Pawilony zgodne z prawem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pawilony zgodne z prawem

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu panorama Starego Miasta widziana z lotu ptaka

W związku z licznymi przekazami medialnymi dot. budowy pawilonów na nadbrzeżu Wisły publikujemy informację o wpływie inwestycji na wpis do listy światowego dziedzictwa UNESCO oraz odpowiedź w tej sprawie przesłaną przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków dra Jarosława Sellina.

- Wszelkie prace budowlane na Bulwarze Filadelfijskim prowadzone są zgodnie z prawem oraz poprzedzone były kilkuletnim okresem przygotowawczym. Dla przedmiotowej inwestycji uzyskano aż 79 prawnie wymaganych, różnego rodzaju uzgodnień i pozytywnych opinii. Projekt miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego dla Bulwaru Filadelfijskiego był także opiniowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w swojej opinii instytucja ta nie kwestionowała możliwości realizacji w danym obszarze zabudowy pawilonowej – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski na konferencji prasowej 4 sierpnia 2022 r. - Obniżenie pawilonów o 3 metry, co sugerował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator  Zabytków dr Jarosław Sellin, jest możliwe tylko w drodze ich wyburzenia. Tym samym oznacza to konieczność utraty 2,5 mln zł, które zostały przeznaczone na dotychczasowy stan zaawansowania budowy, konsekwencje roszczeń wykonawcy w wysokości co najmniej 30% wartości całego zadania związanych ze zmianą zakresu umowy czy nawet całkowitym jej zerwaniem i wreszcie utratę dofinansowania środkami unijnymi w kwocie 5,6 mln zł. To wszystko oznacza także dyscyplinę finansów publicznych dla podejmującego decyzję oraz odpowiedzialność karną. Dlatego też decyzji o obniżeniu, a de facto rozbiórce pawilonów, nie podejmę.


Dlaczego inwestycja nie zagraża wykreśleniem z listy światowego dziedzictwa UNESCO?

Toruń został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO 4 grudnia 1997 r. w Neapolu, dzięki aplikacji przygotowanej przez profesora Mariana Arszyńskiego,  profesora Jana Tajchmana oraz ówczesnego Miejskiego Konserwatora Zabytków Zbigniewa Nawrockiego.

- Przy okazji przygotowania aplikacji do wpisu została wyznaczona tzw. strefa buforowa - jest to otulina, która znajduje się wokół strefy UNESCO. Należy jednak podkreślić, że strefa ta nie jest elementem wpisu na listę UNESCOmówi Miejski Konserwator Zabytków Emmanuel Okoń.

Toruń wpisano na listę na podstawie kategorii II i IV jako małe średniowieczne miasto handlu i administracji, noszące znamiona tamtych czasów, które w dużym stopniu zachowało oryginalną siatkę ulic i wyjątkową historyczną zabudowę, stanowiące przykład dla średniowiecznych miast Europy Wschodniej.  

W 2016 roku na 40. Sesji UNESCO zostały sprecyzowane atrybuty dobra – opisano, co dokładnie należy chronić i które atrybuty dobra wpisanego na listę są najważniejsze.

- W Toruniu doprecyzowano, że jest to: siatka ulic, rozplanowanie oraz istniejąca zabudowa w granicach Zespołu Starego i Nowego Miasta Torunia wraz z ruinami Zamku Krzyżackiego. Południową granicę tego terenu stanowi ulica Bulwar Filadelfijski, a południowo-wschodnią ulica Wola Zamkowatłumaczy Miejski Konserwator Zabytków Emmanuel Okoń.

Stwierdzono ponadto, że wszystkie atrybuty tego dobra mieszczą się w obrębie wpisu, czyli w granicach dobra. Dlatego też nadbrzeże Wisły, na którym budowane są pawilony, nie jest objęte wpisem – to część tzw. strefy buforowej.

- Trzeba także podkreślić, że nigdzie nie wyartykułowano, że elementem wpisu jest panorama Torunia widoczna z lewego brzegu Wisły czy ogląd dawnych obwarowań miejskich z perspektywy ulicy Bulwar Filadelfijski – dodaje Miejski Konserwator.


Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do Pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sekretarza Stanu, Generalnego Konserwatora Zabytków dra Jarosława Sellina na pismo ws. budowy pawilonów na nadbrzeżu Wisły.

Kliknij i przejdź do treści pisma

Kliknij w obraz, aby przejść do treści pisma.

Załączniki do pisma - kliknij tutaj, aby pobrać.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.