www.torun.pl

Pierwsza taka stacja

Drogi, Miasto
Data publikacji: 30 października 2017
Autor: Sylwia Derengowska
Pierwsza taka stacja

Pierwszą w Toruniu stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w otwarto 30 października 2017 r. na terenie Atrium Copernicus.

Stację przy ul. Żółkiewskiego wybudowała firma Greenway Infrastructure Poland. Jej pierwsze stacje – w ramach ogólnopolskiej sieci - zostały już zainstalowane w Bielsku-Białej, Rzeszowie i Poznaniu. Teraz dołączył do nich Toruń. Do końca 2018 roku sieć będzie liczyć 75 stacji szybkiego ładowania. Do połowy 2020 roku na najważniejszych trasach w Polsce powstanie sieć licząca prawie 200 punktów różnego typu ładowania.

Kolejna stacja ładowania powstanie na ul. Przedzamcze. Miasto będzie szukało chętnego do jej wybudowania. Na parkingu przy tej ulicy wyznaczonych jest siedem miejsc postojowych dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. Uruchomienie stacji planuje się w 2019 r.

Nie są to pierwsze kroki Torunia w stronę rozwoju elektromobilności. Już w 2013 r. Rada Miasta Torunia zadecydowała, że właściciele aut z napędem hybrydowym lub elektrycznym mogą w Strefie Płatnego Parkowania parkować za darmo.

Ponadto 20 lutego 2017 roku w Warszawie prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie elektromobilności. Sygnatariuszami listu, poza prezydentem Torunia, jest Minister Rozwoju i Finansów, Minister Energii, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W liście jest mowa m.in. o udziale w pracach badawczo–rozwojowych, związanych z opracowywaniem nowych rozwiązań dotyczących autobusów bezemisyjnych, samochodów elektrycznych oraz związanej z nimi infrastruktury ładowania, a także rozwoju bezemisyjnego transportu we wszystkich innych obszarach funkcjonowania służb miejskich.

Warto tu dodać, że Toruń planuje wprowadzić autobusy elektryczne. MZK niedawno ogłosił przetarg na zakup tych pojazdów. Łącznie będzie ich 20 - 14 hybrydowych oraz 6 autobusów elektrycznych z infrastrukturą do ładowania.  Sześć pierwszych ma się pojawić na naszych ulicach jesienią 2018 r. Miasto planuje także zakup pięciu samochodów elektrycznych służbowych i dla służb komunalnych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.