Otworzyliśmy Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Otworzyliśmy Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy 2022

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 listopada 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy

26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.

Bramy jarmarku otwarte zostały po godzinie 10. Wtedy też mieszkańcy i turyści mogli zapoznać się z ofertę ponad 50 wystawców. Na świątecznych stanowiskach można znaleźć między innymi oryginalne ozdoby świąteczne, produkty regionalne, naturalne produkty spożywcze, biżuterię czy też galanterię skórzaną.

 

W ciągu dnia zapewniono wiele atrakcji, takie pisanie listu do Św. Mikołaja. Tak jak w ostatnich latach w ramach wydarzenia można przejechać się karuzelą wenecką, kołem widokowym lub kolejką świąteczną.

Oficjalne otwarcie jarmarku odbyło się około godziny 17 i poprzedziła je kolorowa parada, która przeszła z Rynku Nowomiejskiego na Staromiejski. Na czele pochodu szli Św. Mikołaj, biały miś, anioł i elf, a za nimi Orkiestra Dęta ze Złejwsi Wielkiej, która zadbała o muzyczną oprawę. Wszyscy uczestnicy z uśmiechami na twarzy dotarli pod scenę, z której głos zabrali przedstawiciele miasta oraz organizatorzy:

- To już piąty rok. Pamiętam, jakby to było prawie że wczoraj, był pierwszy jarmark i wtedy razem z Prezydentem Michałem Zaleskim występowaliśmy przy pomniku Mikołaja Kopernika. Dziewczyny ustawiały jakiś tekst, który miałem powiedzieć. W efekcie nic nie zapamiętałem, a na sam koniec powiedziałem „zapraszam wszystkie dzieci na stragany”. Dzisiaj czuję się już dużo pewniej i bardzo się cieszę, że jesteśmy tutaj w tak licznym gronie. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyłączyli się do tego. Chcemy, żeby jarmark w kolejnych latach coraz bardziej się rozwijał — mówił Andrzej Wójcik, przedstawiciel firmy Snake, która jest operatorem jarmarku.


 Otwarcie Toruńskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego

W imieniu Prezydenta Torunia mieszkańców przywitała Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta:

- Niezmiernie się cieszę, że kiedyś Prezydent Miasta Michał Zaleski podjął taką decyzję, żeby wybrać tak wspaniałego operatora jarmarku, bo to wydarzenie, przyznacie państwo, z roku na rok jest coraz lepsze. I myślę, że kolejne edycje będą nas jeszcze bardziej zaskakiwać. Życzę miłej zabawy, ale pamiętajmy proszę również o tych, którzy są w potrzebie zarówno naszym kraju, jak i za wschodnią granicą.

Potrzebujących można wesprzeć podczas jarmarku. W tym roku przy okazji wydarzenia zbierane są pieniądze na wsparcie Hospicjum dla Dzieci Nadzieja w Toruniu, w którym stacjonarnie mieszka około 20 osób:

- Akcja nosi nazwę „Razem dla Nadziei”. Dlaczego razem? Bo wspólnie możemy więcej, lepiej. Razem jest łatwiej. Dlaczego Nadzieja? Byliśmy w hospicjum i widzieliśmy codzienną rzeczywistość tych dzieci, które zmagają się z bólem, cierpieniem. Widzieliśmy też uśmiech i oddanych ludzi, którzy się nimi opiekują. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy tam pracują, że tak dbają o te najbardziej chore i niewinne osoby  podkreślała koordynatorka Alina Jaworska

 

Mikołajki na jarmarku

Pieniądze będą zbierane między innymi poprzez licytacje prac plastycznych, które wykonali między innymi studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, nauczyciele i przedszkolaki. Licytacje będą się odbywały na scenie pomiędzy występami artystycznymi. Za zabrane środki zostanie zakupione wyposażenie do nowego budynku hospicjum.

Po otwarciu przyszedł czas na część artystyczną. Na scenie wystąpił m.in. Teatr Muzyczny „Mała Rewia”.

 

Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 20 grudnia 2022 roku. Stoiska są czynne:

• od poniedziałku do czwartku w godzinach 12:00-21:00,
• w piątki od 12:00 do 22:00,
• w soboty od 10:00 do 22:00,
• w niedzielę od 10:00 do 21:00.

 

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.