodno pochodzi z 1386 roku, kiedy istniał tu folwark należący do komturstwa toruńskiego. W 1570 roku pustkowie należące do Mirakowa posiadał Osieczkowski, w 1729 roku osada należała do Czapskich, a w 1774 roku do Pląskowskich. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Stanisław Działowski. Został zamordowany przez Niemców w obozie Sachsenhausen, gdzie zmarł w maju 1940 roku.  Po 2 wojnie światowej majątek rozparcelowano, a budynek dworu przebudowano, zamieniając go na mieszkania. W końcu 80-tych lat  XX wieku naukowcy z UMK rozpoczęli wykopaliska w sąsiedztwie Zalesia, na półwyspie jeziora Grodno, położonym przy zachodnim brzegu jeziora. Wcześniej w końcu lat 70-tych dwóch naukowców natknęło się w tym miejscu na pozostałości osiedla obronnego z epoki żelaza. Najstarsze odkryte relikty osiedla mają ponad 2700 lat i związane są z kulturą łużycką.

Data: 
25.06.2022 07:30
Kategoria wydarzenia: 
Impreza plenerowa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta
  Miasto
  Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!
 • W związku z rozpoczynającymi się wakacjami szkolnymi, od 27.06. 2022 r. do 31.08.2022 r. komunikacja miejska w Toruniu funkcjonować będzie w dni robocze wg feryjnych rozkładów jazdy.
 • Program imprez "Lato bez nudy" startuje w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 24 czerwca 2022 r. Na dzieci i młodzież w naszym mieście czeka kilkadziesiąt wydarzeń.