Pamięci Sybiraków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamięci Sybiraków

Miasto
Data publikacji: 16 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Dwóch żołnierzy pełni wartę przy tablicy Matki Polki Sybiraczki

Kwiaty złożone pod tablicą Matki Polki Sybiraczki pokazują, że mieszkańcy Torunia pamiętają o tragicznych losach tysięcy Polaków, którzy po wybuchu II wojny światowej zostali wywiezieni na daleką Syberię.

W Toruniu uroczystości z okazji Światowego Dnia Sybiraka odbyły się w dniu 16 września 2020 r. Rozpoczęły się mszą św. w intencji zmarłych i pomordowanych Sybiraków oraz ich rodzin, odprawioną w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. Następnie złożono kwiaty pod tablicą Matki Polki Sybiraczki. - Tym dorocznym, wrześniowym wspomnieniem wzmacniamy naszą pamięć o Sybirakach związanych zwłaszcza z Toruniem i ziemią toruńską. To wielka zasługa całego środowiska skupionego w toruńskim oddziale Związku Sybiraków. Serdecznie tego Państwu gratuluję i bardzo dziękuję za to, że wobec całego Torunia przywołujemy w tym miejscu przejmujące doznania polskich zesłańców – zwłaszcza wobec młodego pokoleniapowiedział prezydent Michał Zaleski.

Prezydent Michał Zaleski był też jednym z odznaczonych tego dnia medalem Pro Patria. Odznaczenie to przyznawane jest przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobom i instytucjom „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".

Światowy Dzień Sybiraka, obchodzony w rocznicę sowieckiego ataku na Polskę 17 września 1939 r., upamiętnia tragiczne losy tysięcy Polaków wywiezionych po wybuchu II wojny światowej w odludne rejony Rosji. W surowych, nieludzkich warunkach dalekiej Syberii wielu z nich zmarło, a ci, którym udało się przetrwać i powrócić do kraju, przypłaciło lata zesłania utratą zdrowia i tragicznymi wspomnieniami. Przez lata peerelowskiej propagandy próbowano zatrzeć pamięć o Sybirakach. Dopiero w latach 90. XX wieku, po przemianach ustrojowych w Polsce, zesłańcy i ich potomkowie zaczęli obchodzić 17 września jako swoje święto, a w 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił oficjalnie 17 września Dniem Sybiraka.

Organizatorem corocznych toruńskich obchodów jest Związek Sybiraków Oddział i Koło Toruń. Patronat nad uroczystością objął Prezydent Miasta Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.