Pasieka słoweńska stanie w Toruniu? | www.torun.pl

Pasieka słoweńska stanie w Toruniu?

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 marca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski rozmawia z Ambasadorką SŁowenii

JE Ambasador Republiki Słowenii odwiedziła Toruń w związku z planem utworzenia w okolicy naszego miasta - Grębocinie, tradycyjnej słoweńskiej pasieki. Byłyby to pierwsze takie miejsce w Polsce.

Słowenia była inicjatorką ustanowienia Światowego Dnia Pszczoły, który został jednogłośnie przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie ONZ w dniu 20 grudnia 2017 r. Od tej pory Światowy Dzień Pszczoły obchodzony jest co roku 20 maja. Jednym ze sposobów, w jaki Słowenia stara się szerzyć przesłanie Światowego Dnia Pszczoły i podnosić świadomość w kwestii ogólnego znaczenia pszczół dla przyrody i ludzkości, jest instalacja tradycyjnych słoweńskich pasiek we współpracy z lokalnymi partnerami na całym świecie. Pasieki są zdobione charakterystycznymi deskami malowanymi w różne motywy i umieszczonymi nad wejściem do ula (tzw. panjskimikončnicami).

Pierwsza taka pasieka w Polsce stanie w Grębocinie, a w przyszłości może także w Toruniu. W tym celu do naszego miasta przyjechała JE Ambasador Republiki Słowenii w Polsce Božena Forštnarič Boroje. Jak podkreśliła JE Ambasador, rok 2021 jest szczególny dla jej kraju, który właśnie w tym czasie obchodzi trzydziestolecie niepodległości, a w drugiej połowie roku obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Wśród wielu wydarzeń zaplanowanych na ten rok znajduje się zainstalowanie tradycyjnych pasiek słoweńskich w różnych krajach Unii, w tym także w Polsce. Zważywszy na 12-letnią udaną współpracę miast partnerskich – Torunia i Novego Mesta, wybór okolic naszego miasta na posadowienie pasieki był naturalny. – Nove Mesto znane jest z szczególnej troski o pszczoły, a także z niezrównanej stuletniej tradycji produkowania miodu i przygotowywania wyrobów miodowych. Województwo kujawsko-pomorskie jako takie, dzięki umieszczeniu w okolicy Torunia tradycyjnej słoweńskiej pasieki, staje się niepowtarzalnym partnerem i jest symbolem współpracy między Słowenią i Polską, także w tej dziedziniepodkreśliła JE Ambasador Božena Forštnarič Boroje.

Gmina Miasta Toruń od lat włącza się w akcje służące ochronie pszczół, np. w 2017 r. uzyskała dofinansowanie z WFOŚiGW w Toruniu na wykonanie m.in. domków dla owadów, które zostały ustawione w przestrzeni miejskiej, organizuje wydarzenia edukacyjne oraz promujące opiekę nad pszczołami. – Bardzo dbamy o to, by pszczoły znalazły u nas swoje środowisko naturalne. Wśród podejmowanych przez nas działań jest tworzenie łąk kwietnych, sianie roślin miododajnych oraz sadzenie drzew, takich jak lipy klony i leszczynywymienił prezydent Michał Zaleski. Utworzenie tradycyjnych pasiek słoweńskich wpasuje się w ten trend, jak również otworzy możliwość współpracy pszczelarzy polskich i słoweńskich.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  Od soboty 10 kwietnia w Toruniu wykryto 122 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, przy 434 wykonanych testach Ministerstwo Zdrowia nie poinformowało o kolejnych ofiarach śmiertelnych pandemii w naszym mieście.
 • Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 81 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 3 osoby zmarły przez COVID-19.
 • Wylewanie asfaltu na moście Piłsudskiego
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Przed nami betonowanie i asfaltowanie na moście. Prace rozpoczną się nocą 9 kwietnia 2020 r. Na moście będzie obowiązywał ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu PIUM w centrum handlowym
  Miasto
  Mimo zamknięcia galerii handlowych, mieszkańcy Torunia mogą załatwić sprawy w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta w centrach Plaza i Copernicus. Na wizytę trzeba się jednak umówić.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia oraz znak Śródmiejskiej Strefy Parkowania
  Drogi, Miasto
  Obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego, zwolnienia z opłat w dni wolne od pracy, reklamacje wezwań do zapłaty - 15 kwietnia 2021 r. Rada Miasta Torunia zagłosuje nad zmianami w uchwale dot. stref płatnego parkowania.
 • Na zdjęciu: jeden z parkletów na starówce
  Eko, Miasto
  Na torunian spacerujących po ulicach starówki czeka dziewięć parkletów w ośmiu lokalizacjach. To idealne miejsce do wypoczynku w otoczeniu kwitnącej na wiosnę zieleni.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu wykryto 124 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV2. W naszym mieście przebadano 542 osoby. 3 mieszkańców miasta zmarło przez choroby współistniejące z zakażeniem.
 • 31 dotacji na łączną kwotę 940 tys. zł przewidzianych jest w projekcie uchwały o dotacjach konserwatorskich, którą rozpatrzy na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.
 • Podczas najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni zagłosują nad uchwałą, która wprowadzi zmiany w budżecie obywatelskim.
 • Największy polski serwis zajmujący się komercyjnymi nieruchomościami opisuje potencjał inwestycyjny Torunia. Dziennikarze portalu Propertynews.pl prezentują ofertę terenów inwestycyjnych miasta i wskazują świetnie zlokalizowane działki pod produkcję czy centra logistyczne. W rozmowie z dziennikarzami Propertynews.pl Łukasz Szarszewski, dyrektor...
 • Do 30 kwietnia 2021 r. można nadsyłać oferty w II turze konkursu na wykonanie zadań miasta w zakresie wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w 2021 r.
 • 28 projektów z zakresu kultury i ochrony dóbr narodowych uzyskało wsparcie miasta w I turze otwartego konkursu ofert w 2021 r. Wyniki zostały ogłoszone 8 kwietnia 2021 r.
 • Miasto intensywnie przygotowuje się do zwiększenia potencjału szczepień powszechnych. Znane są już miejsca Punktów Szczepień Masowych w Toruniu.
 • W sobotę 10 kwietnia na Barbarce można będzie dostać sadzonki drzew w ramach akcji "Posadź drzewo dla przyszłych pokoleń 2021".