www.torun.pl

Pamięci Juliana Fałata

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: tablica poświęcona Julianowi Fałatowi przy Fosie Staromiejskiej 28 z biało-niebieską wstęgą

30 lipca 2020 roku na ścianie przy wejściu do kamienicy przy Fosie Staromiejskiej 28 odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą Juliana Fałata. To w tym miejscu w latach 1920-1922 mieszkał znany akwarelista.

Tablica upamiętniająca Fałata zawisła na drzwiach kamienicy, którą kupił i w której mieszkał w trakcie swojego pobytu w Toruniu. Wtedy mieściła się ona pod adresem Plac Teatralny 42 (obecnie Fosa Staromiejska 28).

Odsłaniając tablicę w roku setnej rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski miasto chce uhonorować wybitnego twórcę, który związany jest z grodem Kopernika.

- Honorujemy tą tablicą zarówno wybitnego polskiego artystę, jak i człowieka, który przed stu laty był naocznym świadkiem pierwszych dni i lat toruńskiej niepodległości. Toruń miał wielkie szczęście, że Julian Fałat dotarł do naszego miasta w przełomowym dla niego czasiepowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski odsłaniając tablicę.

W uroczystościach wziął udział także dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej Mirosław Kuklik.

- Bardzo się cieszę, że postać Juliana Fałata została w Toruniu należycie upamiętniona. Pamiętajmy, że malarz wyprowadzając się z Torunia nie sprzedał tego domu, tylko przekazał go Pomorskiemu Towarzystwu Opieki nad Dziećmi. Wielki gest wielkiego twórcywyjaśnił dyrektor Kuklik.

Julian Fałat był wybitnym polskim malarzem przełomu XIX i XX wieku, jednym z najwybitniejszych akwarelistów i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1895-1909. W Toruniu mieszkał przez 3 lata, wyjechał z miasta w 1922 roku.

Tablica nie jest pierwszym upamiętnieniem Juliana Fałata w naszym mieście – w 2017 przy ul. Preisa powstał mural poświęcony malarzowi.

Mieszkańców zainteresowanych międzywojenną historią Torunia zachęcamy do odwiedzenia wystawy w Muzeum Okręgowym poświęconej Konfraterni Artystów. Wystawę można oglądać do 18 października 2020 roku.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.