www.torun.pl

Pamięci ofiar zbrodni na Barbarce

Miasto
Data publikacji: 28 października 2018
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Rocznica pierwszych straceń na Barabrce

28 października w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce zorganizowano uroczystość patriotyczną z okazji 79. rocznicy pierwszych straceń przeprowadzonych w tym miejscu przez okupantów niemieckich jesienią 1939 roku. Poprzedziła ją msza święta, której przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigieł.

Msza święta rozpoczęła się o godz. 13. Po niej rozpoczęły się oficjalne uroczystości patriotyczne. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, kombatanci i rodziny ofiar zbrodni niemieckiej z 1939 roku. Kwiaty pod pomnikiem pomordowanych złożył m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Nigdy nie pojmiemy bezsensu tej zbrodni i łatwości jej dokonania. Tak jak nie pojmiemy nienawiści rasistowskiej i akceptacji tych nieludzkich zachowań przez niemiecką administrację cywilną, kierowaną przez Franza Jakoba, będącego wcześniej nadburmistrzem niemieckiego miasta Fűrth. Ale od wielu już lat, a właściwie od zawsze, przychodzimy tu ze słowami nieukojonej boleści i z potrzeby otarcia łez z oczu tych, którzy tu wciąż płaczą. Milczymy nad tą ziemią śmierci. Tu zapalamy ogień pamięci, tu modlimy się za ofiary Barbarki, okazujemy im honory wojskowe i tu pokazujemy wartość pokoju dziewczętom i chłopcom z Torunia i okolic - mówił do zgromadzonych prezydent Michał Zaleski.

Egzekucje w podtoruńskim lesie były elementem akcji „Inteligencja”, w ramach której jesienią 1939 roku hitlerowcy zabili co najmniej 600 osób. W tegorocznych uroczystościach upamiętniających ofiary tej zbrodni wzięła udział także delegacja z niemieckiego miasta Fűrth, która gości w Toruniu.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Miasto
  W ramach obchodów stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia.
 • Miasto
  Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.
 • Kultura, Miasto
  Kto dowodził żołnierzami Dywizji Pomorskiej? Ile aktualnie mamy osiedli w Toruniu? - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Quizu o Toruniu, który odbył się 18 stycznia 2020 r.
 • Miasto
  18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
 • Miasto
  W sobotę, 18 stycznia odbędzie się BAL 100-lecia upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem Balu jest prezydent Torunia – Michał Zaleski.
 • Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert.
 • 18 stycznia 2020 r. odbyła się IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Był to finał trwających od marca zeszłego roku zawodów.
 • Toruń świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości! W obchody wpisuje się wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”, której wernisaż miał miejsce 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.
 • Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.