Pamiętamy o nauczycielach | www.torun.pl

Pamiętamy o nauczycielach | www.torun.pl

Miasto
Data publikacji: 14 października 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski - w maseczce - wręcza list gratulacyjny nauczycielce

W dniu 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyło się spotkanie w Dworze Artusa, podczas którego prezydent Michał Zaleski przekazał nagrody wyróżniającym się toruńskim pedagogom.

- Bardzo dziękuję, że przyjęliście Państwo to zaproszenie. Mimo ograniczeń i obaw jesteście tutaj, powiedzieliście sobie – przecież tworzymy wspólnotę ludzi przekonanych, że to co najważniejsze i najbardziej wartościowe z nas przechodzi do tych młodszych. To bardzo ważne i wzruszające – zwrócił się do zebranych osób prezydent Michał Zaleski. Prezydent podziękował wszystkim związanym z edukacją za poświęcenie w czasie epidemii, za odwagę i odpowiedzialność w działaniu. - Nagle i na nowo zrozumieliśmy wartość takich zachowań, jak odpowiedzialność za innych, pomoc w potrzebie czy rezygnacja z własnych aspiracji. My również przejęliśmy te postawy w swoich domach od naszych rodziców, ale najmocniej utrwaliliśmy je w szkolnych latach pod wpływem swoich wychowawców i nauczycieli.
 
Jak co roku w Dniu Edukacji Narodowej wręczone zostały Nagrody Prezydenta dla wyróżniających się pedagogów. W roku 2020 Prezydent przyznał 95 nagród. Wysokość nagrody indywidualnej wynosi 4500 zł.

Z okazji swego święta toruńscy pedagodzy otrzymali także odznaczenia przyznawane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Srebrny i Brązowe Krzyże Zasługi, złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej, a także Nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Z kolei Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznał wyróżnienia w Konkursie „Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji” oraz nagrodami uhonorował pedagogów także Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

Minister Edukacji Narodowej w roku 2020 przyznał tytuł Honorowego Profesora Oświaty pani Longinie Borkowicz z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

Przejdź do listy osób nagrodzonych w roku 2020

Nagrody PMT dla Prezydenta Miasta Torunia nauczycieli są przyznawane każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zgodnie z uchwałą Nr 506/09 Rady Miasta Torunia z dnia  5 marca 2009 r. w sprawie trybu i kryteriów przyznawania nagród dla nauczycieli (zmienionej uchwałą nr 611/17 z dnia 20 lipca 2017 r.), wnioski o przyznanie Nagrody Prezydenta dla nauczycieli składane są do Prezydenta Miasta Torunia, za pośrednictwem Wydziału Edukacji, w terminie do dnia 31 sierpnia każdego roku. Z takim wnioskiem może wystąpić dyrektor - dla nauczyciela bądź dyrektor Wydziału Edukacji  - dla dyrektora szkoły lub placówki. Nagroda może być przyznana nauczycielowi lub zespołowi nauczycieli, który posiada najwyższą ocenę pracy oraz legitymuje się znaczącymi osiągnięciami w pracy dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej,  zgodnie z kryteriami zawartymi w uchwale

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.