Pamięci prof. gen. Elżbiety Zawackiej | www.torun.pl

Pamięci prof. gen. Elżbiety Zawackiej

Miasto
Data publikacji: 08 stycznia 2021
Autor: Małgorzata Litwin

10 stycznia 2021 r. mija 12. rocznica śmierci prof. gen. Elżbiety Zawackiej. Z tej okazji 8 stycznia 2021 r. delegacje miasta Torunia i fundacji Jej imienia złożyły kwiaty na grobie Honorowej Obywatelki Torunia. 

W rocznicowym spotkaniu na cmentarzu św. Jerzego wzięli udział prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz przedstawiciele Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej na czele z prezes zarządu Dorotą Zawacką-Wakarecy i przewodniczącym Rady Fundacji Janem Wyrowińskim. Złożenie kwiatów odbyło się w uroczystej asyście wojskowej żołnierzy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, noszącej imię gen. Zawackiej.

W niedzielę 10 stycznia o godz. 17.00 w Kościele Garnizonowym na Pl. Św. Katarzyny zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Pani Generał.

Warto dodać, że Szkoła Podstawowa  nr 10 w Toruniu zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Historyczno-Plastyczny pt. "Generał Elżbieta Zawacka – dzień z życia Bohaterki", objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Konkurs jest skierowany do uczniów klas  4-8 z toruńskich szkół podstawowych. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A3, w dowolnej technice (akwarela, kredki, wycinanka, mozaika, szkic, technika komputerowa, etc.) przedstawiającej wybrany fragment z życia generał Elżbiety Zawackiej.

Pracę należy składać do 5.02.2021 r. na adres: sp10@sp10.torun.pl (tytuł e-maila: „Praca na konkurs plastyczny”), w siedzibie SP nr 10 w Toruniu (ul. Bażyńskich 30/36) lub wysłać pocztą na adres szkoły. Serdecznie zachęcamy miłośników historii i plastyki do udziału!

Pobierz regulamin Międzyszkolnego konkursu "Generał Elżbieta Zawacka - dzień z życia bohaterki" (pdf)

Fot. Wojtek SzabelskiNajczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.