www.torun.pl

Pamięci Wandy Szuman

Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

1 grudnia 1994 roku zmarła Wanda Szuman, działaczka społeczna, pedagożka i Honorowa Obywatelska Torunia. Na dwa dni przed rocznicą śmierci torunianki zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz i przewodniczący rady miasta Marcin Czyżniewski złożyli kwiaty na jej grobie na cmentarzu św. Jerzego.

Wanda Szuman była pionierką pedagogiki specjalnej, współtworzyła w Toruniu struktury Polskiego Czerwonego Krzyża. 29 listopada, na dwa dni przed rocznicą śmierci Honorowej Obywatelski Torunia złożono kwiaty na jej grobie.

- W trudnych czasach potrafiła połączyć szlachetną postawę z udzielaniem wsparcia i pomocy. Sam fakt o tym, że pracowała tak długo świadczy o jej ogromnym poświęceniu i zaangażowaniuprzyznaje Andrzej Rakowicz, zastępca prezydenta Torunia.

Wanda Szuman urodziła się w 1890 roku, całe swoje życie poświęciła działalności na rzecz drugiego człowieka. Zmarła w 1994 roku, mając 104 lata.

- Cała swoje długie życie poświęciła potrzebującym, słabym, dzieciom i sierotą. Jest on dla nas wzorem, pamiętamy o niej i o całej rodzinie Szumanów, których życie napełniają nas dumąprzypomina Marcin Czyżniewski, przewodniczący rady miasta.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.