www.torun.pl

Pamięci profesora Jeśmanowicza

Sport
Data publikacji: 02 grudnia 2009
Autor: admin_vobacom

W tym roku mija 20 lat od śmierci prof. Leona Jeśmanowicza, urodzonego na Wileńszczyźnie znakomitego matematyka, przez 43 lata związanego z uniwersytetem w Toruniu. 2 grudnia 2009 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki została otwarta poświęcona mu wystawa.

Ekspozycja w foyer gmachu Wydziału Matematyki i Informatyki przy ul. Chopina 12-18 prezentuje bogatą kolekcje pamiątek po prof. Leonie Jeśmanowiczu z Archiwum UMK. Są na niej pokazane różne aspekty życia i działalności Profesora: dzieciństwo i młodość w Wilnie, postacie z UMK, kształcenie i popularyzacja matematyki oraz praca i działalność w okresie toruńskim.

Szczególną atrakcją wystawy są rysunki i wiersze Profesora. Był on bowiem nie tylko świetnym matematykiem i wykładowcą, lecz także uzdolnionym rysownikiem, karykaturzystą i poetą. Na wystawie można oglądać dowcipne portrety wielu toruńskich naukowców, wiersze, zdjęcia oraz wiele innych pamiątek. Ekspozycja czynna będzie do 15 stycznia 2010 r.

Profesora wspominało liczne grono przyjaciół,
współpracowników i uczniów oraz jego krewni

Obecny na uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał na ręce prorektora Witolda Karaszewskiego ufundowaną przez miasto marmurową tablicę poświęconą prof. Jeśmanowiczowi. Zawiśnie ona w jednym z gmachów Wydziału Matematyki i Informatyki. Miasto wsparło też wydanie książki "Leon Jeśmanowicz (1914-1989) we wspomnieniach współpracowników i przyjaciół", opracowanej przez Helenę Maniakowską.

 

Prof. Leon Jeśmanowicz urodził się w roku 1914 na Wileńszczyźnie. W latach 1933-37 studiował na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Przez pierwsze dwa lata równolegle z matematyką studiował rysunek na Wydziale Sztuk Pięknych. W 1945 roku jako repatriant opuścił Wilno i podjął pracę w Katedrze Matematyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od roku 1946 zamieszkał na stałe w Toruniu. Do śmierci w 1989 roku był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. był dziekanem i prodziekanem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Był długoletnim prezesem Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego i członkiem Zarządu Głównego. Główną dziedziną jego zainteresowań naukowych była teoria sumowalności. Dużą część swojej działalności dydaktycznej poświęcał uzdolnionej młodzieży szkolnej. Popularyzował ideę olimpiad matematycznych, w IV LO w Toruniu zorganizował pierwszą w Polsce uniwersytecką klasę matematyczną, był współorganizatorem konkursu matematycznego Liga Zadaniowa, prowadził także zajęcia międzyszkolnych kół matematycznych.

Goście uroczystości obejrzeli krótki film
archiwalny z udziałem prof. Jeśmanowicza

Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.