Piazzolla/Czajkowski | www.torun.pl

Piazzolla/Czajkowski

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Wystąpią:
Klaudiusz Baran – akordeon
Marek Wroniszewski – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
A. Piazzolla - Adios Nonino, Fuga y Misterio, Libertango, Milonga del Angel, Oblivion
P. Czajkowski - V Symfonia e-moll op. 64

Koncert Piazzolla /Czajkowski skupiać się będzie wokół emocji. W pierwszej części koncertu Klaudiusz Baran wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Marka Wroniszewskiego sięgną po repertuar legendarnej dla historii tanga postaci - Astora Pantaleóna Piazzolli, twórcy oryginalnej formy muzycznej - tanga nuevo. Po przerwie, w wykonaniu muzyków TOS zabrzmi niezwykle silna w przekazie i i jednocześnie pełna skrajności V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

Z powstaniem V Symfonii e-moll op. 64 wiąże się bardzo interesująca i jednocześnie pełna sprzeczności opowieść. Piotr Czajkowski skomponował ten utwór będąc bowiem u szczytu sławy, jednakże w tym samym czasie odczuwał również największe zwątpienie w swoje możliwości twórcze. Szczególnie trudna do zniesienia dla Czajkowskiego była nieprzychylna recenzja napisana przez najważniejszego wówczas wiedeńskiego recenzenta – Eduarda Hanslicka. Jednak w tym czasie równie często pojawiały się opinie oraz recenzje pozytywne, na które Czajkowski zdawał się nie zwracać uwagi. Sama zaś jego twórczość, co warte podkreślenia, zyskiwała w tym czasie coraz to większą popularność i uznanie krytyków. Z kolei o V Symfonii Czajkowski wyrażał się w kategoriach porażki, stając tym samym na czele krytycznych głosów na jej temat. Mówi się, że to najgorsze dzieło w jego dorobku, ale jednocześnie jedno z najważniejszych w symfonice swoich czasów. V Symfonia była niezwykle popularna w czasie II wojny Światowej, jako wyraz niezłomnej woli oraz walki z wszelkimi przeszkodami. Legendarne wykonanie dzieła pojawiło się m.in. w oblężonym Stalingradzie. Również i dzisiaj obok ogromnych, często skrajnych emocji, cechujących ten utwór oraz całą twórczość Czajkowskiego, trudno przejść obojętnie. Głosom krytycznym – zarzutom o brak dobrego smaku, zbytnią emocjonalność, towarzyszą zachwyty nad wciąż aktualną i przy tym uosabiającą ,,rosyjskość” twórczością Czajkowskiego. Tak więc, to właśnie skrajności i silne emocje, charakteryzują jego dorobek artystyczny.

Z kolei do najbardziej znanych utworów autorstwa Piazzolli należy bez wątpienia Libertango – utwór stworzony z myślą o rozgłośniach radiowych oraz szafach grających, mający przynieść artyście komercyjny sukces. Libertango stanowi jednocześnie manifestację wolności i zerwania z tradycją, tak istotne w twórczości Piazzolli.

W koncercie usłyszymy również Adiós Nonino, kolejną słynną kompozycję w dorobku artysty, napisaną tuż po śmierci ojca - Vicenta „Nonino” Piazzolli, w celu uczczeniu jego pamięci. Dzieło przepełnione smutkiem i nostalgią stało się dla Astora sposobem na poradzenie sobie ze stratą. Zabrzmi również m.in. Fuga y Misterio, utwór będący częścią tango operita Piazzolli do libretta Horacia Ferrery María de Buenos Aires.

Bilety w cenie 40 zł normalny, 30 zł ulgowy do nabycia na stronie www.tos.art.pl oraz w Kasie CKK Jordanki czynnej od wtorku do soboty w godz. 13:00 - 19:00.

Data: 
22.09.2019 18:00
Miejsce: 
Sala Koncertowa CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu bukiety kwiatów i upominki dla jubilatów
  Miasto
  21 par małżeńskich odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenia wręczył prezydent Torunia podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim w dniu 3 sierpnia 2021 r.
 • Na zdjęciu pielęgniarka szczepi mężczyznę w restauracji
  Koronawirus, Miasto
  Kilkunastu pracowników restauracji „Chleb i Wino” zostało zaszczepionych dzisiaj w miejscu swojej pracy. W ten sposób zainicjowana została pilotażowa akcja szczepienna w toruńskiej gastronomii i hotelarstwie.
 • Na zdjęciu widać salę klasową, puste ławki i krzesła, z przodu na ścianie wisi tablica
  Miasto
  We wtorek 3 sierpnia 2021 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2021/2022 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Na zdjęciu mecz piłki nożnej
  Miasto, Sport
  Prezydent Miasta Torunia ogłosił otwarty konkurs ofert na wykonanie zadań Gminy Miasta Toruń w zakresie rozwoju sportu.
 • Grafika Toruńskiej Platformy Startowej
  Biznes, Miasto
  Toruńska Platforma Startowa to projekt, który zachęca do podejmowania działań zmierzających do tworzenia własnej firmy.
 • Tereny zalesione na os. Jar
  Eko, Miasto
  W rankingu przeprowadzonym przez portal GetHome.pl Toruń znalazł się w czołówce dużych miast polskich, w których znaczną część zajmują tereny zieleni.
 • 4 sierpnia 2021 r. wyruszy z Torunia 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa ponownie odbędzie się w formie sztafety.
 • Piąta edycja Wielkiej Koszykarskiej Fety u Kopernika odbyła się na Błoniach Nadwiślańskich w weekend 31 lipca i 1 sierpnia 2021 r.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (26 lipca - 1 sierpnia) potwierdzono 5 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend sierpnia.
 • 1 sierpnia 2021 r. w Toruniu, jak w całej Polsce, symboliczny dźwięk syren w godzinę "W" dał znak do rozpoczęcia apelu z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • W związku ze spodziewanymi 1/2 sierpnia 2021 r. burzami i ulewami Wisła oraz inne cieki wodne mogą osiągnąć stany wysokie. Możliwe są lokalne podtopienia!
 • Od 28 lipca 2021 r. w Toruniu nazwa "Katarzynka" kojarzyć się będzie nie tylko ze słynnym piernikiem, ale przede wszystkim z wioślarką Katarzyną Zillmann, która tego dnia wraz z Agnieszką Kobus-Zawojską, Marią Sajdak, Martą Wieliczko wywalczyła srebro olimpijskie w czwórce podwójnej.
 • Znamy laureatów konkursu fotograficznego "Zielone kreacje Torunia". Ogłoszony przez Prezydenta Miasta Torunia konkurs zwraca uwagę na urokliwe zakątki toruńskiej zieleni.