www.torun.pl

Pamięci ofiar zbrodni na Barbarce

Miasto
Data publikacji: 28 października 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Rocznica pierwszych straceń na Barabrce

28 października w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce zorganizowano uroczystość patriotyczną z okazji 79. rocznicy pierwszych straceń przeprowadzonych w tym miejscu przez okupantów niemieckich jesienią 1939 roku. Poprzedziła ją msza święta, której przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigieł.

Msza święta rozpoczęła się o godz. 13. Po niej rozpoczęły się oficjalne uroczystości patriotyczne. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, kombatanci i rodziny ofiar zbrodni niemieckiej z 1939 roku. Kwiaty pod pomnikiem pomordowanych złożył m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Nigdy nie pojmiemy bezsensu tej zbrodni i łatwości jej dokonania. Tak jak nie pojmiemy nienawiści rasistowskiej i akceptacji tych nieludzkich zachowań przez niemiecką administrację cywilną, kierowaną przez Franza Jakoba, będącego wcześniej nadburmistrzem niemieckiego miasta Fűrth. Ale od wielu już lat, a właściwie od zawsze, przychodzimy tu ze słowami nieukojonej boleści i z potrzeby otarcia łez z oczu tych, którzy tu wciąż płaczą. Milczymy nad tą ziemią śmierci. Tu zapalamy ogień pamięci, tu modlimy się za ofiary Barbarki, okazujemy im honory wojskowe i tu pokazujemy wartość pokoju dziewczętom i chłopcom z Torunia i okolic - mówił do zgromadzonych prezydent Michał Zaleski.

Egzekucje w podtoruńskim lesie były elementem akcji „Inteligencja”, w ramach której jesienią 1939 roku hitlerowcy zabili co najmniej 600 osób. W tegorocznych uroczystościach upamiętniających ofiary tej zbrodni wzięła udział także delegacja z niemieckiego miasta Fűrth, która gości w Toruniu.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.