Pamięci profesora Jeśmanowicza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamięci profesora Jeśmanowicza

Sport
Data publikacji: 02 grudnia 2009
Autor: admin_vobacom

W tym roku mija 20 lat od śmierci prof. Leona Jeśmanowicza, urodzonego na Wileńszczyźnie znakomitego matematyka, przez 43 lata związanego z uniwersytetem w Toruniu. 2 grudnia 2009 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki została otwarta poświęcona mu wystawa.

Ekspozycja w foyer gmachu Wydziału Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina 12-18 prezentuje bogatą kolekcje pamiątek po prof. Leonie Jeśmanowiczu z Archiwum UMK. Są na niej pokazane różne aspekty życia i działalności Profesora: dzieciństwo i młodość w Wilnie, postacie z UMK, kształcenie i popularyzacja matematyki oraz praca i działalność w okresie toruńskim.

Szczególną atrakcją wystawy są rysunki i wiersze Profesora. Był on bowiem nie tylko świetnym matematykiem i wykładowcą, lecz także uzdolnionym rysownikiem, karykaturzystą i poetą. Na wystawie można oglądać dowcipne portrety wielu toruńskich naukowców, wiersze, zdjęcia oraz wiele innych pamiątek. Ekspozycja czynna będzie do 15 stycznia 2010 r.

Profesora wspominało liczne grono przyjaciół,
współpracowników i uczniów oraz jego krewni

Obecny na uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał na ręce prorektora Witolda Karaszewskiego ufundowaną przez miasto marmurową tablicę poświęconą prof. Jeśmanowiczowi. Zawiśnie ona w jednym z gmachów Wydziału Matematyki i Informatyki. Miasto wsparło też wydanie książki "Leon Jeśmanowicz (1914-1989) we wspomnieniach współpracowników i przyjaciół", opracowanej przez Helenę Maniakowską.

 

Prof. Leon Jeśmanowicz urodził się w roku 1914 na Wileńszczyźnie. W latach 1933-37 studiował na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Przez pierwsze dwa lata równolegle z matematyką studiował rysunek na Wydziale Sztuk Pięknych. W 1945 roku jako repatriant opuścił Wilno i podjął pracę w Katedrze Matematyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od roku 1946 zamieszkał na stałe w Toruniu. Do śmierci w 1989 roku był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. był dziekanem i prodziekanem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Był długoletnim prezesem Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego i członkiem Zarządu Głównego. Główną dziedziną jego zainteresowań naukowych była teoria sumowalności. Dużą część swojej działalności dydaktycznej poświęcał uzdolnionej młodzieży szkolnej. Popularyzował ideę olimpiad matematycznych, w IV LO w Toruniu zorganizował pierwszą w Polsce uniwersytecką klasę matematyczną, był współorganizatorem konkursu matematycznego Liga Zadaniowa, prowadził także zajęcia międzyszkolnych kół matematycznych.

Goście uroczystości obejrzeli krótki film
archiwalny z udziałem prof. Jeśmanowicza

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...