Pamięci Juliana Fałata | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamięci Juliana Fałata

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: tablica poświęcona Julianowi Fałatowi przy Fosie Staromiejskiej 28 z biało-niebieską wstęgą

30 lipca 2020 roku na ścianie przy wejściu do kamienicy przy Fosie Staromiejskiej 28 odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą Juliana Fałata. To w tym miejscu w latach 1920-1922 mieszkał znany akwarelista.

Tablica upamiętniająca Fałata zawisła na drzwiach kamienicy, którą kupił i w której mieszkał w trakcie swojego pobytu w Toruniu. Wtedy mieściła się ona pod adresem Plac Teatralny 42 (obecnie Fosa Staromiejska 28).

Odsłaniając tablicę w roku setnej rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski miasto chce uhonorować wybitnego twórcę, który związany jest z grodem Kopernika.

- Honorujemy tą tablicą zarówno wybitnego polskiego artystę, jak i człowieka, który przed stu laty był naocznym świadkiem pierwszych dni i lat toruńskiej niepodległości. Toruń miał wielkie szczęście, że Julian Fałat dotarł do naszego miasta w przełomowym dla niego czasiepowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski odsłaniając tablicę.

W uroczystościach wziął udział także dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej Mirosław Kuklik.

- Bardzo się cieszę, że postać Juliana Fałata została w Toruniu należycie upamiętniona. Pamiętajmy, że malarz wyprowadzając się z Torunia nie sprzedał tego domu, tylko przekazał go Pomorskiemu Towarzystwu Opieki nad Dziećmi. Wielki gest wielkiego twórcywyjaśnił dyrektor Kuklik.

Julian Fałat był wybitnym polskim malarzem przełomu XIX i XX wieku, jednym z najwybitniejszych akwarelistów i rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1895-1909. W Toruniu mieszkał przez 3 lata, wyjechał z miasta w 1922 roku.

Tablica nie jest pierwszym upamiętnieniem Juliana Fałata w naszym mieście – w 2017 przy ul. Preisa powstał mural poświęcony malarzowi.

Mieszkańców zainteresowanych międzywojenną historią Torunia zachęcamy do odwiedzenia wystawy w Muzeum Okręgowym poświęconej Konfraterni Artystów. Wystawę można oglądać do 18 października 2020 roku.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.