www.torun.pl

Piazzolla/Czajkowski

Data wydarzenia
-

  

  

UWAGA!

Od 12 marca 2020 roku, decyzją Prezesa Rady Ministrów, wprowadzonych zostaje szereg ograniczeń życia publicznego, w związku z koniecznością minimalizowania zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Co najmniej do 10 kwietnia zamknięte będą m.in.: szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje kultury, obiekty sportowe.

Oznacza to odwołanie lub przełożenie na inne terminy wielu wydarzeń, o których informujemy w kalendarzu imprez.

Bieżących informacji na temat nowego terminarza poszczególnych wydarzeń należy szukać na stronach internetowych organizatorów.

  

 


Opis wydarzenia: 

Wystąpią:
Klaudiusz Baran – akordeon
Marek Wroniszewski – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
A. Piazzolla - Adios Nonino, Fuga y Misterio, Libertango, Milonga del Angel, Oblivion
P. Czajkowski - V Symfonia e-moll op. 64

Koncert Piazzolla /Czajkowski skupiać się będzie wokół emocji. W pierwszej części koncertu Klaudiusz Baran wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Marka Wroniszewskiego sięgną po repertuar legendarnej dla historii tanga postaci - Astora Pantaleóna Piazzolli, twórcy oryginalnej formy muzycznej - tanga nuevo. Po przerwie, w wykonaniu muzyków TOS zabrzmi niezwykle silna w przekazie i i jednocześnie pełna skrajności V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

Z powstaniem V Symfonii e-moll op. 64 wiąże się bardzo interesująca i jednocześnie pełna sprzeczności opowieść. Piotr Czajkowski skomponował ten utwór będąc bowiem u szczytu sławy, jednakże w tym samym czasie odczuwał również największe zwątpienie w swoje możliwości twórcze. Szczególnie trudna do zniesienia dla Czajkowskiego była nieprzychylna recenzja napisana przez najważniejszego wówczas wiedeńskiego recenzenta – Eduarda Hanslicka. Jednak w tym czasie równie często pojawiały się opinie oraz recenzje pozytywne, na które Czajkowski zdawał się nie zwracać uwagi. Sama zaś jego twórczość, co warte podkreślenia, zyskiwała w tym czasie coraz to większą popularność i uznanie krytyków. Z kolei o V Symfonii Czajkowski wyrażał się w kategoriach porażki, stając tym samym na czele krytycznych głosów na jej temat. Mówi się, że to najgorsze dzieło w jego dorobku, ale jednocześnie jedno z najważniejszych w symfonice swoich czasów. V Symfonia była niezwykle popularna w czasie II wojny Światowej, jako wyraz niezłomnej woli oraz walki z wszelkimi przeszkodami. Legendarne wykonanie dzieła pojawiło się m.in. w oblężonym Stalingradzie. Również i dzisiaj obok ogromnych, często skrajnych emocji, cechujących ten utwór oraz całą twórczość Czajkowskiego, trudno przejść obojętnie. Głosom krytycznym – zarzutom o brak dobrego smaku, zbytnią emocjonalność, towarzyszą zachwyty nad wciąż aktualną i przy tym uosabiającą ,,rosyjskość” twórczością Czajkowskiego. Tak więc, to właśnie skrajności i silne emocje, charakteryzują jego dorobek artystyczny.

Z kolei do najbardziej znanych utworów autorstwa Piazzolli należy bez wątpienia Libertango – utwór stworzony z myślą o rozgłośniach radiowych oraz szafach grających, mający przynieść artyście komercyjny sukces. Libertango stanowi jednocześnie manifestację wolności i zerwania z tradycją, tak istotne w twórczości Piazzolli.

W koncercie usłyszymy również Adiós Nonino, kolejną słynną kompozycję w dorobku artysty, napisaną tuż po śmierci ojca - Vicenta „Nonino” Piazzolli, w celu uczczeniu jego pamięci. Dzieło przepełnione smutkiem i nostalgią stało się dla Astora sposobem na poradzenie sobie ze stratą. Zabrzmi również m.in. Fuga y Misterio, utwór będący częścią tango operita Piazzolli do libretta Horacia Ferrery María de Buenos Aires.

Bilety w cenie 40 zł normalny, 30 zł ulgowy do nabycia na stronie www.tos.art.pl oraz w Kasie CKK Jordanki czynnej od wtorku do soboty w godz. 13:00 - 19:00.

Data: 
22.09.2019 18:00
Miejsce: 
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • Miasto
  W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.
 • 3 lipca br. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Akacjowej.