Piernikalia 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Piernikalia 2022

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 maja 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby stoją przed sceną główną Piernikaliów

Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.

W programie wydarzeń pierwsze atrakcje przewidziano już na środowe popołudnie. Od godz. 19:00 w klubie NRD rozgrywany był turniej w football stołowy. Dzień później studenci i studentki Collegium Medicum wzięli udział w grze miejskiej "Kierunek: Piernikalia". Zadaniem osób uczestniczących w wydarzeniu było jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy i wykonanie w tym czasie jak największej liczby zadań. Czwartkowy wieczór zamknął oficjalny before party, gdzie o dobry nastrój w Labie zadbał DJ Seli.

Dzisiaj, 20 maja 2022 r. studenci i studentki mogli liczyć na wiele atrakcji już od samego rana. Na terenie przy Domu Studenckim nr 9 odbyły się m.in. turniej beerponga, gra w dwa ognie i zawody w skokach na skakance. Piernikalia nie mogą obejść się bez tradycyjnego studenckiego pochodu, dlatego też od o godz. 15.00 sprzed Domu Studenckiego nr 5 wyruszył korowód w kierunku kampusu uniwersyteckiego na Bielanach. Oficjalna inauguracja święta studentów miała miejsce natomiast na głównej scenie juwenaliowej przy Collegium Humanisticum. Tam kilka słów do zgromadzonej publiczności skierował prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Życzę Wam dużo dobrej zabawy, wielu ciekawych występów artystycznych i chociaż na chwilę zapomnienia o obowiązkach naukowych. Oby „powrót do przyszłości” był w Toruniu udany!

Piernikalia 2022

Ostatni dzień Piernikaliów rozpocznie się od śniadania na trawie między akademikami. Na studentów i studentki tego dnia czeka również wiele gier zespołowych, m.in. tradycyjny mecz w błocie, bieg piwny, przeciąganie liny i bitwa na balony z wodą.

Na toruńskich juwenaliach nie zabraknie muzycznych doznań. 20 maja na scenie głównej przy Collegium Humanisticum wystąpili: Mery Spolsky, Bitamina, Organek, After Party i Brathanki. W sobotę zagrają Tomigun, Gosia Andrzejewicz, Elektryczne Gitay, Smolasty, Robodrom i Ronnie Ferrari. Godzinowy plan koncertów można znaleźć poniżej.

Wstęp na Piernikalia 2022 jest bezpłatny. Tegoroczne wydarzenie ma wyjątkowy, charytatywny charakter. W czasie trwania koncertów na telebimach jest wyświetlany numer konta, na które można wpłacać pieniądze na wsparcie akademickiej społeczności ukraińskiej. Wpłat może dokonywać każdy w dowolnym momencie na konto Fundacji Amicus Universitatis Nicolai Copernici na numer 56 1140 2017 0000 4502 0345 2695 z tytułem "Darowizna Ukraina". Więcej informacji o działaniach UMK na rzecz społeczności ukraińskiej można znaleźć na specjalnej stronie ukraina.umk.pl.


PROGRAM PIERNIKALIA 2022

Program Piernikalia 2022Kliknij w obraz, aby powiększyć

Fot. Sławomir Kowalski


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.