Parkomaty wrócą w czerwcu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Parkomaty wrócą w czerwcu

Drogi, Miasto
Data publikacji: 14 maja 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Od 1 czerwca 2020 r. kierowcy znów będą mogli płacić za parkowanie w Toruniu za pomocą parkomatów – zadecydowała 14 maja 2020 r. Rada Miasta Torunia. Powrócą też biletomaty w pojazdach MZK.

Zgodnie z wcześniejszą zmianą w „Regulaminie poboru opłat za postój pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowania oraz opłat dodatkowych za nieuiszczenie opłat za postój”, wprowadzoną przez Radę Miasta ze względu na stan epidemiczny, kierowcy nie mogli płacić za parkowanie poprzez parkomaty. W połowie marca br. urządzenia zostały wyłączone i zafoliowane, zaś kierowcy zobowiązani do uiszczania opłat poprzez aplikacje mobilne Mobilet i Skycash lub w formie abonamentu.

Ponieważ w związku ze stopniowym znoszeniem przez rząd ograniczeń w przestrzeni publicznej, usługach i handlu, ruch samochodowy na ulicach Torunia i w Strefie Płatnego Parkowania ponownie wzrasta, na sesji 14 maja 2020 r. radni zadecydowali, że obostrzenia, wprowadzone formalnie uchwałą z 23 kwietnia 2020 r., zostaną złagodzone i pojawi się znów możliwość korzystania z parkomatów. Urządzenia zostaną oczywiście uruchomione z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Operator będzie zobowiązany do ich dezynfekcji trzy razy dziennie w godzinach funkcjonowania strefy (8.00-18.00) oraz do umieszczenia na urządzeniach informacji zalecającej stosowanie rękawiczek przy obsłudze.

W podobnym czasie planowane jest także przywrócenie możliwości zakupu biletów w biletomatach znajdujących się w tramwajach i autobusach. Również te urządzenia będą opatrzone stosowną informacją sanitarną dla pasażerów oraz dezynfekowane na pętlach.

W marcu br. wpływy ze Strefy Płatnego Parkowania w Toruniu spadły w porównaniu z marcem 2019 r. o około 140 tys. zł, analogicznie w kwietniu o 350 tys. zł. Wzrosła też liczba wezwań do uiszczenia opłaty za parkowanie – ze 100 dziennie w normalnym okresie, do 200 w czasie epidemii. 

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku z przechodzącą przez Polskę falą upałów, 28 czerwca 2022 r., w centrum Torunia zostały uruchomione kurtyny wodne. Urządzenia pomogą mieszkańcom miasta przetrwać wysokie temperatury.
 • Na zdjęciu: wizyta ambasador Imdiii w TZMO
  Biznes, Miasto
  Jej Ekscelencja Ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick odwiedziła 25 czerwca 2022 r. Toruńskie zakłady Materiałów Opatrunkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu publiczność siedzi na fotelach podczas Tofifest 2021
  Kultura, Miasto
  Niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, które stawia pytania i pozostawia widzowi poszukiwanie drogi szukania odpowiedzi – od 28 czerwca do 3 lipca w Toruniu odbędzie się 20. MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie dzieło Francisa Forda Coppoli – Ojciec Chrzestny.
 • Na zdjęciu autobus elektryczny ładuje się ładowarką pantografową
  Miasto, MZK
  Od 1 lipca 2022 r. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich.
 • Na zdjęciu chórzystki podczas występu festiwalowego w Dworze Artusa
  Kultura, Miasto
  W dniu 27 czerwca 2022 r. w Dworze Artusa odbył się koncert festiwalowy IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam ad Astra.
 • Na zdjęciu osoba trzyma myszkę komputerową
  Miasto
  Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych ogłasza ponowne postępowanie na dostawę wyposażenia dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Toruniu. Oferty składać można do 14 lipca 2022 r. do godz. 10.00.