Pamięci Marszałka | www.torun.pl

Pamięci Marszałka

Miasto
Data publikacji: 02 grudnia 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu przekazanie wojsku sprzętu wojskowego, ufundowanego przez społeczeństwo Pomorza w Toruniu. Na pierwszym planie marszałek Edward Rydz-Śmigły.

Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza. 

Marszałek Edward Śmigły-Rydz urodził się w 1886 w Brzeżanach. Ukończył studia filozoficzne na Uniwersyteckie Jagiellońskim Krakowie. Był jednym z organizatorów Związku Strzeleckiego, a w latach 1917-1918 komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził grupą uderzeniową, która zajęła Kijów. W 1922 został Inspektorem Armii, a w 1935 r. zgodnie z wolą marszałka Piłsudskiego mianowany Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Od 1936 r. pełnił rolę generała broni i Marszałka Polski.

W czasie kampanii wrześniowej został mianowany na Naczelnego Wodza. Po ucieczce do Rumunii, a następnie internowaniu na Węgrzech, wrócił do okupowanego kraju pod pseudonimem "Adam Zawisza". Próbował bez powodzenia organizować konspiracyjny Obóz Polski Walczącej.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia odebrał osobiście 20 czerwca 1938 r. O tym wydarzeniu przeczytać możemy w Gazecie Lwowskiej (nr 138, 1938):

Punktualnie o godz. 10:00 bocznym wejściem od rynku wszedł w otoczeniu świty Marszałek Śmigły-Rydz, powitany u wejścia przez generalicję i prezydenta m. Torunia. Powitalne przemówienie zakończył prezydent miasta Raszeja, tymi słowami:

- Fakt żeś raczył, Panie Marszałku, przybyć na nasze uroczystości, napawa nas rzetelną dumą i szczerą, głęboką radością. Zarząd i Rada miejska, jako przedstawiciele całej ludności miasta Torunia, korzystając z tej okazji, pragną w imieniu tej ludności oddać się do dyspozycji Twojej, uważając oddanie to w chwili obecnej za naczelny obowiązek narodowy i w dowód tego powzięły uchwałę. Nadajemy Marszałkowi Polski Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi obywatelstwo honorowe miasta Torunia, stolicy wielkiego Pomorza!

W odpowiedzi na przemówienie prezydenta Torunia Leona Raszei, Marszałek Edward Śmigły-Rydz skierował kilka słów do zgromadzonych.

- Pragnę w kilku słowach podziękować Wam za zgotowanie mi tak wyjątkowej chwili, którą razem z Wami przeżywam wśród tych szacownych, pięknych murów ratusza, świadczących o wielkiej i dawnej przeszłości miasta Torunia. Z całego serca dziękuję Wam za wprowadzenie mnie w grono Wasze jako współobywatela, za ten przepiękny solenny akt, który mi przyszło razem z Wami przeżyć.

Oprócz odznaczenia Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego tytułem Honorowego Obywatela, w Toruniu jego imieniem nazwany został Ośrodek Sportu Lotniczego. Działalność jego została jednak zawieszona wraz z rozpoczęciem II wojny światowej.

Przejdź do strony z listą Honorowych Obywateli Torunia

Przejdź do 138 numeru Gazety Lwowskiej w archiwum Biblioteki Jagiellońskiej. 

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe 

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.