www.torun.pl

Pełne członkostwo w YUFE

Miasto
Data publikacji: 02 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.

YUFE to jedno z 17 konsorcjów uniwersytetów wybranych przez Komisję Europejską, aby opracować i wdrożyć modelowy Uniwersytet Europejski. Na początku roku konsorcjum YUFE zaprezentowało swoją koncepcję przed KE, a teraz uzyskało zielone światło, aby zrealizować swój plan działania. UMK początkowo był jedną z uczelni stowarzyszonych, teraz otrzymał pełne członkostwo w konsorcjum.

- Pełne członkostwo w YUFE pozwoli UMK konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi na świecie. Dzięki zaangażowaniu pracowników uczelni udało nam się dołączyć do grona pełnoprawnych partnerów. To dla mnie ogromny zaszczyt, że UMK pozostawiam jako uniwersytet badawczy i członka konsorcjum YUDEwyjaśnia Rektor UMK prof. Andrzej Tretyn, który za miesiąc kończy kadencję.

Poza toruńskim uniwersytetem pełne członkostwo w konsorcjum otrzyma także Uniwersytet w Rijece.

- Chcę pogratulować uzyskania statusu pełnego partnera w YUFE. Ten system od samego początku opierał się na równości, mobilności i łączeniu uczelni, regionów i miastaprzyznaje prof. Marin Paul prezydent Uniwersytetu w Maastricht i szef konsorcjum YUFE.

To ogromne wyróżnienie nie tylko dla uniwersytetu, ale także dla miasta Torunia.

- Z wielką radością przyjąłem fakt, że UMK znalazł się w konsorcjum młodych uniwersytetów, które poprzez całą społeczność i mieszkańców miasta tworzą „ekosystemy” akademickie. Z dumą przypominam, że od początku powstania YUFE wszyscy partnerzy zgodnie twierdzili, że UMK powinien mieć pełne członkostwo. Gratuluję tej decyzjizaznaczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydentowi Zaleskiemu za wsparcie w staraniach uniwersytetu o pełne członkostwo w akademickim konsorcjum podziękował prof. Wojciech Wysota Prorektor UMK ds. Współpracy z Zagranicą i Otoczeniem Gospodarczym.

- UMK dołącza do grupy bardzo dobrych uczelni. Rozpoczynamy nowy model kształcenia uwzględniający współpracę z lokalną społecznością i władzami miasta, tym bardziej serdecznie dziękuję prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemudodał prof. Wysota.

Pełne członkostwo w YUFE oznacza, że UMK podejmie jeszcze większą odpowiedzialność za współtworzenie pierwszego europejskiego uniwersytetu przyszłości otwartego dla lokalnych i międzynarodowych studentów ze wszystkich środowisk.

fot. Andrzej Romański

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.