www.torun.pl

Pierwsza taka stacja

Drogi, Miasto
Data publikacji: 30 października 2017
Autor: Sylwia Derengowska
Pierwsza taka stacja

Pierwszą w Toruniu stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w otwarto 30 października 2017 r. na terenie Atrium Copernicus.

Stację przy ul. Żółkiewskiego wybudowała firma Greenway Infrastructure Poland. Jej pierwsze stacje – w ramach ogólnopolskiej sieci - zostały już zainstalowane w Bielsku-Białej, Rzeszowie i Poznaniu. Teraz dołączył do nich Toruń. Do końca 2018 roku sieć będzie liczyć 75 stacji szybkiego ładowania. Do połowy 2020 roku na najważniejszych trasach w Polsce powstanie sieć licząca prawie 200 punktów różnego typu ładowania.

Kolejna stacja ładowania powstanie na ul. Przedzamcze. Miasto będzie szukało chętnego do jej wybudowania. Na parkingu przy tej ulicy wyznaczonych jest siedem miejsc postojowych dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. Uruchomienie stacji planuje się w 2019 r.

Nie są to pierwsze kroki Torunia w stronę rozwoju elektromobilności. Już w 2013 r. Rada Miasta Torunia zadecydowała, że właściciele aut z napędem hybrydowym lub elektrycznym mogą w Strefie Płatnego Parkowania parkować za darmo.

Ponadto 20 lutego 2017 roku w Warszawie prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie elektromobilności. Sygnatariuszami listu, poza prezydentem Torunia, jest Minister Rozwoju i Finansów, Minister Energii, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W liście jest mowa m.in. o udziale w pracach badawczo–rozwojowych, związanych z opracowywaniem nowych rozwiązań dotyczących autobusów bezemisyjnych, samochodów elektrycznych oraz związanej z nimi infrastruktury ładowania, a także rozwoju bezemisyjnego transportu we wszystkich innych obszarach funkcjonowania służb miejskich.

Warto tu dodać, że Toruń planuje wprowadzić autobusy elektryczne. MZK niedawno ogłosił przetarg na zakup tych pojazdów. Łącznie będzie ich 20 - 14 hybrydowych oraz 6 autobusów elektrycznych z infrastrukturą do ładowania.  Sześć pierwszych ma się pojawić na naszych ulicach jesienią 2018 r. Miasto planuje także zakup pięciu samochodów elektrycznych służbowych i dla służb komunalnych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Miasto, Sport
  Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.