Pielgrzymi wyruszyli w drogę | www.torun.pl

Pielgrzymi wyruszyli w drogę

Miasto
Data publikacji: 04 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę. Wyruszających na trasę tradycyjnie pożegnał prezydent Torunia Michał Zaleski, życząc im bezpiecznego wędrowania i powrotu do domu.  

Tradycyjnie o 6.00 rano pątnicy z Torunia i regionu spotkali się na uroczystym nabożeństwie w toruńskiej katedrze śś. Janów. Jednak było ich zdecydowanie mniej niż w latach ubiegłych, ponieważ ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i przewidywane trudności w zapewnieniu bezpieczeństwa sanitarnego w tak dużej grupie osób organizatorzy zdecydowali się na zmianę formuły pielgrzymowania. Każdego z 9 dni pielgrzymki na szlak wyruszy inna grupa pątników - będzie to więc forma sztafety. Uczestnicy odcinka zaplanowanego na dany dzień przyjadą rano na trasę, przejdą cały etap i na noc wrócą do domu. W miejscu zakończenia etapu następnego dnia wyruszy następna grupa.

 •     Dzień 1 Toruń – Koneck - Grupa Żółta – oo. redemptoryści - Toruń
 •     Dzień 2 Koneck – Topólka -  Grupa Biała - Toruń
 •     Dzień 3 Topólka – Brdów  -  Grupa Brązowa Brata Alberta
 •     Dzień 4 Brdów – Dąbie nad Nerem – Grupa Pomarańczowa - Grudziądz
 •     Dzień 5 Dąbie nad Nerem – Zadzim – Grupa Zielona Wąbrzeźno – Jabłonowo – Radzyń
 •     Dzień 6 Zadzim – Strońsko – Grupa Niebieska oo. paulini - Toruń
 •     Dzień 7 Strońsko – Szczerców – Grupa Zielona - Działdowo
 •     Dzień 8 Szczerców – Brzeźnica Nowa – Grupa Franciszkańska - Brodnica
 •     Dzień 9 Brzeźnica Nowa – Jasna Góra – Grupa Lubawa – Nowe Miasto Lubawskie

W sprawie możliwości udziału w poszczególnych dniach pielgrzymki należy kontaktować się z przewodnikami grup, które w danym dniu pielgrzymują. Każdego dnia z grupą pielgrzymkową wędrować będzie bp Józef Szamocki oraz ks. Wojciech Miszewski – kierownik pielgrzymki.

W związku z epidemią nie będzie też tradycyjnej współracy pielgrzymów z mieszkańcami mijanych miejscowości w zakresie noclegu czy posiłku. Uczestnicy będa zobowiązani zapewnić sobie całodzienne wyżywienie. Każdy dzień rozpoczną od porannej mszy w miejscowym kościele. Na Jasną Górę dotrą 12 sierpnia. Tam o godz. 17.00 wezmą udział w Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Jasnogórskiej. Do Torunia i okolicznych miejscowości powrócą już na własną rękę.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  Ostatnia doba przyniosła w Toruniu 60 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły 2 osoby, które cierpiały na choroby współistniejące.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Toruniu 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły kolejne 3 osoby, wszystkie cierpiały na choroby współistniejące.
 • Prace ziemne wzdłuż Szosy Bydgoskiej
  Drogi, Inwestycje
  Ruszyła budowa ścieżki rowerowej w ciągu ul. Szosy Bydgoskiej. Powstanie ona na odcinku od pętli tramwajowej do placu Skalskiego. Na jej realizację miasto pozyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały Generała Sikorskiego 8
  Koronawirus, Miasto
  Do 31 stycznia 2021 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia nadal pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Ulica Miedza w Toruniu zimą
  Drogi, Inwestycje
  Aż pięć firm jest zainteresowanych przebudową ul. Miedza na toruńskich Wrzosach. Złożone w przetargu oferty zostały skalkulowane od ponad 172 tysięcy złotych do prawie 220 tys. zł.
 • grafika do konkursu
  Kultura, Miasto
  W związku z przedłużającą się pandemią, a tym samym trudną sytuacją toruńskich artystów, rusza konkurs „Zimowe ARTefakty”. W ramach trzeciego działania pomocowego przygotowanego z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia, twórcy mogą do 28 stycznia 2021 r. zgłaszać propozycje artystycznych aktywności internetowych, które tym razem pozostawią trwały ślad.
 • Złożenie kwiatów na grobach zasłużonych Torunian oraz wystawa historycznych fotografii z okresu powrotu Torunia do Macierzy to pierwsze akcenty obchodów 101. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski, które miały miejsce 15 stycznia 2021 r.
 • Przypominamy, że 1 stycznia uległy zmianie wysokości opłat za przejazdy w miejskiej komunikacji zbiorowej w Toruniu. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 22 października 2020 r. Dotychczasowe bilety można wymienić za dopłatą do 29 stycznia 2021 r..
 • 15 stycznia 2021 roku po północy uruchomiona została możliwość składania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla Mikrofirm i MŚP z 45 branż najbardziej poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii.
 • O tym, czy przyjęta zostanie uchwała w sprawie przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości, zadecyduje na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia. Ma być to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy utracili przychody na skutek epidemii koronawirusa.
 • 15 stycznia 2021 roku minutę po północy ruszyła internetowa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób, które ukończyły 80 lat oraz zapisy chętnych na szczepienia w wieku 18-69. Seniorzy w wieku 70-79 lat będą mogli zarejestrować się już 22 stycznia. Chętnych nie brakuje.
 • W związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi oraz spadkiem temperatur w najbliższy weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania deklaruje przygotowanie do utrzymania dobrych warunków na toruńskich ulicach.
 • Od 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wrócą do systemu nauki stacjonarnej. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki nauczanie zdalne będzie kontynuowane dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.
 • Dawno niewidziana zima wróciła do nas i zgodnie z prognozami w najbliższych dniach pozostanie. Dla właścicieli nieruchomości wiąże się to z obowiązkiem usuwania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach.