www.torun.pl

Park Tysiąclecia się zmienia

Eko, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 11 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

W czerwcu 2020 roku zakończą się prace w Parku Tysiąclecia, który stanie się atrakcyjnym miejscem aktywnego wypoczynku dla mieszkańców lewobrzeża.

„Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu" to projekt, który dotyczy obszaru 19,3 ha. Większość prac została już wykonana, ale efekt końcowy, szczególnie jeśli chodzi o zagospodarowanie zieleni, będzie widoczny w porze wiosenno-letniej.

 Zakres zadania, które wykonuje przedsiębiorstwo inżynieryjne Inmel, obejmuje wykonanie schodów terenowych, alejek parkowych oraz ciągu rowerowego z nawierzchni mineralnej, a także ciągu pieszo-jezdnego o nawierzchni z kostki granitowej, podestów drewnianych (958 m2). Ciągi piesze będą tak połączone ze sobą, że stworzą wygodny układ komunikacyjny, który sprzyjać będzie spacerom parkowymi alejami, a w przyszłości będą mogą połączyć park z sąsiednimi nieruchomościami, nienależącymi do miasta. Aby ułatwić osobom niepełnosprawnym oraz osobom z dziećmi w wózkach dotarcie do alejki spacerowej wzdłuż fosy, w centralnej części parku przy budynku śluzy i prochowni zostanie zbudowana pochylnia. Dla wózków, a także jednośladów przy schodach powstaną odpowiednio szerokie zjazdy. Dodatkowo na alejkach zostanie wyznaczona i specjalnie oznakowana pętla biegowa.

Na terenie parku będą elementy małej architektury, liczne ławki, w tym 2 ławki dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpady, kosze na psie odchody oraz tablice informacyjne. W jego zachodniej części, w zaprojektowanej części wypoczynkowej pojawią się hamaki, leżaki i ławo stoły, a w pobliżu stawu "Felek" - wybieg dla psów z urządzeniami sprawnościowymi dla czworonogów. Dla najmłodszych będzie plac zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdżalniami, huśtawkami oraz miejscami do zabaw w piasku.  We wschodniej części terenu parkowego znajdzie się boisko wielofunkcyjne oraz siłownia plenerowa. Remont obejmie budynek starej prochowni o pow. 60 m2, gdzie powstaną toalety. Wyremontowany zostanie równie ż budynek śluzy, przeznaczony do jej obsługi.

Projekt zakłada odpowiednie doświetlenie parku, dlatego na jego terenie zamontowanych zostanie ponad 200 lamp. Całość objęta będzie monitoringiem miejskim.

W ramach zagospodarowania zieleni nasadzone zostaną 273 drzewa i  2389 krzewów, pojawią się też kwietniki, formowane skarpy oraz trawniki dywanowe.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.