www.torun.pl

Pierwsza taka stacja

Drogi, Miasto
Data publikacji: 30 października 2017
Autor: Sylwia Derengowska
Pierwsza taka stacja

Pierwszą w Toruniu stację szybkiego ładowania samochodów elektrycznych w otwarto 30 października 2017 r. na terenie Atrium Copernicus.

Stację przy ul. Żółkiewskiego wybudowała firma Greenway Infrastructure Poland. Jej pierwsze stacje – w ramach ogólnopolskiej sieci - zostały już zainstalowane w Bielsku-Białej, Rzeszowie i Poznaniu. Teraz dołączył do nich Toruń. Do końca 2018 roku sieć będzie liczyć 75 stacji szybkiego ładowania. Do połowy 2020 roku na najważniejszych trasach w Polsce powstanie sieć licząca prawie 200 punktów różnego typu ładowania.

Kolejna stacja ładowania powstanie na ul. Przedzamcze. Miasto będzie szukało chętnego do jej wybudowania. Na parkingu przy tej ulicy wyznaczonych jest siedem miejsc postojowych dla pojazdów o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. Uruchomienie stacji planuje się w 2019 r.

Nie są to pierwsze kroki Torunia w stronę rozwoju elektromobilności. Już w 2013 r. Rada Miasta Torunia zadecydowała, że właściciele aut z napędem hybrydowym lub elektrycznym mogą w Strefie Płatnego Parkowania parkować za darmo.

Ponadto 20 lutego 2017 roku w Warszawie prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie elektromobilności. Sygnatariuszami listu, poza prezydentem Torunia, jest Minister Rozwoju i Finansów, Minister Energii, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W liście jest mowa m.in. o udziale w pracach badawczo–rozwojowych, związanych z opracowywaniem nowych rozwiązań dotyczących autobusów bezemisyjnych, samochodów elektrycznych oraz związanej z nimi infrastruktury ładowania, a także rozwoju bezemisyjnego transportu we wszystkich innych obszarach funkcjonowania służb miejskich.

Warto tu dodać, że Toruń planuje wprowadzić autobusy elektryczne. MZK niedawno ogłosił przetarg na zakup tych pojazdów. Łącznie będzie ich 20 - 14 hybrydowych oraz 6 autobusów elektrycznych z infrastrukturą do ładowania.  Sześć pierwszych ma się pojawić na naszych ulicach jesienią 2018 r. Miasto planuje także zakup pięciu samochodów elektrycznych służbowych i dla służb komunalnych.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Tofifest, Bach w Dworze Artusa, Nohavica na Jordankach, Podgórskie Święto Latawca, Barbarkowy Bieg Przełajowy czy koncert finałowy projektu "Tak Brzmi Miasto" - najwyższy czas zaplanować, co będziemy robić w ten weekend!
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 roku odbyło się szkolenie obronne z elementami obrony cywilnej pod kryptonimem „KOBRA-19”. Dwudniowe wydarzenie zwieńczył pokaz wspólnego działania służb mundurowych w przypadku ataku terrorystycznego w Ujęciu Wody Podziemnej „Mała Nieszawka”.
 • Inwestycje, Miasto
  Na terenie Barbarki funkcjonuje już mini tężnia – inwestycja sfinansowana z budżetu obywatelskiego.
 • Miasto
  Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenów położonych przy ul. Polnej, w okolicach ulic: Fieldorfa „Nila”, Strehla, Niepokólczyckiego, Piwnika.
 • Kultura, Miasto
  Ponad sto prac plastycznych i trzy instytucje kultury zostały nagrodzone w jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.
 • Miasto
  23 października 2019 roku w VI LO w Toruniu odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej.
 • Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • Do 25 października 2019 r. studenci toruńskich uczelni wyższych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego realizowanego w Toruniu.
 • Toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej ze srebrnym laurem i nagrodą publiczności w ogólnopolskim konkursie BohaterON – włącz historię!
 • To już ostatnie dni elektronicznych zapisów na 37. edycję Toruń Maraton, która odbędzie się 27 października 2019 r. w grodzie Kopernika. Limit uczestników został niemal wyczerpany - na listach startowych widnieje ponad 1200 osób. Do wyboru biegacze mają maraton, półmaratonu, a najmłodsi biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 1000 m.
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Mieszkańcy Torunia i okolic w wieku 50-65 lat mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym dotyczącym profilaktyki raka jelita grubego.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.