www.torun.pl

Pamięci profesora Jeśmanowicza

Sport
Data publikacji: 02 grudnia 2009
Autor: admin_vobacom

W tym roku mija 20 lat od śmierci prof. Leona Jeśmanowicza, urodzonego na Wileńszczyźnie znakomitego matematyka, przez 43 lata związanego z uniwersytetem w Toruniu. 2 grudnia 2009 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki została otwarta poświęcona mu wystawa.

Ekspozycja w foyer gmachu Wydziału Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina 12-18 prezentuje bogatą kolekcje pamiątek po prof. Leonie Jeśmanowiczu z Archiwum UMK. Są na niej pokazane różne aspekty życia i działalności Profesora: dzieciństwo i młodość w Wilnie, postacie z UMK, kształcenie i popularyzacja matematyki oraz praca i działalność w okresie toruńskim.

Szczególną atrakcją wystawy są rysunki i wiersze Profesora. Był on bowiem nie tylko świetnym matematykiem i wykładowcą, lecz także uzdolnionym rysownikiem, karykaturzystą i poetą. Na wystawie można oglądać dowcipne portrety wielu toruńskich naukowców, wiersze, zdjęcia oraz wiele innych pamiątek. Ekspozycja czynna będzie do 15 stycznia 2010 r.

Profesora wspominało liczne grono przyjaciół,
współpracowników i uczniów oraz jego krewni

Obecny na uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał na ręce prorektora Witolda Karaszewskiego ufundowaną przez miasto marmurową tablicę poświęconą prof. Jeśmanowiczowi. Zawiśnie ona w jednym z gmachów Wydziału Matematyki i Informatyki. Miasto wsparło też wydanie książki "Leon Jeśmanowicz (1914-1989) we wspomnieniach współpracowników i przyjaciół", opracowanej przez Helenę Maniakowską.

 

Prof. Leon Jeśmanowicz urodził się w roku 1914 na Wileńszczyźnie. W latach 1933-37 studiował na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Przez pierwsze dwa lata równolegle z matematyką studiował rysunek na Wydziale Sztuk Pięknych. W 1945 roku jako repatriant opuścił Wilno i podjął pracę w Katedrze Matematyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od roku 1946 zamieszkał na stałe w Toruniu. Do śmierci w 1989 roku był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. był dziekanem i prodziekanem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Był długoletnim prezesem Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego i członkiem Zarządu Głównego. Główną dziedziną jego zainteresowań naukowych była teoria sumowalności. Dużą część swojej działalności dydaktycznej poświęcał uzdolnionej młodzieży szkolnej. Popularyzował ideę olimpiad matematycznych, w IV LO w Toruniu zorganizował pierwszą w Polsce uniwersytecką klasę matematyczną, był współorganizatorem konkursu matematycznego Liga Zadaniowa, prowadził także zajęcia międzyszkolnych kół matematycznych.

Goście uroczystości obejrzeli krótki film
archiwalny z udziałem prof. Jeśmanowicza

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.
 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto, Sport
  Blisko 100 osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Toruńskiego Sportu. Uczestnicy na trasie poznali gości specjalnych wydarzenia m.in. legendę czarnego sportu Jana Ząbika, współtwórcę sukcesów lekkoatletów i koszykarzy Rajmunda Jagodzińskiego, czy prezesa TKKF Toruń i znawcę historii toruńskiego sportu Ryszarda Kowalskiego.
 • Miasto, Sport
  Dwudziestu czterech młodych żużlowców wystartowało w sobotę 20 lipca 2019 r. na Motoarenie w zawodach European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji oraz CHR PLAZA zapraszają w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • W ramach Sportowego Lata w Toruniu na basenach letnich na Bydgoskim Przedmieściu 19 lipca 2019 r. odbyła się rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Stowarzyszenie GOSPORT!
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Inauguracja piłkarskiej II Ligi zbliża się wielkimi krokami. W stawce osiemnastu drużyn nie zabraknie Elany Toruń, która w poprzednim sezonie była bardzo bliska awansu do Nice I Ligi. 20 lipca 2019 roku żółto-niebiescy zaprezentowali się kibicom. Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Daneckiego odbył się także coroczny turniej Mucha Cup oraz mecz...
 • Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru toruńskiej starowki wraz z otoczeniem. Dokument ten ustala m.in.: jakie są zasady zagospodarowania na konkretnych obszarach, jakie jest przeznaczenie terenów, na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany...
 • Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.