Pamiętamy o olimpijczyku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamiętamy o olimpijczyku

Miasto, Sport
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski składa wiązanke kwaitów na symbolicznym grobie hokeisty Józefa Stogowskiego

Józef Stogowski, torunianin, przedwojenny trzykrotny olimpijczyk, został upamiętniony na cmentarzu św. Jerzego.

Józef Stogowski, hokeista, którego imię nosi toruńskie lodowisko Tor-Tor zmarł 83 lata temu, 14 maja 1940 r. w wieku 41 lat. Został pochowany na cmentarzu św. Jerzego, jednak jego grób nie zachował się do dziś. Toruńskim społecznikom udało ustalić się, gdzie był on zlokalizowany, by zapewnić trwałe miejsce pamięci sportowca.

12 maja 2023 r. uroczyście odsłonięto kamień upamiętniający Józefa Stogowskiego, znajdujący się w miejscu, gdzie zgodnie ze wspomnieniami krewnych i przyjaciół, znajdował się grób.

- W najbliższą niedzielę 14 maja przypadnie 83. rocznica śmierci śp. Józefa Stogowskiego. Kto wie, czy nie był najsławniejszym sportowcem przedwojennego Torunia. Porusza nas jednak nie tyle to pośmiertne wspomnienie, co zdumiewający impuls odszukania po latach Jego zaginionego grobowca i ufundowania tego pamiątkowego kamienia. Było warto! Pamięć o sławnym olimpijczyku musi w Toruniu po prostu trwać - mówił prezydent Michał Zaleski. Jak wspomniał prezydent, Józef Stogowski zapisał się na kartach historii zarówno jako sportowiec, ale także jako obrońca wolnej Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej i kawaler Orderu Virtuti Militari.

W inicjatywę upamiętnienia Józefa Stogowskiego włączyli się: Stowarzyszenie Ognisko Miłośników Biegania TKKF Rekreacja, redakcja toruńskich „Nowości”, Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowego w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Okręgowy Związek Hokeja na Lodzie, Polski Komitet Olimpijski, toruńskie kluby koszykówki, siatkówki, żużla czy hokeja, toruńscy radni, na czele ze Sławomirem Kruszkowskim, a także duszpasterstwo parafii katedralnej Świętych Janów.

Józef Stogowski uznawany jest za najwybitniejszego sportowca przedwojennego Torunia. Urodził się w naszym mieście 27 listopada 1899 r., tu także zmarł 14 maja 1940 r. Choć był także piłkarzem, lekkoatletą, tenisistą, to znany jest przede wszystkim jako hokeista. Wychowanek toruńskiego klubu SC Vistula Thorn, w 1922 przeszedł do TKS Toruń, gdzie oprócz piłki nożnej zajął się także hokejem na lodzie. W grudniu 1928 przeszedł do Polonii Warszawa, wystąpił jednak tylko w jednym meczu ligowym w 1929. W barwach TKS zdobył brązowy medal mistrzostw Polski w 1928. Po rozwiązaniu sekcji hokejowej w TKS, w grudniu 1933 został zawodnikiem poznańskiego AZS Poznań, w którym grał do końca swej kariery sportowej, ale stale mieszkał w Toruniu.

W latach 1927-1938 rozegrał 70 spotkań w hokejowej reprezentacji Polski na pozycji bramkarza, sześciokrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Świata i czterokrotnie w Mistrzostwach Europy. Trzy razy startował w igrzyskach olimpijskich: w Sankt Moritz w 1928 r., w Lake Placid w 1932 r., w Garmisch-Partenkirchen w 1936 r., w tych drugich pełniąc zaszczytną rolę chorążego polskiej ekipy podczas ceremonii otwarcia. W 1931 zajął 8. miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski. Jak wspominał krewny olimpiczyka, Eryk Stogowski, kolejne pokolenia w rodzinie podzielają pasję sportową, choć nie uprawiają hokeja, ale za to głównie sporty wodne, wioślarstwo czy żeglarstwo.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.