Pamięci ofiar zbrodni na Barbarce | www.torun.pl

Pamięci ofiar zbrodni na Barbarce

Miasto
Data publikacji: 28 października 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Rocznica pierwszych straceń na Barabrce

28 października w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce zorganizowano uroczystość patriotyczną z okazji 79. rocznicy pierwszych straceń przeprowadzonych w tym miejscu przez okupantów niemieckich jesienią 1939 roku. Poprzedziła ją msza święta, której przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigieł.

Msza święta rozpoczęła się o godz. 13. Po niej rozpoczęły się oficjalne uroczystości patriotyczne. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, kombatanci i rodziny ofiar zbrodni niemieckiej z 1939 roku. Kwiaty pod pomnikiem pomordowanych złożył m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Nigdy nie pojmiemy bezsensu tej zbrodni i łatwości jej dokonania. Tak jak nie pojmiemy nienawiści rasistowskiej i akceptacji tych nieludzkich zachowań przez niemiecką administrację cywilną, kierowaną przez Franza Jakoba, będącego wcześniej nadburmistrzem niemieckiego miasta Fűrth. Ale od wielu już lat, a właściwie od zawsze, przychodzimy tu ze słowami nieukojonej boleści i z potrzeby otarcia łez z oczu tych, którzy tu wciąż płaczą. Milczymy nad tą ziemią śmierci. Tu zapalamy ogień pamięci, tu modlimy się za ofiary Barbarki, okazujemy im honory wojskowe i tu pokazujemy wartość pokoju dziewczętom i chłopcom z Torunia i okolic - mówił do zgromadzonych prezydent Michał Zaleski.

Egzekucje w podtoruńskim lesie były elementem akcji „Inteligencja”, w ramach której jesienią 1939 roku hitlerowcy zabili co najmniej 600 osób. W tegorocznych uroczystościach upamiętniających ofiary tej zbrodni wzięła udział także delegacja z niemieckiego miasta Fűrth, która gości w Toruniu.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu bukiety kwiatów i upominki dla jubilatów
  Miasto
  21 par małżeńskich odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Odznaczenia wręczył prezydent Torunia podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim w dniu 3 sierpnia 2021 r.
 • Na zdjęciu pielęgniarka szczepi mężczyznę w restauracji
  Koronawirus, Miasto
  Kilkunastu pracowników restauracji „Chleb i Wino” zostało zaszczepionych dzisiaj w miejscu swojej pracy. W ten sposób zainicjowana została pilotażowa akcja szczepienna w toruńskiej gastronomii i hotelarstwie.
 • Na zdjęciu widać salę klasową, puste ławki i krzesła, z przodu na ścianie wisi tablica
  Miasto
  We wtorek 3 sierpnia 2021 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2021/2022 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Na zdjęciu mecz piłki nożnej
  Miasto, Sport
  Prezydent Miasta Torunia ogłosił otwarty konkurs ofert na wykonanie zadań Gminy Miasta Toruń w zakresie rozwoju sportu.
 • Grafika Toruńskiej Platformy Startowej
  Biznes, Miasto
  Toruńska Platforma Startowa to projekt, który zachęca do podejmowania działań zmierzających do tworzenia własnej firmy.
 • Tereny zalesione na os. Jar
  Eko, Miasto
  W rankingu przeprowadzonym przez portal GetHome.pl Toruń znalazł się w czołówce dużych miast polskich, w których znaczną część zajmują tereny zieleni.
 • 4 sierpnia 2021 r. wyruszy z Torunia 43. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa ponownie odbędzie się w formie sztafety.
 • Piąta edycja Wielkiej Koszykarskiej Fety u Kopernika odbyła się na Błoniach Nadwiślańskich w weekend 31 lipca i 1 sierpnia 2021 r.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (26 lipca - 1 sierpnia) potwierdzono 5 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
 • Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend sierpnia.
 • 1 sierpnia 2021 r. w Toruniu, jak w całej Polsce, symboliczny dźwięk syren w godzinę "W" dał znak do rozpoczęcia apelu z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • W związku ze spodziewanymi 1/2 sierpnia 2021 r. burzami i ulewami Wisła oraz inne cieki wodne mogą osiągnąć stany wysokie. Możliwe są lokalne podtopienia!
 • Od 28 lipca 2021 r. w Toruniu nazwa "Katarzynka" kojarzyć się będzie nie tylko ze słynnym piernikiem, ale przede wszystkim z wioślarką Katarzyną Zillmann, która tego dnia wraz z Agnieszką Kobus-Zawojską, Marią Sajdak, Martą Wieliczko wywalczyła srebro olimpijskie w czwórce podwójnej.
 • Znamy laureatów konkursu fotograficznego "Zielone kreacje Torunia". Ogłoszony przez Prezydenta Miasta Torunia konkurs zwraca uwagę na urokliwe zakątki toruńskiej zieleni.