www.torun.pl

Parkowanie wokół sądu

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2017
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Wkrótce ruszy budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Toruniu. To oznacza, że przestanie funkcjonować duży parking na placu Zwycięstwa. W związku z tym miasto zaplanowało urządzenie dodatkowych, ogólnodostępnych miejsc parkingowych w tym rejonie.

Pod sądem zaprojektowano garaż podziemny na ponad 100 aut dla pracowników. W cieniu budynku powstaną 33 miejsca dla petentów, a około 40 kolejnych miejsc projektanci przewidują przy ul. Jagiellońskiej. Ale to z pewnością nie zaspokoi potrzeb postojowych w tym gęsto zabudowanym rejonie. Nowa lokalizacja sądu, jak i duża ilość budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej skłaniają do podjęcia starań w celu znalezienia dodatkowych, ogólnodostępnych miejsc do parkowania.

Chcemy, aby były to miejsca bezpłatne. Wspólnie z Wydziałem Architektury i Budownictwa, Wydziałem Gospodarki Komunalnej, Miejską Pracownią Urbanistyczną i Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami dokonaliśmy oceny obszarów położonych w niewielkiej odległości od placu Zwycięstwa - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Nowe miejsca do parkowania

W pobliżu placu Zwycięstwa planuje się budowę miejsc do parkowania. Poniżej zakładane lokalizacje. Dla tych wszystkich lokalizacji będzie opracowywana koncepcja programowo-przestrzenna. Obecnie trwa przetarg na wyłonienie jej autora.

• Wały gen. Sikorskiego od ronda Związku Nauczycielstwa Polskiego do ul. Gregorkiewicza
• przy ul. Gregorkiewicza w kierunku ulicy Dobrzyńskiej, na północ od Zespołu Szkół nr 10 (plac św. Katarzyny 9)
• na terenie położonym na północ od placu Zwycięstwa , przed zabytkową willą(Grudziądzka 53)
• powiększenie parkingu przy placu biskupa Chrapka. Planuje się dodatkowe miejsca parkingowe na zakończeniu ulicy Gregorkiewicza
• przy ul. Grudziądzkiej 62

Bilans miejsc

Obecnie na placu Zwycięstwa parkuje ponad 50 aut. Po przeanalizowaniu powyższych lokalizacji udało się wygospodarować 550 dodatkowych miejsc do parkowania. Ich realizacja została zaplanowana na 2018 rok. W okolicy pojawią się także parkingi, które powstaną przy okazji rozbudowy basenu przy ul. Bażyńskich i zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami Rynek Wełniany, Jagiellońska, Przy Kaszowniku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Biznes, Miasto
  Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • Miasto
  16 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki. Z tej okazji Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wręczyła nagrody dla laureatów tegorocznej edycji konkursu „Odkrywcy”. Najlepszy w kategorii „Promocja w mediach społecznościowych” okazał się oficjalny profil Urzędu Miasta Torunia na...
 • Miasto
  Dobre zarządzanie finansowe i strategiczne Toruniem sprawiło, że po raz kolejny agencja ratingowa Fitch utrzymała swoją ocenę na poziomie BBB. To znak dla banków i przedsiębiorców, że współpraca z Toruniem jest bezpieczna.
 • Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prezentuje rozmowę z Przemysławem Kłodą z Barber Bad Boy’s. W kolejnym odcinku serii „Tak się robi biznes na starówce!” dowiemy się m.in. jak wygląda praca barbera, kim są klienci golibrody i o czym rozmawia się podczas wizyty u męskiego fryzjera.
 • Inwestycje, Miasto
  13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • Miasto
  DroneTech World Meeting Toruń 2019 to czwarta edycja największego w Polsce wydarzenia poświęconego pojazdom, systemom autonomicznym i bezzałogowym. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-19 października 2019 w Toruniu – mieście przyjaznym nowym technologiom.
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • 15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu to bohaterowie programu "Regionalsi". Audycję na antenie TVP3 Bydgoszcz będzie można zobaczyć w najbliższą środę (16 października).
 • Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.