Pamiętajmy o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów

Drogi, Miasto
Data publikacji: 22 marca 2023
Autor: Marcin Pryka
Przejście dla pieszych z uczestnikami ruchu, pieszymi i rowerzystami

Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!

Mieszkańcy Torunia coraz chętniej przesiadają się z samochodów na rowery. Ze ścieżek rowerowych korzystają całe rodziny, najmłodsi i seniorzy. Dlatego rozwój infrastruktury rowerowej i promowanie zdrowego trybu życia są jednym z priorytetów na liście miejskich przedsięwzięć. Do inwestowania w tę infrastrukturę skłania nas zarówno intensywny ruch samochodowy, jak i szybko rosnąca liczba aktywnych rowerzystów. W mieście istnieje obecnie ok. 140 km infrastruktury rowerowej.

Bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o rowerzystów, jest zachowanie bezpieczeństwa na drogach. Na bezpieczeństwo wpływ ma wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów, przede wszystkim respektowanie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji. Równie istotne są zachowania innych uczestników ruchu wobec rowerzystów.

Policjanci z toruńskiej drogówki apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w pobliżu oznakowanych przejść i przejazdów rowerowych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Nie chronią ich żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne. Funkcjonariusze o rozwagę proszą również pieszych, aby zwracali uwagę na to, co się dzieje na drodze, zamiast spoglądać w telefon komórkowy. By nie wchodzili na „pasy” bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, zwracali uwagę na sygnalizację świetlną oraz nie przebiegali przez jezdnię.

Przypominamy o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych, jednak zachęcamy do używania ich wszędzie, gdzie widoczność jest zmniejszona.

Warto podkreślić, że w celu poprawy bezpieczeństwa, od 2017 roku miasto Toruń realizuje Program Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych i Rowerzystów. W ramach programu podjęto szereg działań, które obejmują modernizację lub doposażenie przejść, w miejscach o dużym natężeniu ruchu, montaż kocich oczek, wyniesionych przejść dla pieszych, aktywnych znaków na przejściach dla pieszych. Zamontowano sygnalizacje w miejscach, gdzie natężenie ruchu pieszego w ostatnim czasie znacząco wzrosło. Poprawiono widoczność przejazdów dla rowerzystów poprzez grubowarstwowe oznakowanie poziome i ich doświetlenie.

Tylko w 2022 r. zrealizowano szereg inwestycji poprawiających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Na przejściu dla pieszych na Trasie Prezydenta Raczkiewicza, przy skrzyżowaniu z ul. Małachowskiego zamontowano sygnalizację świetlną. Dokonano korekty w oprogramowaniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Łódzka-Kniaziewicza-Strzałowa, w celu bezpiecznego przemieszczania się pieszych przez ul. Łódzką.

Droga Starotoruńska w okolicach kościoła i znajdującej się tam uczelni wyższej, ulica Podgórna przy skrzyżowaniu z ulicą Ogrodową i ul. Fałata 41- to miejsca w których w minionym roku zamontowano wyniesione przejścia dla pieszych. Takie przejście łączy zalety progu zwalniającego i przejścia dla pieszych w jednym. Dzięki zastosowaniu elementów odblaskowych jest dobrze widoczne przez kierowców zarówno w dzień, jak i w nocy i zmusza ich do fizycznego ograniczenia prędkości. Z kolei przy ul. Kosynierów Kościuszkowskich na wysokości ulicy Witosa, w pobliżu szkoły, zamontowano próg zwalniający.

W tym roku w ramach realizowanego przez miasto Programu Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych i Rowerzystów kontynuowane jest doświetlanie przejść dla pieszych. Dodatkowe lampy zamontowano na przejściach: Kosynierów Kościuszkowskich- Kolankowskiego, Konstytucji 3 Maja (w okolicy kościoła) i na przejściu Szosa Chełmińska-Jelenia. Widoczność poprawiła się także na dwóch przejściach, zlokalizowanych na placu Honorowych Dawców Krwi.

W 2023 r. w ramach Programu Poprawy Bezpieczeństwa zostaną zrealizowane następujące zadania:

  • budowa rond (Włocławska/Łódzka, Przy Skarpie/Konstytucji 3 Maja, Niesiołowskiego- Buszczyńskich, Bukowa-Buszczyńskich, Grudziądzka-PCK)
  • budowa wyniesionych skrzyżowań (Krasińskiego/Reymonta, Podgórna/Wiązowa,
  • przebudowa skrzyżowania ul. Szosa Lubicka/Płocka
  • wyniesione przejście dla pieszych przy SP nr 17
  • wyniesione przejście dla pieszych Konstytucji 3-go Maja na wysokości kościoła Paulinów
  • wyniesione przejście dla pieszych przy ul. Koniuchy na wysokości cmentarza
  • budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Łódzka/Okólna
  • kontynuacja doświetlenia przejść dla pieszych ( w tym roku dostawimy 20 lamp)

W tegorocznym programie miasto zaplanowało zlecenie opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy ronda na skrzyżowaniach: Polna-Legionów, Watzenrodego i Hubego.

Kompendium wiedzy dla rowerzystów w Toruniu znajdziemy pod linkiem: https://mzd.torun.pl/rowerem-po-toruniu/

Zdj. adobestock

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.