www.torun.pl

Pamięci ofiar zbrodni na Barbarce

Miasto
Data publikacji: 28 października 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Rocznica pierwszych straceń na Barabrce

28 października w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce zorganizowano uroczystość patriotyczną z okazji 79. rocznicy pierwszych straceń przeprowadzonych w tym miejscu przez okupantów niemieckich jesienią 1939 roku. Poprzedziła ją msza święta, której przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigieł.

Msza święta rozpoczęła się o godz. 13. Po niej rozpoczęły się oficjalne uroczystości patriotyczne. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, kombatanci i rodziny ofiar zbrodni niemieckiej z 1939 roku. Kwiaty pod pomnikiem pomordowanych złożył m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Nigdy nie pojmiemy bezsensu tej zbrodni i łatwości jej dokonania. Tak jak nie pojmiemy nienawiści rasistowskiej i akceptacji tych nieludzkich zachowań przez niemiecką administrację cywilną, kierowaną przez Franza Jakoba, będącego wcześniej nadburmistrzem niemieckiego miasta Fűrth. Ale od wielu już lat, a właściwie od zawsze, przychodzimy tu ze słowami nieukojonej boleści i z potrzeby otarcia łez z oczu tych, którzy tu wciąż płaczą. Milczymy nad tą ziemią śmierci. Tu zapalamy ogień pamięci, tu modlimy się za ofiary Barbarki, okazujemy im honory wojskowe i tu pokazujemy wartość pokoju dziewczętom i chłopcom z Torunia i okolic - mówił do zgromadzonych prezydent Michał Zaleski.

Egzekucje w podtoruńskim lesie były elementem akcji „Inteligencja”, w ramach której jesienią 1939 roku hitlerowcy zabili co najmniej 600 osób. W tegorocznych uroczystościach upamiętniających ofiary tej zbrodni wzięła udział także delegacja z niemieckiego miasta Fűrth, która gości w Toruniu.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Kultura, Miasto
  8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • 14 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Wśród gości specjalnych był między innymi wicepremier Jacek Sasin.
 • 14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktwm kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.