Piesi przejęli Bulwar Filadelfijski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Piesi przejęli Bulwar Filadelfijski

Drogi, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze

I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.

Jeszcze ostrożnie, z pewnym niedowierzaniem, że cała ulica jest dla nich, torunianie i turyści ruszyli na nadwiślański pasaż. Już w piątkowy wieczór bulwar zapełnił się tłumami spacerowiczów, a na jednym z punktów widokowych odbył się koncert grupy 37Hertz, wpisujący się w obchodzone tego dnia Święto Muzyki. Także w sobotę 22 czerwca, mimo deszczowej aury, torunianie i goście licznie odwiedzali nabrzeże. 

Zamknięcie Bulwaru Filadelfijskiego dla ruchu kołowego przez wszystkie weekendy sezonu turystycznego to odpowiedź na głosy mieszkańców i efekt analizy potoków ruchu w tym miejscu, szczególnie w weekendy i święta. Począwszy od 21 czerwca 2024 r. w każdy piątek od godz. 19:00 Bulwar Filadelfijski na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej będzie zamknięty dla ruchu samochodowego aż do niedzieli do godz. 21:00. Przy czym na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej obowiązuje całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej - zakaz wjazdu z wyłączeniem służb miejskich, mieszkańców z abonamentami i osób z zezwoleniami oraz rowerów.

Na wysokości Ślimaka Getyńskiego i Łaziennej zamontowano wysunięte słupki i ustawiono zapory mechaniczne. Na bulwar skierowano też dodatkowe patrole Straży Miejskiej i policji, które pomogą mieszkańcom i turystom przystosować się do zmian.

- Ten pierwszy weekend będzie dla nas sprawdzianem, ale też chcemy z tego czasu wyciągnąć wnioski i rozmawiać dalej. Nie wykluczamy, że trzeba będzie tę formę organizacji usprawniaćzapowiedział zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.

Informacje o zamknięciu Bulwaru Filadelfijskiego pojawiły się już w przestrzeni miejskiej - w formie tablic na wysokości alei 500-lecia i ul. Warszawskiej. Dodatkowo w otulinie Starego Miasta funkcjonuje system 22 tablic naprowadzających na wolne miejsca do parkowania dla pojazdów indywidualnych zamiennie z informacją o zamknięciach ulic. Jak zapowiedział Rafał Pietrucień, informacje dotyczące organizacji ruchu, jak i miejsc parkingowych pojawią się także w aplikacji Google maps. Prowadzona jest także szeroka kampania informacyjna – ulotki są dystrybuowane przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta do przedsiębiorców, mieszkańców, kierowców parkujących na starówce, a także przez kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania. Są one także dostępne w punktach informacyjnych urzędu oraz w kasie MZD na starówce. Informacje zostaną także rozesłane poprzez system Toruń SMS do jego użytkowników, jak również np. mailowo do rodziców toruńskich dzieci za pośrednictwem e-dziennika. Informacje pojawią się także na stronach miasta i w mediach społeczni ościowych, jak również w mediach lokalnych, ogólnopolskich i regionalnych.

Na Bulwarze Filadelfijskim zwiększono też częstotliwość sprzątania, które obecnie odbywa się całodobowo. Pojawiła się także większa liczba koszy na śmieci – już przed weekendem 21-23 czerwca 2024 r. dostawionych zostało 20 sztuk, wkrótce pojawi się kolejnych 20.

Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka , licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.