www.torun.pl

Pierwsza pomoc na dworcu

Miasto
Data publikacji: 17 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK to kolejne wydarzenie w ramach obchodów 100-lecia istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża, organizowanego przez toruński oddział. Zawody odbyły się 11 kwietnia 2019 roku.

Udział w wydarzeniu wzięło 8 pięcioosobowych zespołów ze szkół średnich – 7 toruńskich i jednej lipnowskiej. Młodzi ludzie mieli za zadanie udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym w symulowanych zagrożeniach życia i zdrowia, między innymi wykonać ocenę stanu poszkodowanego i wykonać odpowiednie czynności, w tym algorytm RKO, zatamować krwotok, opatrzyć rany, zastosować pozycję boczną ustaloną. Poszkodowanych symulowali pozoranci, specjalnie przygotowani do odgrywania tej roli. Dodatkowo uczestnicy rozwiązywali test z zakresu wiedzy o pierwszej pomocy, uzależnienia od nikotyny i narkotyków oraz wiedzy o czerwonym krzyżu i międzynarodowym prawie humanitarnym.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża są także okazją do wyławiania ambasadorów, którzy będą przekazywać i promować wiedzę jak udzielać skutecznie pierwszej pomocy, odgrywającej niejednokrotnie najważniejszą rolę w łańcuchu przeżycia.

W tegorocznych Mistrzostwach puchar zwycięstwa, ufundowany przez Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego, przypadł zespołowi z VI Liceum Ogólnokształcącego. Drugie miejsce i  puchar Starosty Toruńskiego przypadły zespołowi z VIII Liceum Ogólnokształcącego. Zwycięska drużyna z VI LO będzie reprezentować Toruń na Wojewódzkich Mistrzostwach, które odbędą się 25 maja 2019 roku w Bydgoszczy.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • 25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...