Pani Adela ma 100 lat | www.torun.pl

Pani Adela ma 100 lat

Miasto
Data publikacji: 09 października 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Adela Kulczyńska-Pietraszek

Torunianka, Adela Kulczyńska-Pietraszek, 10 października 2021 r. kończy 100 lat. W przededniu urodzin wraz z rodziną świętowała jubileusz w Hotelu Filmar, gdzie z życzeniami i prezentem odwiedził ją prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Jubilatce życzę najserdeczniej pociechy z dzieci, wnuków, prawnuków i praprawnuków oraz wielu lat w znakomitej kondycji i niegasnącego optymizmu, którym zaraża wszystkich wokół – mówi prezydent Michał Zaleski.

Adela Kulczyńska-Pietraszek z domu Borzęcka urodziła się 10 października 1921 roku we wsi Witowice koło Końskowoli w powiecie puławskim. Tam również uczęszczała do szkół. W czasie II wojny światowej, w warunkach konspiracji ukończyła kursy pielęgniarskie oraz działała w ruchu oporu jako łączniczka z grupą partyzantów, wśród których byli jej bracia. W administracji Końskowoli pracował Tadeusz Kulczyński, uciekinier z Torunia do Generalnej Guberni. Chronił się on przed powołaniem do wojska niemieckiego. Młodzi poznali się i pokochali, a w 1944 roku pobrali się. W 1945 roku przeprowadzili się do Torunia, gdzie pani Adela prowadziła dom i opiekowała się dziećmi, zaś jej mąż pracował najpierw jako Sekretarz Miejskiej Rady Narodowej w Toruniu, a następnie jako Prezes Spółdzielni CPELiA "Rzut". Urodziło im się dwoje dzieci. Po śmierci męża w 1964 r. pani Adela podjęła pracę m.in. jako bibliotekarka w Książnicy Miejskiej.

Po pewnym czasie poznała krakowianina Antoniego Pietraszka, z którym w 1971 roku zawarła związek małżeński i przeprowadziła się do Krakowa. W Krakowie prowadziła dom i hodowała róże w ogrodzie. Po śmierci męża w 1982 r. Adela Kulczyńska-Pietraszek wróciła do Torunia. W wolnych chwilach od obowiązków dużo haftowała i szyła. Do dzisiaj szydełkuje, a pasje ogrodowe realizuje na grządkach pod oknem.

Jubilatka dochowała się dwójki dzieci i trójki wnucząt oraz sześciorga prawnucząt i trójki praprawnucząt.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Dynie na pl. Rapackiego
  Eko, Miasto
  Spacerujący w okolicach starówki dostrzegą w kilku miejscach okazałe dynie. W ten sposób Toruń oswaja jesienny czas.
 • Drzewo zwalone na nagrobki w nocy z 21/22 października 2021 r. na cmentarzu św. Jerzego, fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Uszkodzone i zerwane dachy oraz linie energetyczne, powalone drzewa i spadające konary to skutki wichur, które przechodzą przez nasz region.
 • Na zdjęciu prezes Stowarzyszenia Wędka Wojciech Przybysz odbiera sakwę z monetami z rąk prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Wrzucane na szczęście do Strugi Toruńskiej monety wyłowione zostały dzisiaj, 22 października 2021 r. przez grupę dzieci z Torunia, Poznania, Koszalina i Wrocławia. Strzeżony przez Smoka przy ul. Przedzamcze skarb przekazany zostanie Stowarzyszeniu Dzieciom i Młodzieży Wędka.
 • Na zdjęciu:Samochody parkujące przy chodniu wzdłuż cmentarza św. Jerzego
  Drogi, Miasto
  W okresie Wszystkich Świętych obowiązywać będzie inna organizacja ruchu, umożliwiająca dojechanie do toruńskich cmentarzy i zaparkowanie w ich pobliżu.
 • nagrobek rodziny Langraf
  Miasto
  Po raz dziewiętnasty 1 listopada 2021 r. Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia organizują kwestę na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku celem zbiórki jest odnowa zabytkowego nagrobka rodziny Landgraf.
 • baner wydarzenia
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu po raz kolejny zostało regionalnym koordynatorem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Celem projektu jest promocja świadomego kształtowania ścieżki kariery, próbowania własnych sił w biznesie, racjonalnego i odpowiedzialnego rozwijania firmy. Znamy już pierwsze wydarzenia tegorocznego projektu, o kolejnych...
 • „Czas solidarności” – to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Sztuki Faktu, który odbędzie się 25-26 października 2021. Aby bezpiecznie kontynuować Festiwal nawet w czasie pandemii COVID-19, impreza przyjmie charakter hybrydowy.
 • W piątek 22 października 2021 roku utrzyma się w Toruniu silny wiatr.
 • Grupa mieszkańców partnerskiej Lejdy zgodnie z tradycją co roku odwiedza nasze miasto w okresie jesiennym. 21 października 2021 r. w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.
 • Od 1 lipca 2021 r. istnieje możliwość ubiegania się o przyznanie bonu na zasiedlenie w wysokości 9 000,00 zł finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
 • Rada Miasta Torunia przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021 i Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Torunia na lata 2021-2050. Miało to miejsce podczas 35. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbyła się w dniu 21 października 2021 r.
 • Wystawy Magdaleny Abakanowicz i innych rzeźbiarzy, a także grafik dziecięcych z całego świata dla miłośników kultury, 100. Rowerowa Masa Krytyczna i 38. Toruń Maraton dla aktywnych oraz wielka inauguracja sezonu siatkarskiego Aniołów Toruń dla kibiców – to tylko mała część propozycji weekendowych w Toruniu. 22-24 października 2021 r. na pewno nie...
 • Po raz 22. toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zorganizowała Międzynarodowe Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży. Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej odbyło się 21 października 2021 r.
 • Na stronie internetowej online.ecfcamerimage.pl oglądać można filmy poświęcone architekturze i architektom. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w ramach wydarzenia towarzyszącego wystawie podsumowującej konkurs na koncepcję architektoniczną ECFC prezentuje 4 filmy dokumentalne, składające się na przegląd filmów „Architektura w oku kamery /...