Pamięci pomordowanych zakonnic i duchownych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamięci pomordowanych zakonnic i duchownych

Miasto
Data publikacji: 17 maja 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Goście uroczystości zgromadzeni wokół monumentu

W Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939  w Toruniu został odsłonięty pomnik upamiętniający pomordowanych w czasie wojny duchownych, zakonników i siostry zakonne różnych wyznań.

Uroczystość odbyła się 17 maja 2021 r., w przeddzień 101. rocznicy urodzin patrona województwa św. Jana Pawła II, wielkiego rzecznika i propagatora idei ekumenizmu. Podczas swoich licznych wizyt duszpasterskich na całym świecie Ojciec Święty modlił się za ofiary męczeństwa, bez względu na ich narodowość i wyznanie.

W tym ekumenicznym duchu zgromadzili się uczestnicy poniedziałkowych uroczystości w Toruniu, wśród nich: ks. biskup Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej i administrator diecezji bydgoskiej wraz z księżmi z toruńskich parafii staromiejskich, ksiądz Mikołaj Hajduczenia z parafii prawosławnej, a także siostry elżbietanki z przełożoną prowincji siostrą Katarzyną Pawlak. Obecni byli fundator pomnika - marszałek województwa Piotr Całbecki oraz autor monumentu, toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz. Miasto Toruń reprezentowali na uroczystości zastępca prezydenta Paweł Gulewski wraz z radnymi Wojciechem Klabunem i Maciejem Krużewskim. Wydarzeniu towarzyszył także poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu.

Po krótkim nabożeństwie majowym i inscenizacji historycznej w wykonaniu harcerzy z Hufca ZHP Toruń dokonano odsłonięcia i poświęcenia monumentu.

- Niech pomnik, który dziś poświęcimy, będzie wyrazem tego, że powinniśmy żyć ze sobą w pokoju i szanować się nawzajem, szukając wspólnej drogipowiedział podczas uroczystości marszałek Piotr Całbecki.

Jesienią 1939 hitlerowcy dokonali na Pomorzu masowych aresztowań i egzekucji wśród ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w walkę o polskość. Szacuje się, że śmierć poniosło wówczas ok. 30 tys. osób. Wiele z nich spoczywa w lasach toruńskiej Barbarki. Jak przypomniał ks. Biskup Wiesław Śmiegiel, druga wojna światowa przyniosła zagładę prawie połowy duchowieństwa pomorskich diecezji i zgromadzeń zakonnych.

- Jesteśmy tu dziś, żeby wyciągać wnioski, po to, abyśmy sobie uświadomili, że każdy konflikt, każda wojna i każda nienawiść do drugiego człowieka prowadzi do upadkupowiedział biskup Wiesław Śmigiel.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.