www.torun.pl

Park bohaterów

Miasto
Data publikacji: 09 sierpnia 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia

8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św., której przewodniczył metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin,  minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz prezydent Torunia Michał Zaleski. Następnie zaproszeni goście udali się na oficjalne otwarcie Parku oraz odsłonięcie tablic w mauzoleum „Polska krwią uświęcona”. Wypisane zostały tam nazwy miejscowości – miejsc kaźni Polaków w czasie II wojny światowej.

- To miejsce łączy nas z tymi, którzy w czasach zagłady „uświęcili Polskę krwią” i rzeczywiście „zachowali się jak trzeba”. Dlatego w Toruniu chcemy, aby Park Pamięci Narodowej był dla nas i następnych pokoleń wezwaniem, że na polskiej ziemi mamy zawsze zachowywać się jak bracia: zgodni, solidarni i spieszący sobie z pomocąprzemawiał podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

Słowa do zgromadzonych skierował także dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CssR, który nawoływał do pamiętania o ofiarach i bohaterach tamtych lat - Obyśmy o tym pamiętali. Oby nas to czegoś nauczyło. Obyśmy byli jak „Inka”, która napisała przed egzekucją w grypsie: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

W Parku znalazły się tablice z nazwiskami 18,5 tys. osób, które broniły Żydów przed zagładą. Docelowo uwiecznionych ma tam zostać 40 tysięcy nazwisk, w tym Ukraińców, którzy zginęli ratując Polaków. Nie zabrakło także akcentów patriotycznych. Kolumny z bohaterami wieczorem podświetlone zostają na biało-czerwono, a z lotu ptaka cały obiekt tworzy kontur dzisiejszych granic Polski. Na terenie parku powstały także inhalatoria, czyli małe tężnie solankowe.

Przy tworzeniu obiektu wykorzystane zostały materiały zebrane przez zespół naukowy Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. świętego Jana Pawła II, który od lat prowadzi prace mające na celu upowszechnienie i upamiętnienie postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Inicjatorem projektu Park Pamięci Narodowej była Rodzina Radio Maryja.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze ECF zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.