Pierre Queval na inaugurację festiwalu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pierre Queval na inaugurację festiwalu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 lipca 2024
Autor: Marcin Pryka

Po raz pierwszy w 39-letniej historii Świętojański Festiwal Organowy zainauguruje Kino-koncert, będący improwizacją do niemego filmu w wykonaniu jednego z najwybitniejszych francuskich organistów młodego pokolenia – Pierre’a Queval z Paryża. 

To efekt bezprecedensowej współpracy Świętojańskiego Festiwalu Organowego z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Energa Camerimage Festival. Ten niecodzienny zabieg artystyczny ma na celu podkreślenie uniwersalności muzyki organowej, ale także kunsztu wykonawcy, którego zadaniem jest oddanie w dźwiękach i barwach emocji wywoływanych w słuchaczach przez obraz. Zabieg o tyle trudny, że wymaga od organisty biegłości w tworzeniu muzyki na żywo oraz otwartego umysłu niezbędnego do konwertowania obrazu na dźwięk.

Koncert inaugurujący festiwal odbędzie się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Podczas koncertu w kilku miejscach kościoła zostaną rozstawione ekrany, na których będzie można nie tylko oglądać film, ale także widzieć wykonawcę. Zaprezentowany zostanie obraz pt. "The Boat" („Łódka”) w reżyserii i do scenariusza Edwarda F. Cline’a i Bustera Keatona z 1921 r., z Busterem Keatonem w roli głównej.

Obok projekcji filmu w programie koncertu znajdzie się literatura organowa wybitnych twórców, takich jak Julius Reubke czy Olivier Latry, odznaczająca się bardzo wysokim poziomem trudności wykonawczej.


 

Program 39. Świętojańskiego Festiwalu Organowego - koncerty w Toruniu:

Uroczysta Inauguracja Festiwalu 

19 lipca 2024 (piątek), godz. 20:00

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Toruniu

"Jak w starym kinie" kino-koncert

Pierre Queval (Francja) - organy/improwizacje organowe do niemego filmu

Mateusz Posypanko (Salezjańska Szkoła Muzyczna w Lutomiersku) - organy (support)

........

27 lipca 2024 (sobota), godz. 19:00

Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu

Katarzyna Olszewska - organy

Jacek Szymański - tenor

Tomasz Mazur - baryton

Mikołaj Aranowski - (SM I st. w Rypinie) - organy (support)

........

31 sierpnia 2024 (sobota), godz. 19:00

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu

Gedymin Grubba - organy

Paweł Gruba - bazuna koncertowa

Karina Wróblewska (SM I st. w Rypinie) - organy (support)

........

28 września 2024 (sobota), godz. 19:00

Kościół p.w. Św. Jakuba Apostoła w Toruniu

Zbigniew Gach - organy

Przemysław Konosewycz (SSM w Lutomiersku) - organy (support)

........

Koncert Finałowy

11 października 2024, godz. 20:00

Kościół Akademicki pw. Ducha Świętego w Toruniu

Andrzej Chorosiński - organy

Bartosz Barszcz (SSM w Lutomiersku) - organy (support)

........

Serdecznie zapraszamy na to nadzwyczajne wydarzenie, wstęp jak co roku oczywiście wolny!

Wydarzenie jest współfinansowane z Budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz z Budżetu Gminy Miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Na zdjęciu: trwa remont łazienki
  Miasto
  Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.