Pandemia w odwrocie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pandemia w odwrocie

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 08 marca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski mówi podczas konferencji, przed nim stoi wazon z żółtymi tulipanami

Wraz z nadchodzącym okresem wiosennym piąta fala pandemii wyraźnie spowalnia. Na COVID-19 choruje w naszym mieście nadal znaczna liczba osób, jednak jest ich nieporównanie mniej niż w poprzednim miesiącu. Szczegółowo o sytuacji epidemicznej w mieście mówił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Za nami trudny okres epidemiczny. W lutym stwierdzono kolejny rekord zakażeń od początku pandemii w naszym mieście – na COVID-19 zachorowało w Toruniu ponad sześć tysięcy czterysta osóbmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że najgorszy okres mamy za sobą. Na szczęście wskazują na to dane dzienne, gdzie obserwujemy wyraźną tendencję spadkową zakażeń.

Wykres - zakażenia koronawirusem miesięcznie 8.03.2022
Wykres - zakażenia koronawirusem dziennie 8/03/2022
Mimo że luty jest najkrótszym miesiącem roku, wykonano w nim najwięcej testów do rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2 – aż 21 029. W poprzednich miesiącach było to kolejno: 15 812 (grudzień 2021 r.) 19 643 (styczeń 2022 r.). W marcu liczba ta wynosi 4 288 (stan na 8.03)

W związku ze zmniejszającym się zainteresowaniem testowania, od tego tygodnia zmniejszyła się liczba punktów wykonujących wymazy RT-PCR w ramach NFZ w Toruniu. Od 7 marca 2022 r. test na koronawirusa można zrobić w jedenastu miejscach, a od najbliższej niedzieli (13 marca) w dziesięciu.

Legenda:

Znacznik w kolorze bordowym - punkty pobrań RT-PCR

znacznik fioletowy – punkty pobrań testów antygenowych

Omikron jest mutacją bardzo zaraźliwą, ale nie tak bardzo zjadliwą –duża liczba zakażeń nie powoduje znacznego wzrostu hospitalizacji pacjentów ani liczby zgonów. Osobami ciężko przechodzącymi COVID-19 zajmują się dwie placówki w naszym mieście: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika. Obecnie w miejskiej placówce (stan na 8.03) z 34 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 24 są zajęte. Na dzień dzisiejszy dwa łóżka respiratorowe z czterech dostępnych są wykorzystane.

Wykres - zgony miesięcznie 8/03/2022

Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 może zapobiec szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 321 859 szczepień, z czego 65 263 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 128 444 mieszkańców (64,67% wszystkich mieszkańców, 68,1% uprawnionych).


PRZYDATNE INFORMACJE


Fot. Angelika Jaworska-Osiak

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka
  Eko, Miasto
  Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjeciu: trzy zawodniczki na podium
  Miasto, Sport
  Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.