Park Tysiąclecia się zmienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Park Tysiąclecia się zmienia

Eko, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 11 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

W czerwcu 2020 roku zakończą się prace w Parku Tysiąclecia, który stanie się atrakcyjnym miejscem aktywnego wypoczynku dla mieszkańców lewobrzeża.

„Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu" to projekt, który dotyczy obszaru 19,3 ha. Większość prac została już wykonana, ale efekt końcowy, szczególnie jeśli chodzi o zagospodarowanie zieleni, będzie widoczny w porze wiosenno-letniej.

 Zakres zadania, które wykonuje przedsiębiorstwo inżynieryjne Inmel, obejmuje wykonanie schodów terenowych, alejek parkowych oraz ciągu rowerowego z nawierzchni mineralnej, a także ciągu pieszo-jezdnego o nawierzchni z kostki granitowej, podestów drewnianych (958 m2). Ciągi piesze będą tak połączone ze sobą, że stworzą wygodny układ komunikacyjny, który sprzyjać będzie spacerom parkowymi alejami, a w przyszłości będą mogą połączyć park z sąsiednimi nieruchomościami, nienależącymi do miasta. Aby ułatwić osobom niepełnosprawnym oraz osobom z dziećmi w wózkach dotarcie do alejki spacerowej wzdłuż fosy, w centralnej części parku przy budynku śluzy i prochowni zostanie zbudowana pochylnia. Dla wózków, a także jednośladów przy schodach powstaną odpowiednio szerokie zjazdy. Dodatkowo na alejkach zostanie wyznaczona i specjalnie oznakowana pętla biegowa.

Na terenie parku będą elementy małej architektury, liczne ławki, w tym 2 ławki dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpady, kosze na psie odchody oraz tablice informacyjne. W jego zachodniej części, w zaprojektowanej części wypoczynkowej pojawią się hamaki, leżaki i ławo stoły, a w pobliżu stawu "Felek" - wybieg dla psów z urządzeniami sprawnościowymi dla czworonogów. Dla najmłodszych będzie plac zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdżalniami, huśtawkami oraz miejscami do zabaw w piasku.  We wschodniej części terenu parkowego znajdzie się boisko wielofunkcyjne oraz siłownia plenerowa. Remont obejmie budynek starej prochowni o pow. 60 m2, gdzie powstaną toalety. Wyremontowany zostanie równie ż budynek śluzy, przeznaczony do jej obsługi.

Projekt zakłada odpowiednie doświetlenie parku, dlatego na jego terenie zamontowanych zostanie ponad 200 lamp. Całość objęta będzie monitoringiem miejskim.

W ramach zagospodarowania zieleni nasadzone zostaną 273 drzewa i  2389 krzewów, pojawią się też kwietniki, formowane skarpy oraz trawniki dywanowe.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.