www.torun.pl

Piazzolla/Czajkowski

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Wystąpią:
Klaudiusz Baran – akordeon
Marek Wroniszewski – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
A. Piazzolla - Adios Nonino, Fuga y Misterio, Libertango, Milonga del Angel, Oblivion
P. Czajkowski - V Symfonia e-moll op. 64

Koncert Piazzolla /Czajkowski skupiać się będzie wokół emocji. W pierwszej części koncertu Klaudiusz Baran wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Marka Wroniszewskiego sięgną po repertuar legendarnej dla historii tanga postaci - Astora Pantaleóna Piazzolli, twórcy oryginalnej formy muzycznej - tanga nuevo. Po przerwie, w wykonaniu muzyków TOS zabrzmi niezwykle silna w przekazie i i jednocześnie pełna skrajności V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

Z powstaniem V Symfonii e-moll op. 64 wiąże się bardzo interesująca i jednocześnie pełna sprzeczności opowieść. Piotr Czajkowski skomponował ten utwór będąc bowiem u szczytu sławy, jednakże w tym samym czasie odczuwał również największe zwątpienie w swoje możliwości twórcze. Szczególnie trudna do zniesienia dla Czajkowskiego była nieprzychylna recenzja napisana przez najważniejszego wówczas wiedeńskiego recenzenta – Eduarda Hanslicka. Jednak w tym czasie równie często pojawiały się opinie oraz recenzje pozytywne, na które Czajkowski zdawał się nie zwracać uwagi. Sama zaś jego twórczość, co warte podkreślenia, zyskiwała w tym czasie coraz to większą popularność i uznanie krytyków. Z kolei o V Symfonii Czajkowski wyrażał się w kategoriach porażki, stając tym samym na czele krytycznych głosów na jej temat. Mówi się, że to najgorsze dzieło w jego dorobku, ale jednocześnie jedno z najważniejszych w symfonice swoich czasów. V Symfonia była niezwykle popularna w czasie II wojny Światowej, jako wyraz niezłomnej woli oraz walki z wszelkimi przeszkodami. Legendarne wykonanie dzieła pojawiło się m.in. w oblężonym Stalingradzie. Również i dzisiaj obok ogromnych, często skrajnych emocji, cechujących ten utwór oraz całą twórczość Czajkowskiego, trudno przejść obojętnie. Głosom krytycznym – zarzutom o brak dobrego smaku, zbytnią emocjonalność, towarzyszą zachwyty nad wciąż aktualną i przy tym uosabiającą ,,rosyjskość” twórczością Czajkowskiego. Tak więc, to właśnie skrajności i silne emocje, charakteryzują jego dorobek artystyczny.

Z kolei do najbardziej znanych utworów autorstwa Piazzolli należy bez wątpienia Libertango – utwór stworzony z myślą o rozgłośniach radiowych oraz szafach grających, mający przynieść artyście komercyjny sukces. Libertango stanowi jednocześnie manifestację wolności i zerwania z tradycją, tak istotne w twórczości Piazzolli.

W koncercie usłyszymy również Adiós Nonino, kolejną słynną kompozycję w dorobku artysty, napisaną tuż po śmierci ojca - Vicenta „Nonino” Piazzolli, w celu uczczeniu jego pamięci. Dzieło przepełnione smutkiem i nostalgią stało się dla Astora sposobem na poradzenie sobie ze stratą. Zabrzmi również m.in. Fuga y Misterio, utwór będący częścią tango operita Piazzolli do libretta Horacia Ferrery María de Buenos Aires.

Bilety w cenie 40 zł normalny, 30 zł ulgowy do nabycia na stronie www.tos.art.pl oraz w Kasie CKK Jordanki czynnej od wtorku do soboty w godz. 13:00 - 19:00.

Data: 
22.09.2019 18:00
Miejsce: 
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Aż 79 toruńskich firm i instytucji otrzymało zaszczytny tytuł Mecenasa Europejskiego Miasta Sportu Toruń 2019. Wyróżnienia wręczył Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski podczas gali w Dworze Artusa w dniu 22 października 2019 r.
 • Inwestycje, Miasto
  23 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ulicy Bydgoskiej 74. Będą tam funkcjonować m.in. mieszkania chronione, które pomogą usamodzielnić się wychowankom pieczy zastępczej.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski zaprasza do zgłaszania kandydatek i kandydatów w plebiscycie na „Torunianina 100-lecia”. Konkurs jest organizowany z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do Macierzy i ma na celu wyróżnienie osób, które swoim szczególnym zaangażowaniem służą, bądź służyły, Toruniowi i jego mieszkańcom lub promują Toruń w...
 • Miasto
  15 pracowników Urzędu Miasta Torunia otrzymało Medale za Długoletnią Służbę. Uroczysta dekoracja odbyła się w Ratuszu Staromiejskim.
 • Biznes, Miasto
  W ramach projektu „Tak się robi biznes na starówce” o Księgarni Kafka i spółka opowiada Ewa Stanek-Zaremba. Projekt realizuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Miasto
  W piątkowy wieczór Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie opanowane przez stwory i potwory. Po raz kolejny w centrum nauki odbędzie się naukowe halloween.
 • Niemiecki inwestor Kastenmüller GmbH uroczyście otworzył swoją filię Kastenmüller Polska Sp. z o.o. w Toruniu przy ul. Polnej 105.
 • Toruńskie Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro udostępnia zasoby od niespełna roku, a już dziś jednostka może się pochwalić ponad 1000 godzin wynajmu! Miejsce rozpoznawalne jest wśród odbiorców oraz postrzegane, jako nowoczesna przestrzeń dla ngo i gwarant bezpieczeństwa sprawnego prowadzenia organizacji pozarządowej.
 • 24 października 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Rasielewski spotka się z gośćmi z partnerskiej Lejdy. Holenderska delegacja po raz kolejny odwiedziła Toruń.
 • Prezydent Torunia oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego zapraszają do udziału w Forum organizacji pozarządowych działających w naszym mieście.
 • Trwa nabór do projektu wolontariackiego, organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • W niedzielę 27 października 2019 r. obchodzić będziemy 80. rocznicę pierwszych straceń na Barbarce. Uroczystości upamiętniające tę tragedię odbędą się w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 26 października 2019 roku w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu „Projekt Kokony” przygotowanego przez Akademię Walki z Rakiem. Na scenie zobaczymy m.in. podopieczne AWzR, które borykają się z chorobą nowotworową.